پولانسکی: تقدیر با دو سال تأخیر

پولانسکی حق نشر عکس no credit
Image caption پولانسکی در برخی جشنواره ها مجبور شده است بطور اینترنتی شرکت کند

جشنواره سینمایی زوریخ از رومن پولانسکی به خاطر کارنامه هنری این سینماگر تجلیل می‌کند.

جشنواره سینمایی زوریخ در سال ۲۰۰۹ قصد داشت با اعطای جایزه‌ای ویژه از رومن پولانسکی تقدیر به عمل آورد. اما هنگامی که سینماگر لهستانی - فرانسوی در آستانه ورود به زوریخ بود، در فرودگاه دستگیر شد.

پولانسکی به خاطر یک پرونده جنسی قدیمی بیش از یک سال در بازداشت به سر برد.

بازداشت پس از ۳۲ سال

مقامات قضایی ایالات متحده رومن پولانسکی را متهم می‌کنند که در سال ۱۹۷۷ در جریان یک شب نشینی در ویلای جک نیکلسون، هنرپیشه نامی هالیوود، از دختری ۱۳ ساله به نام سامانتا گیمر سوءاستفاده جنسی کرده است. این امر طبق قوانین کالیفرنیا "تجاوز" به شمار می‌آید.

رومن پولانسکی در ۱۵ آوریل ۱۹۷۷ با شکایت والدین سامانتا دستگیر شد. او در دادگاه به جرم خود اقرار کرد و به سه ماه زندان محکوم شد. اما او پس از ۴۲ روز با سپردن وثیقه آزاد شد. او بدون اجازه مقامات قضایی در ۳۱ ژانویه ۱۹۷۸ به فرانسه پرواز کرد.

پولانسکی در اروپا به ساختن فیلم ادامه داد. او برای کارگردانی فیلم‌های خود به کشورهای گوناگون سفر می‌کرد، اما در طول سی سال هرگز به آمریکا قدم نگذاشت.

در سال ۲۰۰۳ سامانتا گیمر که در این مدت خانواده تشکیل داده است، اعلام کرد پولانسکی را بخشیده است و از دادگستری کالیفرنیا درخواست کرد که این پرونده بسته شود. پولانسکی از خانم گیمر تشکر کرد و به خاطر "خطای جوانی" از او پوزش خواست.

اما دادگستری کالیفرنیا اعلام کرد که از نظر حقوقی پرونده پولانسکی همچنان باز است.

در ۲۳ مارس ۲۰۰۳ پولانسکی به خاطر کارگردانی فیلم "پیانیست" اسکار دریافت کرد، اما از بیم دستگیری برای شرکت در مراسم اسکار و دریافت جایزه به آمریکا نرفت. جایزه را هریسون فورد از طرف او دریافت کرد.

رومن پولانسکی در ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۹ هنگام ورود به زوریخ برای شرکت در جشنواره سینمایی، در فرودگاه دستگیر شد. مقامات سویس اعلام کردند که او را به تقاضای مقامات قضایی لوس‌آنجلس دستگیر کرده و قصد دارند او را به آمریکا تحویل دهند.

رومن پولانسکی پس از نزدیک ده ماه حبس خانگی در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۰ آزاد شد.

در واکنش به آزادی پولانسکی، دادگستری ایالات متحده گفت که همچنان پیگیر پرونده رومن پولانسکی خواهد بود.

"نویسنده پشت پرده" آخرین فیلمی بود که پولانسکی کارگردانی کرد و به خاطر آن جایزه خرس نقره‌ای را از جشنواره سینمایی برلين از آن خود ساخت. این فیلم همچنین جایزه بهترین فیلم اروپایی سال ۲۰۱۰ را برنده شد. آخرین فیلم رومن پولانسکی به نام "کشتار" در جشنواره سینمایی ونیز بدون حضور پولانسکی به نمایش در آمد، زیرا کارگردان نامی نگران بود که مقامات ایتالیایی او را به ایالات متحده تحویل دهند.

این فیلم که بر پایه نمایشنامه "خدای کشتار" نوشته یاسمینا رضا، نمایشنامه‌نویس ایرانی‌تبار، ساخته شده، با استقبال زیادی روبرو شد، اما جایزه‌ای دریافت نکرد.

پولانسکی روز سه‌شنبه (۲۷ سپتامبر) جایزه خود را در زوریخ دریافت می‌کند. پس از چند سال، این نخستین بار است که پولانسکی آشکارا در یک جشنواره جهانی حضور می‌یابد.

مطالب مرتبط