هفت روز سینما؛ نسخه جدید سگ‌های پوشالی و نخستین فیلمنامه گلزار

سینمای جهان

پرفروش ترین فیلم های هفته آمریکا

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ماریون کوتیلارد، بازیگر، در مراسم "شیوع" در نیویورک

فیلم "شیوع" ساخته استیون سودبرگ، که از نهم سپتامبر بر پرده سینماهای آمریکا آمده، در راس جدول پر فروش های آمریکا قرار دارد. هفته گذشته این فیلم با فروش ۲۹.۷ میلیون دلار توانسته جایگاه پر فروشترین فیلم های آمریکا را حفظ کند.

فیلم "شیوع" درباره ویروس مرگباری است که سرتاسر جهان را دربر می گیرد و تیمی از پزشکان زیر نظر سازمان بهداشت جهانی مامور می‌شوند تا از سرایت بیشتر این بیماری جلوگیری کنند.

مت دیمن، کیت وینسلت، لورنس فیشبرن و گوینت پالترو، ماریون کوتیارد، جود لا و الیوت گولد بازیگران این فیلم اند.

استیون سودربرگ هنگام نمایش فیلم "شیوع" در جشنواره فیلم ونیز به خبرنگاران گفت که می خواهد در ۴۸ سالگی از دنیای سینما برای مدتی کناره گیری کند. او با فیلم "سکس، دروغ، نوار ویدئو"، نخل طلای کن سال ۱۹۸۹ را دریافت کرد و در طی سال های گذشته از پرکارترین فیلمسازان هالیوود بود.

پس از آن فیلم "کمک" ساخته تیت تایلر که در سه هفته گذشته در صدر جدول پرفروش ترین فیلم های آمریکا قرار داشت، با فروش ۱۲،۵۲۵،۰۹۶ میلیون دلار در رتبه دوم این جدول قرار گرفت. فیلم "جنگجو" ساخته گاوین اوکانر با بازی نیک نولت و تام هاردی نیز توانسته با فروش ۷ میلیون و ۱۴۲ هزار دلار به عنوان سومین فیلم پرفروش هفته سینماهای آمریکا، شناخته شود.

این فیلم داستان تامی، سرباز سابق نیروی دریایی آمریکاست که پدر الکلی اش (نیک نولت) که زمانی قهرمان مشت زنی بود، به او آموزش می دهد تا برای مسابقه ای که ترکیبی از بوکس و هنرهای رزمی است آماده شود. از سوی دیگر برندان، برادر تامی که معلم فیزیک است و او نیز زمانی ورزشکار بوده و سال هاست که رابطه ای با برادر و پدرش ندارد، برای امرار معاش به رینگ بوکس برمی گردد. سرنوشت، دو برادر را برای مقام قهرمانی و به دست آوردن جایزه نقدی بزرگ آن در برابر هم قرار می دهد.

فیلم تریلر سیاسی قرض ساخته جان میدن (با بازی هلن میرن و تام ویلکینسن) نیز با ۶ میلیون و ۵۲۴ هزار دلار فروش، تریلر نفس گیر کلمبیانا ساخته الیویر مگاتون (بر اساس فیلمنامه ای از لوک بسون) با ۵ میلیون و ۲۶۸ میلیون دلار، طلوع سیاره میمون ها با ۵ میلیون و ۳۲ هزار دلار، شب کوسه (سه بعدی) با ۴ میلیون و ۲۴۴ هزار دلار، برادر احمق ما با ۳ میلیون و ۷۱۸ هزار دلار، آپولو ۱۸ با ۳ میلیون و ۷۰۰ میلیون دلار و دیوانه، احمق، عشق با ۲ میلیون و ۹۲۱ هزار دلار به ترتیب در مقام چهارم تا دهم جدول پرفروش ترین فیلم های هفته گذشته آمریکا قرار گرفتند.

فیلم "طلوع سیاره میمون ها" که تا کنون ۱۶۹ میلیون دلار فروش داشته، پر فروش ترین فیلم ماه های گذشته در آمریکای شمالی بوده است. بعد از آن فیلم "کمک" با ۱۴۰ میلیون دلار فروش، دومین فیلم پر فروش در ظرف ماه گذشته بوده است.

فیلم های پرفروش جهان

فیلم های اسمورف با ۱۴.۸ میلیون دلار، طلوع سیاره میمون ها با ۱۳ میلیون دلار، مقصد نهایی (قسمت پنجم) با ۱۱.۳ میلیون دلار، امتیازهای دوستانه با ۹.۳ میلیون دلار، برادر واقعی کی دالهن با ۸.۱میلیون دلار، کاپیتان آمریکا با ۷.۹ میلیون دلار، روسای وحشتناک با ۵.۵ میلیون دلار، گاوچران ها و موجودات فضایی با۵.۴ میلیون دلار، جنگجویان رنگین کمان با ۴.۷ میلیون دلار و عشق در فضا با ۴.۴ میلیون دلار جزو ده فیلم پرفروش جهان در هفته گذشته بوده اند.

تریلر جاسوسی "بدهی"‌ به کارگردانی جان مدن با ۴.۹ میلیون دلار فیلم چهارم هفته شد و "کلمبیانا"‌ با بازی زو سالدانا با چهار میلیون دلار در رده پنجم قرار گرفت.

اکران نسخه بازسازی شده 'سگ های پوشالی'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption راد لوری (راست)، کارگردان فیلم "سگ‌های پوشالی" و جیمز مارسدن، بازیگر (چپ) این فیلم

اخیرا نسخه جدیدی از فیلم "سگ های پوشالی"، ساخته جنجال برانگیز سام پکین پا بر پرده سینماهای آمریکا آمده است.

این فیلم که ساخته فیلمسازی به نام راد لوری است و جیمز مارسدن و کیت بوسوورث و جیمز وود در آن بازی می کنند، چهل سال پس از فیلم تکان دهنده سام پکین پا و بر مبنای رمان "محاصره مزرعه ترنچر" نوشته گوردون ویلیامز با بودجه ۱۲.۵ میلیون دلاری ساخته شده و از ۱۶ سپتامبر در آمریکای شمالی روی پرده رفته است.

در فیلم سام پکین پا، دیوید سامر(داستین هافمن) یک استاد ریاضی است که عینکی که به چشم زده است او را شخصیت منفعلی نشان می دهد(بر خلاف سینمای اروپا که عینک در آن نشانه ای از روشنفکری است، در سینمای آمریکا عموما شخصیت های منفعل و دست وپا چلفتی را تداعی می کند).

دیوید با امی( سوزان جرج) همسر انگلیسی اش به منطقه آرام و ساکتی در بریتانیا می روند تا در آنجا در آرامش کامل به مطالعه و نوشتن بپردازد اما آرامش برای دیوید خیالی بیش نیست.تعدادی از کارگران محلی برای باز سازی و تعمیر خانه به منزل آنها می آیند.یکی از آنها از عشاق سابق زن دیوید است. به تدریج فکر تجاوز به زن، که پکین پا هوشمندانه انگیزه های طبقاتی را در پس ذهن عاملان آن برای بیننده ترسیم می کند، به ایده مرکزی فیلم تبدیل می شود. زن دو بار مورد تجاوز قرار می گیرد. بدنبال آن دیوید قالب ترکانده واز یک آدم بز دل و دست و پا چلفتی به مردی سر شار از نفرت و تشنه انتقام تبدیل می شود.

نسخه جدید "سگ‌های پوشالی"، تفاوت های اندکی با نسخه سام پکین پا دارد. در فیلم جدید، دیوید سامر (شخصیت اصلی هر دو فیلم) به جای استاد ریاضی، فیلمنامه‌نویس است و برای نوشتن فیلمنامه تازه خود به زادگاه همسرش (که بازیگر سینماست) به شهر کوچکی در منطقه می سی سی پی (به جای بریتانیا) می رود. به علاوه گفته می شود که خشونت آن نسبت به فیلم پکین پا، تلطیف شده تر است.

سگ های پوشالی سام پکین پا بعد از نمایش اولیه آن در آمریکا در دهه هفتاد، به خاطر نمایش خشونت مفرط و داشتن صحنه های تکان دهنده تجاوز جنسی، سالها در لیست فیلم های توقیفی قرار داشت و در سال ۲۰۰۲، سی سال پس از نخستین اکران عمومی آن در ۱۹۷۱، از سوی اداره طبقه بندی فیلم بریتانیا(The British Board of Film Classification)، مجوز ویدیویی آن صادر شد.

سگ های پوشالی، فیلمی بود که خشونت مردانه و جنسی موجود در آن هنوز محور بسیاری از بحث ها و نقد های فمینیستی و روانشناسانه سینمایی است.

نمایش فیلم خشم منتقدان سینمائی را بر انگیخت و بدنبال آن سیزده نفر از منتقدان سینمایی بریتانیا طی نامه ای به روزنامه "تایمز" فیلم را محکوم کردند. اما تماشاگران بریتانیایی نسبت به منتقدان تساهل بیشتری از خود نشان می دهند و فیلم به فروش بالایی دست می یابد.

شاید خشونت سگ های پوشالی امروز در مقایسه با خشونت فیلم های امروز سینمای آمریکا خصوصا فیلم هایی چون قاتلین بالفطره، سگ های انباری، پالپ فیکشن و فایت کلاب، معمولی و پیش پا افتاده به نظر برسد، اما قطعا برای سینمای دهه هفتاد و تماشاگران آن که هنوز به خشونت در سینما خو نگرفته بودند، کاملا تازگی داشت.

تقدیر از رومن پولانسکی در جشنواره فیلم زوریخ

حق نشر عکس AFP
Image caption رومان پولانسکی، کارگردان لهستانی-فرانسوی

جشنواره فیلم زوریخ اعلام کرد که در هفتمین دوره برگزاری خود، جایزه یک عمر دستاورد سینمایی را به رومن پولانسکی کارگردان برجسته لهستانی تبار اهدا می کند.

این جایزه که قرار بود دو سال قبل به پولانسکی اعطاء شود، به دلیل بازداشت پولانسکی از سوی دولت سوئیس به خاطر پرونده کیفری او در دادگاه آمریکا به خاطر ارتباط جنسی غیرقانونی با یک دختر ۱۳ ساله، معلق ماند.

پولانسکی سازنده فیلم های مطرحی چون "چاقو در آب"، "نفرت" "بن بست"، "بچه رزمری"، "مستاجر"، "محله چینی ها" و "پیانیست" است.

آخرین فیلم پولانسکی با عنوان "کشتار" که اقتباسی از نمایشنامه "خدای کشتار" اثر یاسمینا رضا نمایشنامه نویس ایرانی تبار فرانسوی بود، چندی قبل در جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد و مورد استقبال منتقدان سینما قرار گرفت.

سینمای ایران

جشن اسکار و جشن سینمای گچساران

در هفته ای که گذشت، فیلم جدایی نادر از سیمین به کارگردانی و نویسندگی اصغر فرهادی، بعد از انتشار خبرهای متناقض درباره انتخاب نماینده سینمای ایران برای شرکت در هشتاد و چهارمین مراسم اسکار، به عنوان نماینده سینمای ایران در این آکادمی انتخاب شد.

در همین حال جواد شمقدری، معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران بعد از معرفی فیلم "جدایی نادر از سیمین" از سوی هیئت انتخاب بنیاد سینمایی فارابی به عنوان نماینده ایران در اسکار، درباره حضور ایران در مراسم اسکار گفت: "سینما راه خودش را می‌رود و نباید این‌قدر اسکار را مهم کرد."

معاون امور سینمایی وزارت ارشاد همچنین روز ۲۶ شهریور در جمع خبرنگاران بوشهر درباره مراسم اسکار گفت: "اسکار یک اتفاق سینمایی است که در کشور آمریکا اتفاق می‌افتد و جنس آن شبیه به جشن سینمای گچساران در چند روز اخیر است."

آقای شمقدری گفت: "بر خلاف آن چیز که برخی مواقع در جامعه سینمایی کشور مطرح می‌شود، نگاه من به اسکار منفی نیست، اما نیازمند این همه تبلیغاتی که در سطح کشور بر روی آن می‌شود نیست."

وضعیت فروش فیلم‌های اکران شده

حق نشر عکس ISNA
Image caption رضا عطاران، بازیگر و کارگردان، در نمایی از فیلم "ورود آقایان ممنون"، ساخته رامبد جوان

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، فیلم "ندارها" ساخته محمدرضا عرب، در دومین هفته اکران خود با استقبال نسبتا قابل توجهی مواجه شد و حدود ۸۰ میلیون تومان فروخته است.

در فیلم "ندارها"، بازیگرانی چون پژمان بازغی، هانیه توسلی و محسن طنابنده بازی می کنند.

فیلم "زنان ونوسی، مردان مریخی" ساخته کاظم راست‌گفتار با فروش ۴۴۶ میلیون تومان، از فیلم های پرمخاطب‌ هفته گذشته سینمای ایران بوده است.

به گفته سعید پاکستانی، از مسئولان فروش دفتر پخش هدایت فیلم، فروش فیلم کمدی "شیش و بش" به کارگردانی بهمن گودرزی که به تازگی در تهران و شهرستان ها اکران شده، به میزان ۳۲۸ میلیون تومان رسیده است. محمدرضا گلزار، امین حیایی، آنانعمتی، رضا رشیدپور، شهنام شهابی از بازیگران این فیلم اند و این فیلم نخستین تجربه محمدرضا گلزار در فیلمنامه نویسی محسوب می شود.

به گفته سعید سعدی، تهیه‌کننده فیلم سینمایی "آلزایمر" به کارگردانی احمدرضا معتمدی، فروش این فیلم نیز تا کنون ۱۱۸ میلیون تومان بوده است.

فیلم "زندگی با چشمان بسته" ساخته رسول صدرعاملی نیز تا کنون ۲۱۹ میلیون تومان فروش داشته است.

هفته گذشته، فیلم "ورود آقایان ممنوع" ساخته رامبد جوان، به عنوان پرفروش ترین فیلم به نمایش درآمده در ۶ ماه اول سال اعلام شد.

مطالب مرتبط