'صوت سکوت' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در ادامه فصل موسیقی در آپارات فیلم "صوت سکوت" یا صدای سکوت ساخته امیر حمز و مارک لازرز به نمایش در می آید.

درباره فیلم

فیلم "صوت سکوت" صدای دیگریست از نسل جدید موسیقی ایران که از زیر زمین خانه ها جوانه زدند و حالا به جوانی رسیده اند.

تاچند سال پیش وقتی صحبت از موسیقی زیر زمینی می شد، آهنگ ها و ترانه هایی به ذهن می آمد که با سبک و لحن متفاوتی خوانده می شد و مضامین آنها هم شنوندگانش را تحت تاثیر قرار می داد و موافقان و مخالفان سرسختی داشت. خوانندگان این موسیقی برای مردم کمتر شناخته شده بودند؛ ترانه ها دست به دست می چرخید یا از طریق شبکه اینترنت به دست علاقه مندانش می رسید. حالا پس از گذشت چند سال، خوانندگان و دست اندرکاران این نوع موسیقی یا مثل گذشته در زیر زمین و پستوها کار می کنند یا برای ادامه کارشان جلای وطن کرده اند و در کشوری دیگر مشغول ادامه فعالیت شان هستند.

فیلم "صوت سکوت " یا صدای سکوت درباره نسلی است که آغازگر موسیقی زیر زمینی هستند؛ موسیقی که بیشتر به اصطلاح به شکل "رپ" خوانده می شود و کلام و زندگی روزمره مردم حرف اول را می زند.

"صوت سکوت " ساخته مشترک امیر حمز و مارک لازارز است. این دو کارگردان در فیلم قصه موسیقی راک و هیپ هاپ در تهران را دنبال می کنند و به دلیل محدودیت های که در تولید و پخش موسیقی در ایران وجود دارد، سر از زیرزمین ها و جاهایی در می آورند که در تولید این نوع موسیقی فعال اند.

حق نشر عکس no
Image caption نمایی از فیلم صوت سکوت

فیلم پنج سال پیش ساخته شده و به جز چند نما که از خیابانها گرفته شده بیشتر فیلم در داخل چند خانه می گذرد، گروههای موسیقی یا اجرا می کنند یا در مقابل دوربین از مشکلات و سختی هایشان می گویند.

گروه موسیقی آتما،گروه باربد، هیچکس، محسن نامجو، شادی وطن پرست، بابک آخوندی و رضا آبایی از جمله کسانی هستند که در این فیلم از مشکلات شان می گویند و از این که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آنها اجازه فعالیت نمی دهد و مجبورند که کارشان را به شکل زیر زمینی ادامه بدهند.

ویژگی فیلم

فیلم تمرکز خود را بر روی معرفی چند گروه موسیقی گذاشته و تلاش دارد این نوع موسیقی را معرفی کند. اما چندان با اجتماع و محیط بیرونی سر و کار ندارد. کارگردانهای این فیلم با استفاده از موسیقی و ویدئوکلیپ هایی که ساخته شده فضای مطلوبی برای دنبال کردن داستان موسیقی زیرزمینی در ایران بوجود می آورد.

درباره فیلمسازان

حق نشر عکس no
Image caption امیر حمز کارگردان

امیر حمز دقیقا همزمان با انقلاب ایران در آلمان به دنیا آمده است او در هامبورگ ادبیات فرانسه و در آمریکا فیلمسازی خوانده است و به بریتانیا آمده ودر رشته ارتباطات و سیاست ادامه تحصل داده است او بیش از ده سال است که درکار کارگردانی و فیلم های کوتاه برای تلویزیون است ، مستند صدای سکوت کارمشترک او با مارک لازرز است. مارک لازرز هم در آلمان متولد شده و سی و نه ساله است. او در لندن فیلمسازی خوانده و حدود بیست سال است که درکار فیلمسازی و تئاتر فعالیت دارد.

نگاه فیلمسازان:

موسیقی زیر زمینی نوعی مرحله گذار به درون یک جامعه است. مرحله ای که درغرب برای جوان ها خیلی جالب و مدرن به نظر می رسد. برای یک نوجوان و یا جوان، موسیقی عرصه ای برای پناه گرفتن است. درست مثل خانه. چون وقتی خانه هستی مجبور نیستی خودت را توضیح بدهی. در خانه اختلافات و تفاوت ها وجود دارد و مجبور نیستی که آن تفاوت ها را توجیه کنی.

حق نشر عکس no
Image caption مارک لازرز کارگردان

در دنیای موسیقی است که اختلافات بی معنی می شود. به نظرم می رسید که این شکل برخورد با با موسیقی جنبه ای رمانتیک دارد. و آن هایی که درگیر موسیقی زیرزمینی می شوند، به دنبال آن اند که دنیای خود را از دیگران جدا کنند. اما وقتی به یک مغازه کوچک فروش آثار موسیقی در تهران رفتم، دریافتم که مفاهیم تعابیر دیگری دارند.

در اینجا موسیقی زیرزمینی آن مفهوم در غرب را ندارد. اینجا موسیقی مجبور است در زیر زمین باشد چرا که جای دیگری نمی تواند باشد. در اینجا موسیقی دهان به دهان در بین مردم مشهور می شود. موسیقی در اینجا دایم مجبور است که خودش ، خودش را توجیه کند. به این ترتیب بود که همه ایده های رمانتیک من در مورد مفهوم موسیقی زیرزمینی بهم خورد و در ذهنم عوامل به وجود آورنده این نوع موسیقی تعابیر دیگری یافتند . آنچه من در ایران یافتم فضای دیگری داشت. موسیقی آن جا بود و گروه های موسیقی با یک انرژی توصیف ناپذیر ساز می زدند و کار می کردند در حالیکه به شدت تحت فشار بودند و ضررت این نیاز به به موسیقی سبب نشده بود که از زیبایی های های پر شور در موسیقی با کیفیت چیزی کم شود. از نظر من اطلاق صفت رمانتیک به این نوع موسیقی، نوعی توهین به آن است.

درباره فیلم هفته گذشته

درباره فیلم' ساز مخالف'

"ساز مخالف" ساخته مجتبی میرطهماسب اوایل دهه ۸۰ ساخته. آن زمان به نظر می رسید که محدودیت ها کمترشده و امکان فعالیت علنی برای گروه های موسیقی ممکن است وجود داشته باشد. از همین رو بسیاری از گروه های فعال در موسیقی زیرزمینی، مثل گروه های راک، به دنبال گرفتن مجوز برای برگزاری کنسرت و یا انتشارآلبوم های شان رفتند و تلاش کردند کارشان به دست علاقه مندان برسد. این فیلم تصویری است از فعالیت های آن دوره.

نظرات بینندگان در مورد فیلم"ساز مخالف"

آرش

حق نشر عکس no
Image caption نمایی از فیلم ساز مخالف ساخته مجتبی میرطهماسب

فیلم جالب بود. به نظر من این فیلم می‌تونست خیلی‌ از موانع این نوع موسیقی بررسی‌ کنه که کمرنگ بود در فیلم ولی‌ به طور کلّ جالب بود.

نرگس

جالب ترین نکته برای من روحیه مثبت خیلی هاشون بود. آن جا که میگه :" یک درجه محدودیت باعث خلاقیت بیشتری میشه، " البته به شرطی که دو درجه نشه ..." ( نقل به مضمون) یا آن جا که بهشان اعلام می کنند که مجوزشان لغو شده ، میگه : "خوب مجوز نگرفتیم، ولی دور هم بودیم و ساز زدیم." و خیلی موارد دیگه ای که در فیلم نشان داده شد. همین روحیه است که موسیقی زیرزمینی را نگه داشته با وجود همه مشکلات، محدودیت ها و حتی خطرات پیش رویشان .

پانته آ

واقعا خوب و عالی بود.

زهرا

یه جوری بودکه مخاطب رو جذب نمی کرد، بخصوص شروعش. اصلا به دلم نشست برای همین دل ندادم به دیدنش. شروع سری جدید آپارات با این فیلم ایده خوبی نبود.

سروش

خیلی‌ ردیف بود مرسی‌. باورش سخته که در چه شرایطی هنرمندان دارن کار می‌کنن تو ایران.

ماهان

نسبت به مورد مشابهش اثری قابل تأملتری ریتمش خوبه! و کاملا حس نزدیکی با ببینده ایجاد می کنه بدون هیچ افراط و تفریطی و اینکه بخواد رو چیزی تأکید بکنه . واقعگرایش خیلی ملموس بود.

مژگان

تلخ ترین قسمتش وقتی بود که میفهمن کنسرت شون لغو شده و میخواستن ناراحتی شون رو پنهان کنن.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط