هفته مد لندن؛ تلفیق خلاقیت و زیبایی

حق نشر عکس Getty
Image caption هفته مد لندن رقابت تنگاتنگی با نیویورک و میلان دارد

هفته مد لندن جدای از اهمیت و میزان فروش نزدیک به صد میلیون پوندی اش، تصویری از روحیات و حال و هوای یک شهر شگفت انگیز - که گاه آن را پایتخت فرهنگی جهان می نامند- ارائه می کند: تصویری از رهایی و آزادی که در دل عمارت های قدیمی نزدیک تالار اصلی واقع در عمارت تاریخی "سامرست هاوس" در قلب لندن شکل می گیرد و بسیاری را با چهره ها و لباس های عجیب و غریب از سراسر دنیا به این شهر می کشاند.

لندن به همراه گروهی دیگر از پایتخت ها و شهرهای کشور های دیگر مانند میلان، پاریس یا نیویورک نبض دنیای مد امروز به حساب می آید. تازه ترین خلاقیت های مد که گاهی بسیار عجیب و حتی متفاوت با آنچه 'زیبا' به نظر می رسد در این هفته به نمایش گذاشته می شود.

مثلا گذاشتن یک پرنده بزرگ خشک شده روی سر، نمادی از خلاقیت و نوآوری طراحان به شمار می آید. طراحان فروشگاههای لباس در ماه های آینده بنا به دید و خواسته های مشتریان به تقلید از همین ایده های متفاوت لباس های خود را در معرض فروش خواهند گذاشت.

طراحی لباسهای روز زنانه با هیبت مردانه جزو کارها و طرح هایی است که در بازار مد امسال جایگاه خاصی دارد. طراحانی مانند جورجیو آرمانی اکثر لباس های امسالش را بر این اساس طراحی کرده اند، هرچند که این طرح‌ها در سالهای گذشته از سوی طراحانی مانند پرادا و شانل هم ارایه شده بودند.

هفته مد لندن این فصل خود را که از روز جمعه، شانزدهم سپتامبر آغاز شده بود، امروز چهارشنبه به پایان می رساند، در حالی که با دردسرهای ناشی از رقیبش یعنی هفته مد میلان- که از امروز آغاز می شود- دست به گریبان است.

حق نشر عکس PA
Image caption اشیش و لباس های گلدارش

در واقع این فصل از هفته مد لندن با مشکلات ناشی از هفته مد نیویورک آغاز شد و با دردسرهای میلان به پایان می رسد. قضیه از این قرار است که به دلیل توفان در نیویورک، هفته مد این شهر عقب افتاد و شماری از مدل ها پروازهای خود به لندن را از دست دادند و در نتیجه، روز اول هفته مد لندن با مشکل کمبود مدل روبرو شد.

در پایان هم "گوچی" در یک حرکت اعتراض برانگیز، از همه مدل هایش خواست که یک روز زودتر از زمان آغاز شوی لباسش برای تمرین به میلان بروند و بسیاری از مدل ها برخلاف قرارشان با طراحان دیگر، بخاطر زرق و برق اسکناس های گوچی یا شاید هم نام و شهرت آن، زودتر از موعد بار سفر به میلان را بستند.

اما در شوهای لباس، هفته مد لندن این بار هم مانند قبل (فوریه) محافظه کاری پیشه کرد و بیشتر و بیشتر به شکل های سنتی تن داد تا فکرهای نو و جسارت آمیز. در حالی که در سال های قبل تعدادی از شوهای لباس به شکل نوعی اجرای هنری با طعم هنر مفهومی نزدیک می شد، در دو فصل اخیر، میزان این نوع آثار به حداقل رسید.

یکی از شوهای لباسی که در آن سعی شده بود تازگی به خرج داده شود، متعلق به ژیل(Giles) بود که ابایی نداشت مدل هایش را با ماسک به روی صحنه بفرستد و بر روی سر برخی از آنها قوهای بزرگ رنگارنگی بنشاند تا زمینه ای برای معرفی لباس های زنانه غریبی باشند که با پرینت نقش ها و تصویر بر روی پارچه خلق شده اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption طراحی جاسپر کنران سنت شکن نیست

اشیش( Ashish)، پای ثابت هفته مد لندن، با لباس های گلدار- با گل های گاه بسیار بزرگ- و کلاه و آرایش های غلیظ مدل ها بازگشتی به گذشته داشت که هنرنمایی اش با جا دادن گل های واقعی در کنار چکمه های مدل ها تلطیف شده بود.

خیلی ها نظیر جسپر کنران(Jasper Conran) به لباس های سنتی مجلسی با تاکید بر رنگ های طوسی و سفید پناه بردند و برخی نظیر میشل ون درهام(Michael Van Der Ham)، با تلاش آشکار برای متفاوت بودن، با لباس های تقریباً هم شکلی که نکته برجسته ای نداشتند، نومید کننده بودند.

حق نشر عکس Getty
Image caption مارک فست با لباس های سکسی شروع کرد

مارک فست (Mark Fast) در اولین مجموعه از لباس های سکسی اش توجه ها را به خود جلب کرد، اما در ادامه تماشاگرانش را با رنگ هایی کدر و طرح هایی نه چندان نو خسته کرد. تمپرلی لندن(Temperley London )هم که موزه بریتانیا را برای اجرای شوی لباس اجاره کرده بود، به رغم سر و صدای زیاد، چندان تماشاگرانش را راضی نکرد.

اما گویا در هفته مد لندن هم باد از شرق می وزد: در گوشه دیگری، در بخش واکسهال، مانند فصل قبل یک طراح چینی تماشاگرانش را شوکه کرد.

دانگ هائو (Dang Hao )، با رنگ های قرمز و آبی و بنفش، طرح هایی با جزئیات حیرت انگیز ارائه کرد که روحیه و حال و هوای شرق را بازتاب می داد. تازگی طرح ها و حتی برش ها، به همراه بافت های ریز لباس ها که به نظر می رسید همگی کار دست باشند، شوی لباس دانگ هائو را فارغ از هیاهو و جنجال "سامرست هاوس" به یکی از دیدنی ترین شوهای لباس فصل بدل کرد.

مطالب مرتبط