خانه سینمای ایران خواستار رعایت حقوق فیلمسازان بازداشت شده شد

پنج مستند ساز ایرانی که بازاداتش شده اند حق نشر عکس 1
Image caption بعضی از رسانه های ایران هویت بازداشت شدگان رامجتبی میرطهماسب، هادی آفریده، محسن شهنازدار، کتایون شهابی و ناصر صفاریان معرفی کرده اند

خانه سینمای ایران، با انتشار بیانیه ای خواستار رعایت حقوق فیلمسازان و فعالان سینمایی بازداشت شده طی هفته گذشته در این کشور شد.

به گزارش روابط عمومی خانه سینما، جمعه اول مهر (۲۳ سپتامبر)، در این بیانیه از اعضای خانه سینما خواسته شده که شکیبایی کنند و همزمان از دستگاههای امنیتی و قوه قضاییه درخواست شده که به اتهامات فیلمسازان ایرانی که طی چند روز گذشته بازداشت شده اند، "رسیدگی عاجل" شود و برای آنها "احکام عادلانه" صادر شود.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "از بازداشت چند نفر از همکاران مستندساز نزدیک به یک هفته می گذرد. متاسفانه این بازداشت ها ناشی از سوء تفاهم بزرگی است که بر سر فروش فیلم های مستند ساخته شده این همکاران به شبکه تلویزیونی بی بی سی پیش آمده است."

خانه سینمای ایران در بیانیه خود با اشاره به خاستگاه قانونی فروش محصولات سینمایی به شبکه های تلویزیونی خارجی اشاره کرده و آورده است: "آیا به راستی قانونی مبنی بر ممنوعیت فروش آثار سینمایی به شبکه های تلویزیونی خارجی وجود دارد؟ اگر چنین است، چرا و چگونه سازمان های پخش و فروش دولتی در بازارهای فروش جهانی و در مناسبات دوجانبه اقدام به فروش اثار و همکاری با همین شبکه ها می کنند؟ آیا فروش فیلم در نص قانون برای دولت مجاز و برای بخش خصوصی ممنوع اعلام شده است؟"

در بخش پایانی این بیانیه هم خانه سینما ضمن دعوت اعضای خود به "شکیبایی و خویشتنداری" خواستار "رعایت حقوق و بی طرفی کامل در تحقیقات" قوه قضاییه شده که بنابر بیانیه این نهاد هنری می تواند منجر به آن شود که "حیثیت بین المللی نظام جمهوری اسلامی ایران بابت سوء تفاهمات و بی تدبیری ها، متحمل هزینه های گزاف تازه نشود".

پیشتر، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، در روز جمعه ۲۵ شهریور، خبر داده بود:"شبکه گسترده ای از کسانی که تامین کننده اطلاعات، فیلم، خبر، سوژه یابی و تهیه گزارش از محیط های مختلف ایران برای بی بی سی فارسی بوده اند، شناسایی شدند و طی روزهای آینده اقدام مقتضی در مورد آنان به عمل خواهد آمد."

بعضی از رسانه های ایران هویت بازداشت شدگان را مجتبی میرطهماسب، هادی آفریده، محسن شهنازدار، کتایون شهابی و ناصر صفاریان معرفی کرده اند.

در پی انتشار این خبر، محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بازداشت شش مستندساز توسط دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی خبر داد و در پی آن، وزارت اطلاعات ایران با انتشار اطلاعیه ای تایید کرد که چند نفر را به اتهام همکاری با بی بی سی فارسی بازداشت کرده است.

با این حال، سرویس جهانی بی بی سی در واکنش به این خبر، روز دوشنبه ۲۸ شهریور (۱۹ سپتامبر)، با صدور بیانیه ای، ضمن تاکید بر این نکته که خط مشی خبری این رسانه کاملا مستقل از دولت بریتانیاست، اعلام کرد که بی بی سی فارسی کارمندی در ایران ندارد و با هیچ کس نیز در این کشور همکاری نداشته است.

'فقط یک شبکه ماهواره ای غیر معاند است'

علیرضا کریمی، مدیرکل تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت ارشاد اعلام کرد که از نظر وزارت ارشاد ایران تنها یک شبکه ماهواره ای وجود دارد که "غیر معاند" محسوب می شود.

به گزارش خبرآنلاین، روز شنبه دوم مهر (۲۴ سپتامبر)، آقای کریمی گفته است که در حال حاضر، تنها دو شبکه از این وزارتخانه، مجوز برنامه سازی دارند که تنها یکی از آنها شروع به پخش آزمایشی کرده و دیگر شبکه های ماهواره ای فارسی زبان همگی "معاند" محسوب می شوند.

'معاند نظام' اصطلاحی است که دولت ایران برای آندسته از مخالفان خود که از نظر حکومت ایران "قصد براندازی و ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی" را دارند، به کار می برد.

بنابر گزارش خبرآنلاین، دو شبکه ماهواره ای که به گفته آقای کریمی معاند محسوب نمی شوند، شبکه های "ایرانیان" و "پرشین تی وی" هستند که هنوز به طور رسمی پخش ماهواره ای خود را آغاز نکرده اند.

با وجود ممنوعیت خرید، نصب و استفاده از تجهیزات ماهواره ای در ایران، بسیاری از مردم این کشور اخبار و تولیدات تلویزیونی شبکه‌های ماهواره ای خارج از این کشور را روزانه دنبال می کنند.

مطالب مرتبط