هفت روز سینما؛ محکومیت بازداشت مستندسازان ایرانی

حق نشر عکس a

جشنواره فیلم مانهایم-هایدلبرگ با انتشار بیانیه ای، دستگیری مستندسازان ایرانی را محکوم کرد و این کار دولت ایران را با دستگیری های فیلمسازان به وسیله دولت آلمان نازی مقایسه کرد.

در این بیانیه آمده است: "جشنواره بین المللی فیلم مانهایم-هایدلبرگ، عاجزانه اما با خشم تمام، اقدام های بی رحمانه و غیر انسانی حکومت ایران را که یادآور آلمان نازی است، محکوم می کند."

پیشتر، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی خبر داده بود: "شبکه گسترده ای از کسانی که تامین کننده اطلاعات، فیلم، خبر، سوژه یابی و تهیه گزارش از محیط های مختلف ایران برای بی بی سی فارسی بوده اند، شناسایی شدند و طی روزهای آینده اقدام مقتضی در مورد آنان به عمل خواهد آمد."

مدیران جشنواره مانهایم هایدلبرگ همچنین از جشنواره های دیگر خواسته اند که دست به "اقدام قابل توجه" بزنند و اعلام کرده اند که در حال حاضر فقط فیلم هایی را نشان خواهد داد که علیه حکومت ایران باشد اما به این شرط که سازندگان آنها قبلا کشور را ترک کرده باشند و زندگی شان در خطر نباشد.

این جشنواره همچنین از جشنواره های سینمایی دیگر خواست که نهادهایی را که با حکومت ایران همکاری می کنند، از جمله بنیاد سینمایی فارابی و موسسه رسانه های تصویری را موقتا از شرکت در جشنواره های خود محروم کنند.

شصتمین دوره جشنواره مانهایم- هایلدربرگ، از دهم تا بیستم نوامبر در آلمان برگزار می شود.

جشنواره فیلم سن سباستین اسپانیا نیز دستگیری مستندسازان ایرانی را محکوم کرده است.

خانه سینما یا "اتاق جنگ دشمن"

در پی دستگیری چند تن از مستندسازان ایرانی به اتهام همکاری با تلویزیون بی بی سی فارسی و انتشار بیانیه خانه سینما در حمایت از این مستندسازان، این نهاد سینمایی با موجی از حملات سینماگران نزدیک به دولت و سایت های خبری وابسته به جناح اصولگرا مثل خبرگزاری فارس مواجه شد.

خبرگزاری فارس روز سوم مهر در گزارشی با عنوان "اينجا خانه سينمای ايران است يا خانه بی بی سی انگليس؟" نوشت: "خانه سینما با انتشار بیانیه‌ای بی‌موقع و اشتباه، باردیگر گره‌ای را که می‌شد با دست باز کرد، با موضع‌گیری ساده‌انگارانه خود، آنقدر کور کرد که شاید دیگر با دندان و چاقو هم نتوان آن را گشود."

روز جمعه اول مهر (۲۳ سپتامبر)، خانه سینما با انتشار بیانیه ای از اعضای خانه سینما خواست که شکیبایی کنند و همزمان از دستگاههای امنیتی و قوه قضاییه درخواست کرد که به اتهامات فیلمسازان ایرانی که طی چند روز گذشته بازداشت شده اند، "رسیدگی عاجل" شود و برای آنها "احکام عادلانه" صادر شود.

در بخشی از این بیانیه آمده بود: "از بازداشت چند نفر از همکاران مستندساز نزدیک به یک هفته می گذرد. متاسفانه این بازداشت ها ناشی از سوء تفاهم بزرگی است که بر سر فروش فیلم های مستند ساخته شده این همکاران به شبکه تلویزیونی بی بی سی پیش آمده است."

خبرگزاری فارس در ادامه این گزارش در انتقاد از بیانیه خانه سینما می نویسد: "قطعا خانه سینما یا نمی‌داند روند و پروسه خرید و پخش فیلم از بی‌ بی‌ سی چیست یا قرار بوده چهره ‌بی بی سی را موجه جلوه دهد، ضمن آن که در ادامه تسویه حساب‌های خود با «معاونت سینمایی»، با مطرح ساختن ضعف «معاونت سینمایی» در شبکه نمایش خانگی و معیشت مستندسازان و ... توپ را به زمین معاونت سینمایی بیاندازد!"

همچنین فرج الله سلحشور، کارگردان سریال "یوسف پیامبر" نیز در گفتگو با خبرگزاری سینمای ایران، به شدت به این نهاد سینمایی حمله کرد و آن را " اتاق جنگ فرهنگی دشمن علیه ایران" خواند.

آقای سلحشور در این گفتگو گفت: "خانه سینما سنگری بر علیه ایران است و اتاق جنگ فرهنگی دشمن علیه ایران است و نشان می دهد هر جا اقدامی بر علیه ایران باشد خانه سینما حضور دارد و هر جا به نفع اسلام و مردم باشد سکوت می کنند."

جمال شورجه، کارگردان سینما نیز که از منتقدان جدی تشکیلات خانه سینماست، در واکنش به بیانیه خانه سینما گفت: "متاسفانه مدت‌هاست خانه سینما این رویه را در پیش گرفته و به جای حل مشکلات صنفی اهالی سینما به حوزه امنیتی و سیاسی کشور وارد می‌شود. خانه سینما اگر قصد دارد مشکلات این مستندسازان را حل و فصل نماید می‌تواند بدون ارایه بیانیه و در سکوت خبری به رایزنی بپردازد و در حل مشکل اقدامی صورت دهد. اما ارایه بیانیه‌هایی این چنینی، جز دامن زدن به شائبه‌های سیاسی، فرآیند دیگری به چشم نمی‌خورد و به نظر می‌رسد دل خانه سینما برای همین مستندسازان هم نمی‌سوزد و مدیرانش بیشتر به‌دنبال منافع سیاسی خود هستند."

به گفته آقای شورجه، "افرادی که مستندهایی را برای ارایه به شبکه‌های ماهواره‌ای مانند BBC و VOA ارایه می‌دهند از تلخی‌ها و ناکامی‌های کشور به صورت اگزجره و اغراق‌شده تصاویری را تهیه می‌کنند و برای پخش ارایه می‌کنند و حرکت سیاسی و ضد امنیت ملی را صورت می‌دهند."

سهیل کریمی، سازنده فیلم های مستند نیز در انتقاد از خانه سینما گفت: "خانه سینما یک تشکل سیاسی است و ربطی به هنر و اهالی سینما ندارد و مشکلات صنفی اهالی سینما در این تشکل صنفی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. یک جماعت نان به نرخ روز خور در کنار هم جمع شدند و فعالانی در زمینه سیاسی هستند که به مناسبت‌های مختلف بیانیه‌هایی را ارایه می‌دهند."

از سوی دیگر، علیرضا سجادپور، مدیر کل اداره نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی، بدون اشاره به بیانیه خانه سینما، در مورد طرح این پرسش از سوی خانه سینما که "آیا به راستی قانونی مبنی بر ممنوعیت فروش آثار سینمایی به شبکه‌های تلویزیونی خارجی وجود دارد؟"، گفت: "قانون فروش فیلم به شبکه‌ها دو دهه است که وجود داشته و به وضوح مشخص است که مستندسازان اجازه فروش فیلم‌هایشان به شبکه‌های غیرمجاز و معاند با نظام جمهوری اسلامی را نداشته و ندارند."

با این حال، سرویس جهانی بی بی سی در واکنش به خبر بازداشت تعدادی از مستندسازان، روز دوشنبه ۲۸ شهریور (۱۹ سپتامبر)، با صدور بیانیه ای، ضمن تاکید بر این نکته که خط مشی خبری این رسانه کاملا مستقل از دولت بریتانیاست، اعلام کرد که بی بی سی فارسی کارمندی در ایران ندارد و با هیچ کس نیز در این کشور همکاری نداشته است.

نقش شان پن در آزادی زندانیان آمریکایی

هفته گذشته، اندکی بعد از آزادی جاش فتال و شین باوئر، دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران، خبرگزاری رویترز اعلام کرد که شان پن، بازیگر سرشناس سینمای آمریکا، در آزادی این دو زندانی دخالت داشته است. بر اساس این گزارش، شان پن از هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا که از دوستان و متحدان سیاسی نزدیک دولت ایران است، خواسته بود تا به آزادی زندانیان آمریکایی در ایران کمک کند.

شان پن، چند ماه قبل به ونزوئلا رفت تا با آقای چاوز ملاقات کند و او را برای دخالت در این مورد و صحبت با رئیس‌ جمهوری ایران قانع کند.

شان پن که به خاطر دیدگاه ها و فعالیت های سیاسی و ضد جنگ اش شهرت دارد، از بازیگران مطرح سینمای امروز آمریکاست که دو بار به خاطر بازی در فیلم های "رودخانه مرموز" ساخته کلینت ایستوود در سال ۲۰۰۳ و "میلک" در سال ۲۰۰۸، برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شده است.

شان پن از مخالفان سرسخت حمله آمریکا به خاک عراق بود و در فعالیت های انسان دوستانه مربوط به زلزله هائیتی و طوفان کاترینا، فعالانه مشارکت داشته است.

از شان پن چندی پیش، فیلم "درخت زندگی" ساخته ترنس مالیک در بریتانیا و آمریکا به نمایش درآمد.

جشنواره فیلم زوریخ نیز هفته آینده از دستاوردهای هنری و سینمایی شان پن تقدیر خواهد کرد.

این جشنواره همچنین از رومن پولانسکی کارگردان بزرگ سینمای لهستان و الخاندرو گونزالس ایناریتو، کارگردان برجسته مکزیکی (سازنده "عشق سگی"، "بابل" و "۲۱ گرم")، و پل هاگیس کارگردان آمریکایی و سازنده فیلم هایی چون "تصادف" تقدیر خواهد کرد.

سینمای جهان

فیلم های جدید پرفروش در آمریکای شمالی

نسخه سه بعدی فیلم انیمیشن "شیرشاه" (Lion Kong)که دو هفته قبل درآمریکای شمالی اکران شد با فروش ۲۲ میلیون دلار پرفروش ترین فیلم هفته گذشته آمریکا بود. شیرشاه که در سال ۱۹۹۴ ساخته شد با فروش جهانی ۷۷۹ میلیون دلار یکی از پرفروش ترین فیلم های انیمشین جهان محسوب می شود و یکی از سه فیلم قدیمی است که به صورت سه بعدی دوباره اکران شده است. دو فیلم دیگر "تایتانیک" ساخته جیمز کامرون و "جنگ ستارگان" ساخته جرج لوکاس است. "شیرشاه" در سال ۹۴ موفق به دریافت اسکار بهترین موسیقی فیلم و بهترین ترانه فیلم شد.

پس از شیرشاه، فیلم "مانی بال" ساخته بنت میلر با فروش ۲۰.۶ میلیون دلار دومین فیلم پرفروش ایالات متحده بود.

در این فیلم، برد پیت در نقش یک مدیر باشگاه بیس بال ظاهر شده که سعی دارد با شیوه ای ابداعی و به کمک سیستم نرم افزار کامپیوتری، تیمش را به مقام قهرمانی برساند.

همچنین فیلم "افسانه دلفین" ساخته چارلز مارتین اسمیت با بازی مورگان فریمن و اشلی جاد، با فروش ۲۰.۳ میلیون دلار، "آدم ربایی" با فروش ۱۱.۲ میلیون دلار، "نخبگان آدمکش" ساخته گری مک کندری با فروش ۹.۵ میلیون دلار، "شیوع" ساخته استیون سودربرگ با فروش ۸.۵۶ میلیون دلار، "بران" (Drive) به کارگردانی نیکلاس ویندینگ رفن با فروش ۵.۷۷ میلیون دلار، "کمک" ساخته تیت تایلر با فروش ۴.۴ میلیون دلار، "سگ های پوشالی" ساخته راد لوری و با شرکت جیمز مارسدن و کیت باث وورث با فروش ۲.۱ میلیون دلار، "من نمی دانم او چگونه این کار را کرد" ساخته داگلاس مک گرس با فروش ۲.۰۵ میلیون دلار به ترتیب مقام سوم تا دهم جدول پرفروش ترین فیلم های هفته گذشته آمریکا را به خود اختصاص دادند.

فیلم تریلر "نخبگان آدمکش" با بازی جیسن استی تم، کلایو اون و رابرت دونیرو که همزمان در آمریکا و بریتانیا اکران شده، درباره عضو یک نیروی ویژه هوایی بریتانیاست که بعد از اسارت مربی اش، برای آزادی او دست به کار می شود.

"افسانه دلفین" نیز داستان واقعی دوستی یک پسربچه با دولفینی است که دمش قطع شده است.

جان سینگلتون با بازی آلفرد مولینا و لیلی کالینز و تایلر لوتنر تریلری درباره جوانی که عکس دوران بچگی اش را در یک وب سایت مربوط به کودکان گمشده پیدا می کند و دنبال کشف حقیقت می رود.

"سگ های پوشالی" نیز بازسازی فیلمی به همین نام از سام پکین پا، استاد سینمای خشونت است که در ده هفتاد با شرکت داستین هافمن ساخته شد و به خاطر صحنه های خشن جنسی آن مدت ها با مشکل سانسور مواجه بود.

تقدیم به خودروفسکی

فیلم "بران" که بر اساس رمان جیمز سالیس و با فیلمنامه ای از حسین امینی فیلمنامه نویس ایرانی تبار مقیم بریتانیا ساخته شده، داستان یک بدل کار هالیوود است که به صورت نیمه وقت برای یک گروه گانگستری رانندگی می کند اما بعد از به هم خوردن جریان یک سرقت، مجبور است از دست گانگسترها فرار کند.

حق نشر عکس none
Image caption فیلم "اسمورف ها" با فروش ۱۸ میلیون و ۲۲۲ هزار دلار، به مقام پرفروش ترین فیلم دنیا در هفته گذشته رسید

این فیلم که در آن رایان گوسلینگ و کری مولیگان بازی می کنند، از فیلم های موفق نمایش داده شده در جشنواره کن امسال بود که جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرد و تحسین تماشاگران و منتقدان را برانگیخت.

نیکلاس ویندینگ رفن، کارگردان دانمارکی تبار این فیلم، از استادان ژانر گانگستری و جنایی است و این فیلم را به الخاندرو خودروفسکی فیلمساز آوانگارد شیلیایی تقدیم کرده است.

فیلم "من نمی دانم او چگونه این کار را کرد" با بازی سارا جسیکا پارکر (ستاره سریال سکس و شهر) و پیرس برازنان (جیمز باند سابق)، یک فیلم رمانتیک کمدی درباره یک زن مدیر است که خرج شوهر و پسرش را می دهد.

فیلم "اسمورف ها" نیز توانست با فروش ۱۸ میلیون و ۲۲۲ هزار دلار، به مقام پرفروش ترین فیلم دنیا در هفته گذشته برسد.

من نسرین هستم

فیلم جمع و جور و کم هزینه "من نسرین هستم" ساخته تینا غروی کارگردان ایرانی مقیم بریتانیا در جشنواره فیلم برویک در بریتانیا، به نمایش درآمد و مورد استقبال تماشاگران و برخی منتقدان قرار گرفت.

در این فیلم که به وسیله جیمز بیلی و جری مک گوایر تهیه شده، میشا صادقی و شیراز حق نقش های اصلی را بازی می کنند و داستان آن در ایران و بریتانیا (نیوکاسل) اتفاق می افتد و در مورد اختلاف فرهنگی و بلوغ است.

نسرین دختری است که بعد از فرار از ایران، به بریتانیا پناهنده شده و با برادرش علی زندگی می کند.

در شهر نیوکاسل او با دختری به نام نیکول آشنا می شود و رابطه عاشقانه ای بین آنها دور از چشم برادر به وجود می آید. به تدریج مسائل جهانی و مشکلات شخصی، زندگی خواهر و برادر را تغییر می دهد.

لورنس بویس، منتقد نشریه اسکرین اینترنشنال این فیلم را با فیلم های کن لوچ مقایسه کرده و بازی میشا صادقی را ستوده است. به نوشته منتقد اسکرین، سبک فیلم خانم غروی خیلی ناتورالیستی و عاطفی و صمیمانه است اما این سبک در برخی لحظات در تضاد با صحنه های خیلی ملودراماتیک فیلم قرار می گیرد.

سینمای ایران

فروش فیلم های ایرانی

بر اساس آماری که از سوی بنیاد سینمایی فارابی اعلام شد، فیلم سینمایی "زنان ونوسی، مردان مریخی" به کارگردانی کاظم راست گفتار با فروش چهارصد و شصت میلیون تومان پرفروش ترین فیلم هفته گذشته سینمای ایران بود.

این فیلم، داستان مهندس جوانی به نام سعید است که همسری به نام سیمین دارد و به شدت به او علاقه مند است. سیمین شوهرش را مجبور می‌کند مبلغ هنگفتی قرض کرده و او را برای اسکی و تفریح به فرانسه و کوه‌های آلپ بفرستد اما هنگام اسکی در آلپ، زن در یک یخچال طبیعی سقوط می کند و می‌میرد. سعید پس از بیرون آمدن از بهت و حیرت ناشی از مرگ همسرش با دختر دیگری ازدواج می‌کند، اما بلافاصله بعد از ازدواج، جسد یخ زده همسر قبلی سعید در کوه آلپ پیدا می‌شود.

بر اساس گزارش بنیاد فارابی، فیلم کمدی "شیش و بش" به کارگردانی بهمن گودرزی و با بازی محمدرضا گلزار، بیتا فرهی و امین حیایی با سیصد و نود میلیون تومان فروش، دومین فیلم پرفروش هفته شد. پس از آن فیلم های "آلزایمر" به کارگردانی احمدرضا معتمدی، "ندارها" ساخته محمدرضا عرب و "زندگی با چشمان بسته" به کارگردانی رسول صدرعاملی، پرفروش ترین فیلم های به نمایش درآمده بر پرده سینماهای ایران بوده اند.

فیلم "شیش و بش" نیز که بر مبنای سناریویی از محمدرضا گلزار (با بازنویسی پیمان قاسم خانی) ساخته شده، ماجرای دو رفیق خلافکار است که در جریان یک کلاهبرداری به زندان می‌افتند و در زندان از طریق پیرمرد در حال مرگی به نقشه یک گنج بزرگ دست پیدا می‌کنند.

فیلم "ندارها" نیز که پژمان بازغی، هانیه توسلی و محسن طنابنده در آن بازی می کنند، در مورد چند جوان فقیر است که دوست ندارند از راه خلاف، پول درآورند اما در این میان اتفاقاتی می افتد که آنها مجبور به دزدی می شوند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption نمایی از فیلم جدایی نادر از سیمین

توزیع نسخه قاچاق فیلم 'جدایی نادر از سیمین' در ایران

با وجود همه تلاشی که از سوی تهیه کننده ها و فیلمسازان ایرانی برای مقابله با قاچاق تولیدات جدید سینمای ایران صورت می گیرد، هفته گذشته، خبرآنلاین از توزیع غیرمجاز نسخه ویدئویی فیلم "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی در بازارهای ایران خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین، حق پخش ویدئویی این فیلم هنوز به هیچ یک از شرکت های پخش ویدئو ایرانی فروخته نشده اما نسخه بلوری اچ دی فیلم "جدایی نادر از سیمین" از راه ایتالیا وارد ایران شده و قاچاقچیان به سرعت در حال تکثیر و توزیع این نسخه هستند.

"جدایی نادر از سیمین"، چندی قبل به عنوان نماینده ایران برای شرکت در بخش فیلم های خارجی اسکار انتخاب گردید.

طرح کپی‌رایت فیلم‌های سینمایی در ایران

شورای عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران، با ارائه طرحی به معاونت سینمایی، خواهان اعمال قانون کپی رایت در مورد کلیه فیلم‌های سینمایی شد.

به گزارش خبرآنلاین، سیدغلامرضا موسوی، رئیس شورای عالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران، گفت که با تصویب این طرح، امیدوار است که بتوانند نمایندگان شبکه‌های ماهواره‌ای را که به ایران یا کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر کشورهای همسایه سفر می‌کنند، به دادگاه کشانده و خسارت وارده به همکاران را پرداخت کنند.

بر اساس این طرح، قرار است تمام فیلم‌های سینمایی تولید شده در ایران، پس از دریافت پروانه نمایش، به ثبت جهانی برسند تا بدین وسیله از سرقت آنها جلوگیری شود.

غلامرضا موسوی در این مورد گفت: "با توجه به نظر کارشناسان و همکاران شورای عالی، اگر چه می‌توان فیلم‌ها را در کشورهای همسایه نیز کپی رایت کرد، اما از آنجا که بیشتر این سرقت‌ها از سوی سایت‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان مقیم و ثبت شده در آمریکا صورت می‌گیرد، بهترین روش کپی رایت فیلم‌ها در ایالات متحده آمریکا و توسط وکلایی است که می‌توان با آنان در این زمینه قرارداد منعقد کرد. هزینه کپی رایت شامل کپی رایت و اقدامات بعدی چون اطلاع‌رسانی قانونی به این شبکه‌ها و سایت از سوی وکلای طرف قرارداد خواهد بود."

به گفته آقای موسوی، با توجه به کپی رایت فیلم‌ها، صاحبان فیلم‌ها امکان پیگیری قانونی آن را در دادگاه‌های صالحه خواهند یافت و امکان به سرقت بردن فیلم و چوب حراج زدن به اموال تهیه‌کنندگان از بین خواهد رفت.

مطالب مرتبط