برنامه تفریحی تاجیکی، 23 سپتامبر

دوروووود بر شما!

خوش آمدید به برنامه خودتان - برنامه تفریحی تاجیکی.

نخستین مطلب برنامه این هفته را از ولایت سغد شروع می‌کنیم. صحبتی داریم با اوستای(استاد) سازهای موسیقی سلطانعلی خدایبردی یف. سپس، در مهمانخانه برنامه با سازنده‌های فیلم "سینان"، کارگردان عبدالهی ذاکراف و مؤلف فیلمنامه نور نصر از برد و باخت فیلمسازان جوان صحبت می‌کنیم.

در قسمت آخر برنامه به ناحیه یاوان می‌رویم و مصاحبه و ترانه‌های حبیب الله بهرالله را می‌شنویم که در باره غریبی و مهاجرت جوانان آهنگهایی ضبط نموده است.

در صحبت رامشگر

سلطانعلی خدایبردی یف، رهبر مرکز موسیقی "هنر" و رامشگر و سازنواز از ولایت سغد، می‌گوید که این مرکز موسیقی در ده شهر و نواحی ولایت بخشهای خود را باز کرده است که در آنها بیش از ۳۰۰ طالب عیلم مهارت آوازخوانی و سازنوازی خود را تکامل می‌دهند.

حق نشر عکس BBC World Service

مرکز موسیقی "هنر" سال ۲۰۰۲ از سوی هنرمندان و موسیقی‌شناسان با هدف احیای سنتهای ملی تاجیکی و رشد موسیقی سنتی در شهر خجند تأسیس شده است.

در این مدت شاگردان این مرکز در چندین جشنواره بین‌المللی شرکت کرده و جایهای نمایانی را به دست آورده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

استاد خدایبردی یف می‌گوید: "در خصوص پیدایش سازهای ملی روایت‌های مختلفی وجود دارند. در یکی از روایت‌ها آمده است که وقتی ارسطو از صحرا می‌گذشت که کاسه‌خانه لاک‌پشتی را می‌بیند."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

"در صحرا باد شدیدی می‌وزد و باد داخل کاسه‌خانه لاک‌پشت وارد شده، از آن صدای جالبی می‌برآید. با الهام از آن چه که می‌بیند، داخل کدو را تراشیده، سازی می‌سازد که می‌گویند این رباب بوده است. این البته، روایتی مردمی است".

حق نشر عکس BBC World Service

همچنین، آقای خدایبردی یف گفت که در یکی از روایات ترکمن "کورغلی" آمده است که وقتی یک بوزینه از شاخی به شاخی می‌جهید، به شاخ درخت برخورده، شکمش چاک می‌شود.

طبق این روایت، گویا روده‌های بوزینه در شاخ درخت آویزان می‌شوند و بعداً خشک می‌شوند. زمان وزیدن باد صدای جالبی از این می‌برآید و طبق این روایت آن زمان دوتار ترکمنی را از روده حیوانها می‌ساخته‌اند.

نخستنمایش فیلم "سینان"

در مهمانی برنامه تفریحی تاجیکی این هفته سازنده‌های فیلم “سینان” هستند. روز ۲۴ سپتامبر در کاخ جامی شهر دوشنبه نخست نمایش این فیلم برگزار شد.

نور نصر، مؤلف فیلمنامه، می‌گوید که بیشتر صحنه‌های این فیلم از حیات واقعی گرفته شده‌اند. داستان فیلم از آغاز جنگ شهروندی سالهای ۱۹۹۲-۱۹۹۳ شروع می‌شود.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای نصر افزود: "ان سالها سلاح در کشور میر عام بود و هر کسی سلاح داشت، به هر کاری قادر بود. البته، در برابر صحنه‌های زد و خورد گروههای قاچاقبر و ستیزه‌جو و تعقیب و گریزهای زیاد قصه عشق و محبت نیز در فیلم هست."

"داستان قهرمانان فیلم ما خیلی پیچیده و فکر می‌کنم، در واقع دیدنی و جالب است."

حق نشر عکس BBC World Service

نقش‌ها را در این فیلم قربان صابر، شیر عبدالقیس اف، هنرپیشه‌های شناخته تیاتر لاهوتی، و امید و ماه پیکر، هنرپیشه‌های تیاتر "جوانان" به نام محمودجان واحداف اجرا کرده‌اند.

رابیه، دانشجویی دانشگاه اسلاوی روسیه و تاجیکستان، نقش زرینه را در این فیلم ‌بازی کرده است.

یکی دیگر از بازیگران این فیلم فیروز امام اف است که بیشتر میان سرایندگان رپ با نام "دکتر امفیر" مشهور است. کارگردان فیلم می‌گوید دکتر امفیر از عهده اجرای نقشش خیلی خوب برآمده است.

حق نشر عکس BBC World Service

این سومین فیلم عبداللهی ذاکراف است که در همکاری با نور نصر تهیه کرده است. آنها در گذشته فیلمهای "خاکپیوند"، "بره چه خیالی" و فیلم مستند "امام اعظم" را ساخته بودند.

"آوازخوانها به مردی‌کاری می‌روند"

حبیب‌الله بهر‌الله، یکی از سرایندگان محلی است که برای ضبط و پیشکش کردن ترانه‌هایش به مردم راه مهاجرت را پیش گرفته بود.

حق نشر عکس BBC World Service

وی می‌گوید: "در منطقه‌ها ضبط آهنگ کار خیلی دشوار است، از آن خاطر که استودیوهای ضبط موسیقی و صدا تنها در شهرهای بزرگ هستند و قیمت یک ساعت کار آنها نیز از ۳۰ دلار بالاتر است. از این خاطر، چند مدت برای مهاجرت کاری به روسیه رفتم و پول ضبط یک آلبوم را جمع کردم و آمده، آهنگ‌هایم را ضبط کردم."

حق نشر عکس BBC World Service

همکارم آرزو در ناحیه یاوان با این سراینده صحبتی کرده است که شما نیز می‌توانید با فشار دادن لینک صدای این برنامه ترانه‌ها و مصاحبه این آوازخوان جوان را بشنوید.

لطفاً، نظرات و پیشنهادهای خود را به آدرس الکترونیکی ما zevarshoh@bbc.tj بفرستید.

در این جا رسیدیم به پایان برنامه و تا برنامه دیگر از من، زیورشاه، مجری و تهیه‌کننده این برنامه، بدروووووووووود

مطالب مرتبط