'در جستجوی نغمه های پنهان' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته فیلم 'در جستجوی نغمه های پنهان' ساخته رضا هنری در برنامه آپارات به نمایش در می آید.

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'در جستجوی نغمه های پنهان'

این فیلم سفری است به استان سیستان و بلوچستان برای آشنایی با موسیقی غنی، زیبا و در عین حال کمتر شناخته شده این ناحیه.

درباره فیلم

در این فیلم که تکیه اش بیشتر بر گفتار متن است سعی شده تاریخ ، فرهنگ و سنت های جامعه بلوچ را از طریق موسیقی این ناحیه معرفی شود. فیلمساز تمرکزش را تنها برموسیقی و نقش آن در این جامعه گذاشته است وسازها و سبک های مختلف موسیقی را معرفی می کند . موسیقی و ترانه ها در این فیلم گاه سبکی شاعرانه و گاه روایی دارند و از داستانها و شخصیتهایی تاریخی و افسانه ای سخن می گویند.

ویژگی فیلم

فیلم 'در جستجوی نغمه های پنهان' فیلمی پر از اطلاعات برای مخاطب است. اطلاعات از منطقه ای که به دلیل حساسیت ها، فیلم ساختن درآنجا کار سختی است. از طرف دیگر به خاطر محدودیتهای موسیقی پس از انقلاب در ایران این فیلم می تواند جزو معدود سندهایی باشد ازموسیقی و نوازندگان و خوانندگان بلوچ سیستان و بلوچستان ایران که در چند سال اخیر ساخته شده است.

درباره کارگردان

حق نشر عکس no credit
Image caption رضا هنری کارگردان فیلم

رضا هنری متولد استان خراسان ایران است ولی بیشتر جوانی اش را در جنوب سیستان گذرانده است. در کودکی شروع به یادگیری موسیقی سنتی در زاهدان می کند. سپس در رادیو تلویزیون ملی ایران به عنوان تکنسین صدا و بعد از آن سرپرست تولید و اشاعه موسیقی در سیستان و بلوچستان مشغول به کار می شود.

وی در سال۱۳۶۳ از ایران به کانادا مهاجرت می کند و پس از ادامه تحصیل در کالج نیاگارا او به کار در شبکه های تلویزیونی خبری در کانادا به عنوان تصویربردار و تدوین گر مشغول شده است. 'در جستجوی نغمه های پنهان' اولین تجربه مستند مستقل اوست.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط