وزیر ارشاد: قانونی بودن خانه سینما زیر سوال است

حق نشر عکس ISNA
Image caption محمد حسینی: من رئیس شورای فرهنگ عمومی ام و خانه سینما در تغییر اساسنامه سر خود عمل کرده است

در تازه ترین اعتراض ها به نهاد صنفی خانه سینما که از چند مستندساز بازداشت شده حمایت کرده بود، محمد حسینی، وزیر ارشاد ایران، قانونی بودن این نهاد را "زیر سوال" دانست.

در روزهای گذشته، خانه سینمای ایران، با انتشار دو بیانیه، خواستار رعایت حقوق فیلمسازان و فعالان سینمایی شده بود که به دلیل فروش فیلم به بی بی سی فارسی بازداشت شده اند.

محمد حسینی روز چهارشنبه ۶ مهرماه از بررسی اساسنامه خانه سینما در معاونت حقوقی این وزارتخانه خبر داد و گفت: "در سال‌های اخیر این اساسنامه بدون تصویب در شورای فرهنگ عمومی کشور تغییر کرده است."

آقای حسینی با اشاره به اینکه "اعمال تغییرات در اساسنامه خانه سینما با تایید رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور مجاز است"، گفت: "اعضای خانه سینما سر خود و بدون هماهنگی با این شورا و من، برخی از مصوبات اساسنامه را تغییر داده‌اند. و یک علامت سئوال جدی درباره قانونی بودن این تشکل صنفی وجود دارد."

مسائل صنفی و سیاسی

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسینی گفت: "ما انتظار داریم تشکل‌های صنفی مشکلات اعضای صنف خود را پیگیری کنند. اگر قرار است کسی فعالیت سیاسی کند باید برود از وزارت کشور مجوز حزب بگیرد. تشکل‌هایی مانند خانه سینما نباید کارشان را با مسایل سیاسی گره بزنند چون لطمه می‌خورند."

این در حالی است که محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما، روز دوشنبه چهارم مهر گفت: "توقعی که اصناف و خانواده‌های همکاران از ما دارند این است که از این حقوق دفاع کنیم. در چند سال گذشته متاسفانه فضایی به واسطه رویکرد مسئولان به وجود آمده، و آن این است که قبل از شکل‌گیری محکمه‌ای برای فردی می‌توانیم در مورد آن اظهارنظر و قضاوت کنیم. مثلا اگر کسی به اتهام ارتباط با بیگانگان دستگیر می‌شود بلافاصله یک مقام رسمی از مجلس یا قوه مجریه ممکن است پیدا شود که بگوید این افراد معاند هستند."

همچنین فرهاد توحیدی، رئیس هئیت مدیره خانه سینما، در مورد روندی که برای پیگیری پرونده مستندسازان طی شده گفته است: "یک دفاع ساده صنفی از بدیهی‌ترین حقوق اعضای یک تشکل تبدیل به یک مناقشه بزرگ و سیاسی می‌شود."

خانه سینما بزرگ ترین نهاد صنفی سینمای ایران است که در سال ۱۳۷۲ تاسیس شد.

در سایت خانه سینما اهداف تاسیس این خانه "حفظ و صیانت از حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران سینما"، "ایجاد امنیت شغلی و تامین اجتماعی" و "ارتقای سطح آموزشی و مهارت حرفه ای" سینماگران ذکر شده است.

مطالب مرتبط