آنیتا اکبرگ؛ زیباروی هشتاد ساله: بیمار و تنها

APG/Getty حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آنیتا اکبرگ و مارچلو ماسترویانی در نمایی از فیلم 'زندگی شیرین'

آنیتا اکبرگ، ستاره مشهور سینما که عقل و هوش از جوانان دهه ۱۹۶۰ ربوده بود، روز پنجشنبه (۲۹ سپتامبر) هشتاد ساله می‌شود.

"بمب سکسی" دوران طلایی هالیوود که در بیمارستانی در نزدیکی رم بستری است، به روزنامه ایتالیایی "کوریره دلاسرا" گفته است که با حسرت و اندوه به گذشته نگاه نمی‌کند: "کمی تنها هستم، اما حسرت و پشیمانی ندارم... در جوانی عاشق شدم، گریه کردم و سرشار از خوشبختی بودم. چیزهایی به دست آوردم و باز از دست دادم. شوهر و بچه ندارم."

خانم اکبرگ (که نام خانوادگی اش به معنای کوه یخ است) در جوانی ملکه زیبایی سوئد شد و برای بازی در فیلم‌های سینمایی به هالیوود رفت. فدریکو فلینی (۱۹۲۰ – ۱۹۹۳) سینماگر ایتالیایی بود که در سال ۱۹۵۹ او را برای ایفای نقش صنمی افسونگر در فیلم "زندگی شیرین" انتخاب کرد.

ستاره مشهور دهه ۱۹۶۰ با "زندگی شیرین" به اوج شهرت رسید و ایتالیا را برای زندگی برگزید.

خانم اکبرگ که از بیش از یک سال پیش در بیمارستانی در نزدیکی رم بستری است، می‌گوید: "پارسال استخوان لگن چپم شکست، بعد در ماه اوت استخوان لگن راست هم صدای ناجوری داد: کرک. می‌گویند که عمل جراحی خوب پیش رفته و حالا دارند کمکم می‌کنند تا دوباره سرپا بایستم. یادش به خیر فلینی، که چقدر راه رفتن مرا دوست داشت!"

آنیتا اکبرگ درباره فیلم "زندگی شیرین" عقیده دارد: "فیلم خیلی خوبی نبود، فقط به خاطر همان صحنه‌ای معروف شد که من و مارچلو با هم بودیم." و بعد آهسته اضافه می‌کند: "البته بیشترش به خاطر من بود. من خیلی زیبا بودم. این را می‌دانم."

درباره فلینی می‌گوید: "واقعا نابغه بود. نمی‌دانم چطور شد که مرا برای فیلمش انتخاب کرد و به سراغم آمد. او توی دل هنرپیشه را می‌خواند و با او با ظرافت رفتار می‌کرد، مثل پروانه."

ستاره پیری که زیبایی خود را از دست داده و حاضر نیست عکسی از امروز خود منتشر کند، در اتاق بیمارستان آه می‌کشد و می‌گوید: «روزها اینجا کند می‌گذرند و حوصله آدم سر می‌رود. از تلویزیون خوشم نمی‌آید. یکنواخت و کسل‌کننده است. میزگردهای تلویزیونی هم همین طور. همه‌اش می‌گویند که این نخست وزیر کثافت است. پس چرا این همه سال انتخابش کردید؟" و با حیرت می‌افزاید: "من که سر در نمی آورم."

آنیتا اکبرگ در مصاحبه می‌گوید که هیچ وقت به سالگرد تولد اهمیت زیادی نداده و بعد می‌افزاید: "بیمارستان به افتخار من یک مراسم ناهار ترتیب داده است."

صحنه جادویی سینمای مدرن

صحنه محوری فیلم "زندگی شیرین" در حوض پرمجسمه "چشمه تروی" در قلب رم می‌گذرد. آنیتا اکبرگ، شاد و شورانگیز نیمه برهنه وارد حوض می‌شود و مارچلو ماسترویانی سرمست از زیبایی او، به دنبالش می‌رود.

این صحنه در یک شب سرد ماه مارس فیلمبرداری شد. فلینی تعریف می‌کند که هنگام فیلمبرداری آنیتا اکبرگ به راحتی در آب حوض آبتنی کرد، درحالی که مارچلو ماسترویانی، تنها به کمک لباسی اضافی و با سر کشیدن یک بطری ودکا بود که توانست وارد حوض شود.

در فیلم، سیلویا (آنیتا اکبرگ) نقش یک ستاره‌ معروف هالیوود را ایفا می‌کند. مارچلو به دنبال "الهه زیبایی" کشیده می‌شود تا تمام دیدنی‌‌های اسرارآمیز رم را به او نشان دهد.

ستاره از فراز کاخ واتیکان، تمام رم، این مادر شهرهای جهان، را زیر پای خود می‌بیند. در صحنه بعد او به حوض اسطوره‌ای "چشمه تروی" در مرکز رم وارد می‌شود و در آب زلال آن غوطه می‌خورد.

صحنه تولد زن در صدف حوضچه، به مدت تنها یک دقیقه و ۳۸ ثانیه، یکی از یادمان‌های جاودانه‌ سینمای مدرن است.

مطالب مرتبط