فراخوان نهادهای فرهنگی فرانسه برای آزادی پنج مستندساز ایرانی

حق نشر عکس 1
Image caption از بالا، راست: مجتبی میرطهماسب، هادی آفریده، محسن شهرنازدار، ناصر صفاریان و کتایون شهابی

پنج نهاد فرهنگی فرانسه به بازداشت پنج مستندسازان ایرانی اعتراض کرده و خواهان آزادی آنها شده‌اند.

جشنواره سینمایی کن، سینماتک فرانسه، انجمن کارگردانان سینمای فرانسه، انجمن مؤلفان و آهنگسازان فرانسوی و "رادیو فرهنگ" فرانسه در بیانیه‌ای مشترک که روز ۲۹ سپتامبر منتشر شد، اقدام حکومت ایران را محکوم کرده و آن را گامی در جهت "جلوگیری کامل از فعالیت‌های سنیمایی مستقل" دانسته‌اند.

در فراخوانی که در سایت خبری نهادهای فرهنگی یادشده درج شده است، آنها خواهان حمایت فراگیر از مستندسازان زندانی ایرانی شده‌اند.

در بیانیه گفته می‌شود که پنج سینماگر ایرانی بیش از ده روز پیش، در روزهای ۱۷ و ۱۸ سپتامبر "توسط نیروهای امنیتی حکومت ایران دستگیر و روانه زندان شده‌اند."

مجتبی میرتهماسب، ناصر صفاریان، مهدی آفریده و محسن شهرنازدار سینماگران مستقل هستند که فیلم‌های مستند می‌سازند. کتایون شهابی، تهیه‌کننده فیلم‌های مستند و عضو هیئت مدیره "انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران" است.

در بیانیه آمده است که برخی از مقامات رسمی ایران سینماگران بازداشت‌شده را "جاسوس و دشمن" دانسته‌اند، که می‌تواند برای دستگیرشدگان پیامدهای سنگینی داشته باشد.

به گفته بیانیه "سینماگران زندانی از ملاقات با خانواده‌هایشان محروم شده‌اند." همچنین گفته می‌شود که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به خانواده سینماگران بازداشت شده دستور داده است که حق ندارند با رسانه‌های جمعی گفت‌وگو کنند.

"خانه سینما" زیر ضربه

به دنبال دستگیری مستندسازانی که به فروش فیلم به تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی متهم هستند، نهاد صنفی خانه سینما با انتشار بیانیه‌ای خواهان رعایت حقوق آنان شد.

در واکنش به این بیانیه، شخصیت های وابسته به حاکمیت جمهوری اسلامی، خانه سینما را به شدت مورد حمله قرار دادند و آن را به "مداخله سیاسی" و "ارتباط با کشورهای بیگانه" متهم کردند. از جمله محمد حسینی، وزیر ارشاد ایران، در "قانونی بودن خانه سینما" تردید کرد.

در بیانیه نهادهای فرهنگی فرانسه به دستگیری مرضیه وفامهر، خانم سینماگر ایرانی نیز اعتراض شده است. خانم وفامهر از چند ماه پیش در بازداشت به سر می‌برد و مقامات هنوز علت دستگیری او را به روشنی بیان نکرده‌اند.

همچنین در بیانیه گفته می‌شود: "هفته گذشته تورج اصلانی فیلمبردار شناخته‌شده ایرانی هنگام خروج از کشور در هواپیما بازداشت و ممنوع‌الخروج اعلام گردید."

در پایان بیانیه آمده است که هنرمندان و فیلمسازان ایرانی در داخل و خارج کشور به بازداشت سینماگران در کشورشان معترض هستند.

مطالب مرتبط