کاهش تعداد کتابفروشان در بریتانیا ادامه دارد

حق نشر عکس AP
Image caption سال گذشته ۵۰ کتابفروشی تازه در بریتانیا آغاز به کار کرد اما از سوی دیگر ۷۲ کتابفروشی تعطیل شد

بر اساس آمار انجمن کتابفروشان، تعداد کتابفروشی ها در بریتانیا به طور مرتب رو به کاهش است.

طی شش سال گذشته، تعداد اعضای این انجمن که نماینده ۹۵ درصد از کتابفروشان بریتانیا و ایرلند به شمار می رود، همچنان رو به کاهش بوده است.

از سال ۲۰۰۶ تعداد کل اعضا ۲۰ درصد کم شده است. این آمار شامل بخش فروش کتاب در سوپرمارکت ها نمی شود.

در همین مدت، تعداد اعضای کتابفروش های مستقل نیز به میزان یک چهارم کاهش یافته است.

تیم گادفری، مدیر اجرایی انجمن کتابفروشان از دولت و ناشران درخواست کرده است که برای متوقف کردن این روند کاهش، کاری کنند.

او گفت: "در زمانه ای که 'سواد'، بحث روز است و کتابخانه ها به دلیل کاهش بودجه های دولتی در معرض تهدید قرار گرفته اند، ناشران، دولت و مشتریان کتاب باید با هم متحد شوند تا مدیران خلاق و باانگیزه ای که کتابفروشی ها را اداره می کنند، فرصت شکوفاکردن این حرفه را داشته باشند."

در سال ۲۰۰۶ تعداد ۴۴۹۵ کتابفروشی عضو انجمن کتابفروشان بودند، که از آن میان، ۱۴۸۳ کتابفروشی مستقل بودند.

در ماه ژوئن امسال مجموع کتابفروشی ها به ۳۶۸۳ کاهش یافت که از آن میان، تعداد کتابفروشان مستقل به ۱۰۹۹ عدد کاهش داشته است.

سال گذشته ۵۰ کتابفروشی تازه در بریتانیا آغاز به کار کرد اما از سوی دیگر ۷۲ کتابفروشی تعطیل شد. به این ترتیب، برای سومین سال پیاپی تعداد کتابفروشی ها در بریتانیا کم شد.

یکی از شاخص ترین فروشگاه هایی که در سال جاری تعطیل شد، کتابفروشی هاربر در دارتموت بود که آن را فرزند ای ای میلن، خالق وینی د پو (Winnie The Pooh)، در سال ۱۹۵۱ تاسیس کرده بود.

بر اساس تحقیق تازه انجمن کتابفروشان، دولت می تواند در چند زمینه به صاحبان کتابفروشی ها کمک کند که اصلی ترین آنها کاهش عوارض مختلف و هزینه پارکینگ است.

دو عامل مهم

نقش ای بوک ها (کتاب های الکترونیکی) را در کاهش تعداد کتابفروشی نمی توان نادیده گرفت، که در این زمینه دولت کار چندانی از دولت بریتانیا بر نمی آید.

در سال ۲۰۱۰ فروش کتاب های الکترونیکی ۳۱۸ درصد افزایش یافت و بسیاری پیش بینی می کنند که دست کم ۵۰ درصد از کتاب هایی که در طول ۱۰ سال آینده به فروش می رسد، به صورت دیجیتالی دانلود خواهد شد.

کتابفروش ها همچنین با رقابتی روزافزون از سوی کتابفروشان آنلاین که در بسیاری موارد قیمت های پایین تری پیشنهاد می دهند، رو به رو هستند.

بر اساس آمار موسسه تحلیل اطلاعات "نیلسن بوک اسکن"، فروش کتاب های چاپ شده در اوت امسال با ۴ درصد کاهش رو به رو شد، و فروش ماهانه آن به پایین ترین میزان در هفت سال گذشته رسید.

با این حال، فروش کتاب چاپی در حوزه غیر داستانی در همین مدت، در سال گذشته ۳ درصد افزایش یافت و موضوعاتی نظیر آشپزی و تناسب اندام سود زیادی عاید کتابفروشان و ناشران کرد.

مطالب مرتبط