تابلوی سهراب سپهری؛ رکورد دار فروش حراج ساتبی

ساتبی حق نشر عکس .
Image caption ساتبی یکی از مهمترین و بزرگ ترین مراکز خرید و فروش آثار هنری در جهان است

ساتبی که یکی از مهمترین و بزرگ ترین مراکز خرید و فروش آثار هنری در جهان است، تازه ترین حراج خود را به هنر معاصر ایران و جهان عرب اختصاص داد.

این حراج که در روز سه شنبه چهارم اکتبر برگزار شد، خریداران و کلکسیونرهای مختلفی را گرد آورده بود و طبق معمول برخی هم از پشت تلفن یا اینترنت در حال خرید آثار در این حراج بودند.

برنده اصلی این حراج، سهراب سپهری بود که یکی از آثار بدون عنوانش به گران ترین قیمت این حراج یعنی ۳۲۰ هزار پوند فروخته شد.

این تابلو رنگ روغن که در ابعاد یک در یک و نیم متر بود، از مجموعه درخت های سپهری است که در سال ۱۹۷۰ نقاشی شده و سال ۱۹۷۱ توسط خانم سیحون از او خریداری شده است.

فروشنده این اثر در حراج ساتبی،گالری سیحون عنوان شد. قیمتی که کارشناسان برای این اثر در نظر گرفته بودند بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار پوند بود، اما خریداران در رقابت با یکدیگر قیمت را از سقف ارزیابی شده هم بالاتر بردند و این نقاشی سرانجام به قیمت ۳۲۰ هزار پوند چکش خورد.

اما یکی دیگر از آثار کوچک سپهری که با قیمت پایه ۱۲ هزار پوند عرضه شده بود، به فروش نرفت. در حراج قبلی یکی از آثار کوچک دیگر سپهری با قیمت تنها سه هزار پوند به فروش رفته بود.

عکس سیاه و سفید عباس کیارستمی از مجموعه برف در ابعاد ۱۵۳ در ۲۲۷ سانتی متر، قیمت پایه ای بین ۲۰ تا ۲۵ هزار پوند داشت، اما خریداری نیافت.

آثار فرهاد مشیری هم با ابعاد بزرگ با قیمت های پایه ۸۰ ، ۱۰۰و ۱۵۰ هزار پوند، بدون مشتری ماند.

همین طور اثری از مسعود عربشاهی که قیمت پایه ۴۰ هزار پوندی داشت خریداری پیدا نکرد.

پرویز تناولی که به تازگی آثار مختلفی از خودش را در لندن در یک نمایشگاه انفرادی ارائه کرد و فروش خوبی هم داشت، در حراج ساتبی به اندازه نمایشگاهش موفق نبود. یکی از مجسمه های او با نام "سر شاعر" که در قطع بزرگ ساخته شده است با قیمت بین ۸۰ تا ۱۲۰ هزار پوند خریداری نیافت.

دیگر اثر تناولی با عنوان "هیچ و میز" که ابعاد کوچک تری داشت با قیمت ۲۰ تا ۲۵ هزار پوند در معرض فروش قرار داشت، اما آن هم خریداری نداشت.

هنرمندان جوان هم با موفقیت چندانی روبرو نشدند. مجسمه ای از بیتا فیاضی، هنرمند نوگرای ایرانی با قیمت پایه شش هزار پوند به فروش نرفت. دو اثر صادق تیرافکن هم که با قیمت های چهار و شش هزار پوند ارائه شده بودند، بی مشتری ماندند.

اثر رنگ و رغن بهمن محصص یکی از مطرح ترین نقاشان ایرانی که سال قبل درگذشت در این حراج با قیمت ۵۰ تا ۷۰ هزار پوند ارائه شد، ولی در نهایت به قیمت صد هزار پوند چکش خورد. این اثر، تصویر مدرنی از یک مرد در کنار یک قایق بود. اما کار دیگراو که با قیمت نسبتاً ارزان چهار تا شش هزار پوند قیمت گذاری شده بود، بدون مشتری ماند.

منیر فرمانفرمایان با اثری به نام "بهار نو" که با آینه و شیشه بر روی چوب کار شده بود، با فروش ۶۲ هزار پوندی اش برخی از حضار را شوکه کرد. اثر پروانه اعتمادی با عنوان "آدم و حوا "هم که با قیمت پایه ۳۰ هزارپوند در حراج بود، به قیمت ۵۵ هزار پوند به فروش رفت.

هر دو کار محمد احصایی هم هر کدام به مبلغی بیش از ۶۰ هزار پوند به فروش رفت. از همین نسل، حسین زنده رودی با فروش خوبی روبرو شد و یکی از آثارش به قیمت ۳۱ هزار پوند چکش خورد. در حالی که تابلویی از فرح اصولی که با قیمت ۱۲ تا ۱۸ هزار پوند ارائه شده بود، خریداری نیافت. اثر کامران دیبا که به صورت پرینت و به تعداد ده نسخه با عنوان "ترس" با پرینت روزنامه بر روی بوم شکل گرفته بود هم بدون مشتری ماند.

شیرین نشاط اما باز با بازار خوبی روبرو شد. یکی از عکس های او از مجموعه معروف "باغ الله" که شامل عکس زنانی با چادر با نوشته هایی بر روی پوست صورت یا دست یا پای آنهاست، به قیمت ۵۸۰۰ پوند به فروش رفت. این اثر با عنوان "من راز اون هستم" که به تاریخ ۱۹۹۳ امضا شده، از سوی یک گالری در پاریس برای فروش عرضه شده بود. این مجموعه از آثار نشاط، این هنرمند ایرانی ساکن امریکا را به شهرت رساند.