مهدی شجاعی: در سراشیبی اضمحلال فرهنگی هستیم

حق نشر عکس MEHR
Image caption مهدی شجاعی: افراد ناکارآمد در سطح مدیران منصوب شده‌اند

مهدی شجاعی، نویسنده و ناشر آثار دینی، با انتقاد از مدیریت فرهنگی سال های اخیر در ایران گفت: "اگر از منظر ۵۰ سال آینده به جریان فرهنگ در کشورمان نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که آنچه رخ داده و به ویژه آنچه در چند سال اخیر رخ داده، تا چه اندازه مایه تنزل فرهنگی ما بوده است. به همین دلیل می‌گویم که در سراشیبی اضمحلال فرهنگی هستیم."

آقای شجاعی در مراسم بزرگداشت و مرور کارنامه ادبی اش که روز سه‌شنبه ۱۲ مهر در موسسه فرهنگی شهر کتاب برگزار شد، گفت: "فاجعه‌ای را که در حوزه فرهنگ این روزها و سال‌ها شاهد آن هستیم نمی‌توان به این راحتی فراموش کرد."

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) مهدی شجاعی گفت: "امروز افراد ناکارآمد در سطح مدیران منصوب شده‌اند و تنزل فرهنگی توسط سیاست‌گذاران صورت می‌گیرد."

مهدی شجاعی که آثار متعدد مذهبی و رمان هایی با موضوع شخصیت های تاریخ شیعه نوشته است، با انتقاد از ممیزی کتاب در ایران در سال های اخیر به بیان چند نمونه از ممیزی کتاب ها پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، او در بخشی از سخنانش گفت: "در حوزه ممیزی در سیستم جدید خواسته‌اند تمام واژه‌های شراب را از کتاب‌هایمان حذف کنیم و به جای آن نوشیدنی قرار دهیم. حال تصور کنید اگر بخواهیم حافظ را با این وصف منتشر کنیم، چه اتفاقی می‌افتد. من حتی فکر می‌کنم قرآن هم با این وزن در شرایط موجود قابل چاپ نباشد. از طرف دیگر می‌گویند از زبان رئیس جمهور آمریکا هم حتی نباید در ایران کلمه اسرائیل بیرون بیاید و در کتاب چاپ شود. به من می‌گویند که چرا در کتاب شما فرعون، دیالوگ‌های ضدتوحیدی دارد."

'سیاستگذاری اشتباه'

بر اساس این گزارش،‌ مهدی شجاعی با اشاره به دیدار خود با محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: "با شخص وزیر در این رابطه صحبت کردم، اما متوجه شدم گویا ایشان خیلی اهل این حرف‌ها و در جریان موضوع نیستند. یعنی اگر ایشان را جای وزیر نفت و با کشاروزی هم می‌گذاشتیم، فرقی نمی‌کرد، اما آنچه رخ داده و موجب این انتصابات می‌شود، سیاستگذاری اشتباه است."

او با اشاره به اینکه "باب شده است که دشمن موهومی را متصور شویم و همه چیز را گردن او بیندازیم و بگوییم همه ابتذال فرهنگی ما برگردن اوست" گفت: "خود ما بیشتر از آن دشمن به خودمان ضربه زده‌ایم. وقتی یک مقام ارشد اجرایی به راحتی دروغ بگوید و تهمت بزند، نتیجه این می‌شود که برسیم به این وضعی که امروز شاهد آنیم."

حق نشر عکس ISNA
Image caption مجید مجیدی (فیلمساز)، رضا امیرخانی (نویسنده) و صابر امامی (نویسنده) از سخنرانان این برنامه بودند

مهدی شجاعی با بیان اینکه "توسل به عوامفریبی در سال‌های گذشته زیاد شده"، گفت: "نگاه کنید روزگاری نه چندان دور، هنر و ادبیات فاخر در چه جایگاهی بود و امروز در چه جایگاهی."

در سال های اخیر بسیاری از نویسندگان موسوم به "متعهد" و "انقلابی" به جمع منتقدان شیوه ممیزی کتاب پیوسته اند.

هفته گذشته مصطفی رحماندوست، شاعر، با اشاره به اینکه "حتی مثنوی معنوی هم ممیزی شده"، گفت: "هیچ نویسنده‌ و مترجمی خوشش نمی‌آید اثرش در یک اتاق دربسته بعد از ۸ ماه بررسی، غیرقابل چاپ اعلام شود، بدون اینکه ورقه‌ای به او بدهند و دلیلی برایش بیاورند."

پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد در سال ۸۴، گلایه هنرمندان در حوزه های کتاب، موسیقی، تئاتر و سینما از برخوردهای سلیقه ای ممیزان و مسئولان وزارت ارشاد بیشتر شده است. در سال های اخیر کتاب های متعددی پس از چند بار انتشار، غیرقابل چاپ اعلام می شوند. تعدادی از ناشران و مولفان، همچنین از برخورد سلیقه ای ممیزان و نیز عدم پاسخگویی مسئولان اداره کتاب درباره اصلاحیه ها یا توقیف کتاب هایشان گلایه می کنند.

مطالب مرتبط