خانه سینما: همکاری با شبکه‌های فارسی خارج از ایران غیرقانونی است

حق نشر عکس ISNA
Image caption محمدمهدی عسگرپور، مدیر عامل خانه سینما

محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما، در نامه‌ای به رئیس انجمن مستندسازان، همکاری با شبکه‌های فارسی زبان خارج از ایران را غیرقانونی دانست.

آقای عسگرپور در این نامه که در سایت انجمن مستندسازان منتشر شده، نوشته است که در پی پیگیری خانه سینما از مراجع فرهنگی و قضایی "برای پیشگیری از تکرار واقعه ناگوار بازداشت همکاران مستندساز"، این مراجع اعلام کرده اند که "همکاری با شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور غیرقانونی است."

در روزهای گذشته، خانه سینمای ایران، با انتشار دو بیانیه، خواستار رعایت حقوق فیلمسازان و فعالان سینمایی شده بود که به دلیل فروش فیلم به بی بی سی فارسی بازداشت شده اند.

در واکنش به این بیانیه ها، شخصیت های وابسته به حاکمیت جمهوری اسلامی، خانه سینما را به شدت مورد حمله قرار دادند و آن را به "مداخله سیاسی" و "ارتباط با کشورهای بیگانه" متهم کردند. از جمله محمد حسینی، وزیر ارشاد ایران، در "قانونی بودن خانه سینما" تردید کرد.

محمدمهدی عسگرپور در بخشی از نامه خود به رئیس انجمن مستندسازان، از او خواسته است که "هرگونه همکاری احتمالی با این شبکه‌ها قطع و محصولات ارائه شده به آنها باز پس گرفته شود."

در بخش دیگری از این نامه آمده است که اگر شبکه های فارسی زبان خارج از ایران محصولات ارائه شده را باز پس ندهند، خانه سینما پیگیری حقوقی علیه این رسانه ها را در دستور کار قرار خواهد داد.

به نوشته آقای عسگرپور، طبق اعلام مراجع فرهنگی و قضایی، همکاری با شبکه های فارسی زبان خارج از ایران مصداق ۴ بند از قانون مجازات اسلامی است.

او نوشته است که خانه سینما کماکان تلاش های خود را در جهت رفع مشکل مستندسازان بازداشت شده پیگیری خواهد کرد.

بیانیه سازمان عفو بین الملل

در همین حال سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای بازداشت پنج مستندساز و یک تهیه کننده ایرانی را به اتهام همکاری با رسانه های فارسی خارج از ایران محکوم کرده و خواهان آزادی بدون قید و شرط آنها شده است.

بر اساس این گزارش هادی آفریده، شهنام بازدار، ناصر صفاریان، محسن شهرنازدار و مجتبی میرطهماسب به همراه کتایون شهابی (تهیه کننده) از روز ۲۶ شهریور به اتهام همکاری با بی بی سی فارسی بازداشت شده اند.

در این بیانیه آمده است که به نظر می رسد این افراد در بند ۲۰۹ اوین که در اختیار وزارت اطلاعات ایران است نگهداری می شوند و گزارش شده است که خانواده این افراد تحت فشارند تا درباره بازداشت آنها چیزی نگویند.

سازمان عفو بین الملل در این بیانیه می گوید که "این بازداشت ها نمونه ای از تلاش همه جانبه نهادهای امنیتی برای سرکوب هر نوع صدای مخالف در این کشور است."

بر اساس این بیانیه، "نهادهای امنیتی ایران از طریق جرم شناختن تماس با رسانه ها و سایر نهادهای خارجی می کوشند ایرانیان را از ارتباط با جامعه جهانی محروم کنند."

هفته گذشته نیز پنج نهاد فرهنگی فرانسه به بازداشت پنج مستندسازان ایرانی اعتراض کردند و خواهان آزادی آنها شدند.

جشنواره سینمایی کن، سینماتک فرانسه، انجمن کارگردانان سینمای فرانسه، انجمن مؤلفان و آهنگسازان فرانسوی و "رادیو فرهنگ" فرانسه در بیانیه‌ای مشترک، اقدام حکومت ایران را محکوم کردند و آن را گامی در جهت "جلوگیری کامل از فعالیت‌های سنیمایی مستقل" دانستند.

روز چهارم مهر، غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل ایران و سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرده بود که "مستندسازان سینمایی به صورت غیرقانونی مطالبی را تهیه می کردند و در اختیار بی بی سی قرار می دادند" و "بر اساس گزارش رسمی وزارت اطلاعات بازداشت شده اند."

حق نشر عکس 1
Image caption بعضی از رسانه های ایران هویت بازداشت شدگان رامجتبی میرطهماسب، هادی آفریده، محسن شهرنازدار، کتایون شهابی و ناصر صفاریان معرفی کرده اند

با این حال بی بی سی در بیانیه ای اعلام کرده است که "این افراد مستندسازانی مستقل هستند که آثارشان در جشنواره ها و سایر رویدادهای بین المللی به نمایش درآمده است و تلویزیون بی بی سی فارسی به شیوه رایج برنامه آپارات (مخصوص پخش فیلم های مستند)، حق پخش این فیلم ها را خریده است. این فیلمها به صورت مستقل تهیه شده بود و بی بی سی فارسی سفارش ساختشان را نداده بود."

حکومت ایران طی سالهای گذشته و به ویژه پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری و ناآرامی های پس از آن، حساسیت ویژه ای روی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان پیدا کرده و شبکه های فارسی زبان خارج از ایران را "دشمن نظام" دانسته است. ارسال پارازیت از سوی برخی نهادها در ایران که با هدف اختلال در دریافت شبکه های تلویزیونی خارج از ایران در طول سالهای اخیر شروع و شدت یافته با انتقادهای گسترده بین المللی روبرو شده است.

مطالب مرتبط