'نوایی' و 'سماع راست' در آپارات

به روز شده:  13:55 گرينويچ - پنج شنبه 06 اکتبر 2011 - 14 مهر 1390

'نوایی' و 'سماع راست' در آپارات

این هفته دو فیلم "نوایی" و "سماع راست" ساخته فرید مسعود اسماعیل پور در آپارات به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

این هفته دو فیلم " نوایی " و " سماع راست " ساخته فرید مسعود اسماعیل پور در آپارات به نمایش در می آید.

موسیقی خراسانی یکی از قدیمی‌ترین موسیقی های ایرانی است.

دو تار که ساز معروف منطقه خراسان است، بیشتر در تربت‌جام، خواف و تایباد نواخته می‌شود. در خراسان زنان و مردان با رقص و ساز و آواز دم خورهستند.

درباره فیلم "نوایی"

استاد غلام علی پورعطایی

استاد غلام علی پورعطایی در نمایی از فیلم نوایی

نوایی یکی از مقام های موسیقی شناخته شده در ایران، و نوا، یکی از آهنگ‌های موسیقی کنونی و یا پرده‌ای از دوازده پرده موسیقی است. با توجه به اجراهای گوناگونی که از گذشته تا به حال از این اثر توسط هنرمندان مختلف انجام شده، . این موسیقی به خوبی برای مردم ایران شناخته شده است. با این حال این تکرارها باعث نشده که این اثر کهنه شود.

استاد غلامعلی پورعطایی ، یکی از دو تار نوازان برجسته ناحیه خراسان ، سالهای سال است که با سعی بسیار به دنبال پژوهش، جمع‌آوری، دسته‌بندی و شکل دادن این مقام موسیقیایی بوده و همین اعتباری خاص را برای او در پی داشته است. استاد پورعطایی در طول این سال ها، موسیقی تربت جام را با صدای خاص اش و دوتار نوازی اش احیا کرده است.

"نوایی" نگاهی‌ دارد به زندگی‌ استاد غلام علی پورعطائی، خواننده مقامی تربت جامی.

ویژگی فیلم

فیلم نگاهی گذرا اما از نزدیک دارد به زندگی یکی از نوازندگان و خوانندگان منطقه تربت جام، استاد غلام علی پور عطایی.

بیشتر اساتیدی که ستون اصلی موسیقی منطقه خراسان بوده اند در طول این سال ها فوت کردند و این فیلم و فیلم های مشابه اش اسناد ماندگاری هستند از این صدا ها و این آثار.

درباره فیلم "سماع راست"

استاد محمد فاروق کیانی پور

استاد محمد فاروق کیانی پور در نمایی از فیلم 'سماع راست'

سماع به تعبیری رقص اندام هاست و به تعبیری وسیله ای برای عروج روحانی. آیین سماع ، رقص آیین هاست در منطقه تربت جام.

در مستند "سماع راست" ، فرید مسعود اسماعیل پور کارگردان این اثربه سراغ محمد فاروق کیانی پور، استاد سماع در منطقه تربت جام رفته است و ریشه ها و آداب این آیین را از زبان او روایت می کند.

آقای کیانی پور آخرین بازمانده نسل طلایی رقصنده های آئینی جنوب خراسان است واشرافی کامل نسبت به فنون و فلسفه این حرکات دارد.

ویژگی فیلم

این فیلم تصویری از رقص آیینی تربت جام را از زبان یکی از معدود استادن این هنر بیان می کرد. این فیلم نیز مانند فیلم دیگر این فیلمساز " نوایی " در خدمت معرفی هنرمند دیگری از خطه خراسان بود.

درباره کارگردان

فرید مسعود اسماعیل پور متولد ۱۳۵۹ در مشهد، و در فرانسه سینما می خواند. فعالیت سینمایی خود را از سال ۱۳۷۵ و با تحصیل در دوره های آموزش فیلمسازی انجمن سینمای جوانان ایران، و ساخت فیلم های کوتاه تجربی آغاز کرد.

پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند..

وی تا کنون هفت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد.

فرید مسعود اسماعیل‌پور

فرید مسعود اسماعیل‌پور، کارگردان فیلم‌های 'نوایی' و 'سماع راست'

بعضی از فیلمهای او غیر از این دو فیلم عبارتند از:

"آوریل بی رحم ترین ماههاست"،۱۳۹۰ ، "نیمکت سنگی" ۱۳۸۹، ،" زاده ی بی نشان " و " ژنده پیل"۱۳۸۷

نگاه کارگردان

این دو فیلم، بخشی از مجموعه پژوهشی ومردم شناسانه در زمینه فرهنگ و فولکلور مردم خراسان است که پس از ماه ها مداومت و پافشاری، که در سال ۱۳۸۵ ساخته شد.

در ناحیه خراسان همان قدر که در شمال ، مرحوم حاج قربان خواننده و نوازنده دوتار پر آوازه ای بوده است در ناحیه تربت جام و تایباد استاد غلام علی پور عطایی حرف اول را در موسیقی مقامی این ناحیه می زند.

موسیقی مقامی در ایران به معنی سنتی عبارت از یکصد و چند مقام موسیقیایی که سینه به سینه و نسل به نسل منتقل می شود. کارهای جدیدی که در زمینه موسیقی این ناحیه تولید می شود اغلب غیر اصیل و گاه مبتذل است.

از طرف دیگر، استاد کیانی پور تنها استاد رقص ها و بازیهای آیینی این ناحیه است و از اعتبار جهانی در این زمینه برخوردار است.موسیقی و رقص این منطقه غنی است و دارای مشابهت هایی با نواحی تاجیکستان ف افغانستان و ترکمنستان است.

اگر چه هر دوی این اساتید که هم چون جواهرهایی در هنر ایران هستند به فرزندانشان این هنرهای اصیل و رو به انقراض را آموخته اند ولی بیم آن می رود که در نبود آنها این هنرها به فراموشی سپرده شود.

این فیلم در شرایط بدی ساخته شد و اگر پافشاریهای من به عنوان کارگردان نبود این دو استاد در روبروی دوربین قرار نمی گرفتند.

خلاصه فیلم هفته گذشته "در جستجوی نغمه های پنهان"

نمایی از فیلم 'نغمه‌های پنهان'

نمایی از فیلم 'نغمه‌های پنهان'

این فیلم سفری است به استان سیستان و بلوچستان برای آشنایی با موسیقی غنی و زیبا و همچنین فرهنگ و تاریخ کمتر شناخته شده مردم بلوچ.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

بینندگانی از شهر نگور - چابهار

از برنامه آپارات بی بی سی که چهره واقعی مردم بلوچ را در قالب موسیقی این قوم در یک مستند جالب و دیدنی نشان داد ، کمال تشکر و قدردانی بعمل می آید

مانی

خیلی زیبا بود. اگر برنامه های آپارات را در صفحه بی بی سی و یا یوتیوب قرار می دادید خیلی جالب می شد.

سحر

راستش بر خلاف اسم زیبای فیلم جذابیت چندانی من در این فیلم ندیدم. فقط شاهد گزارشی از نواحتن یک سری سازهای عجیب بودیم. اگر کارگردان یک سری ابتکارات رو بکار می برد که از خسته کنندگی فیلمش کم می کرد شاید بیشتر به دل بینندگان می نشست.

امین

این فیلم مستندی جامع و تاثیرگذار از موسیقی فوق العاده بلوچستان بود.

البته شاید از نظر هنر فیلمسازی اشکالهای زیادی بر این فیلم وارد باشد ولی من به عنوان یک نوازنده و شنونده حرفه ای موسیقی از ریتمها و ملودیهای بکر و جذابی که در این فیلم نمایش داده شد به وجد آمدم.

علی رضا

آن قسمت فیلم که به شعر حماسی و به قول راوی "شاه مرید" اشاره می کرد ، درستش "شیح مرید" است.بلوچ ها حرف "خ" ندارند و شیخ مرید را شیح مرید تلفظ می کنند.این شعر حماسی حکایت عاشق شدن یک پیر و شیخ وعابد است بر "هانی" و شبیه داستان "شیخ صنعان" و شاید اقتباسی از آن باشد.اصلا "شاه" در اینجا بی معنی است.

امیر

به جز گوینده که به مکوران می گفت مکران همه چیز خوب بود.

اگر آن مراسم عرفانی معالجه را هم در فیلم نشان نمی داد بهتر بود چون عرفان این مراسم از هنرش بیشتر است.

آتوسا

با سپاس فراوان از فیلم ساز به نظر من این بیشتر یک گزارش بود تا فیلم کوتاه.گزارشی بسیار ارزشمند برای معرفی فرهنگ بسیار غنی قوم سیستان وبلوچستان والبته به نقش زن سیستانی و بلوچستانی در موسقی اصیل این منطقه نپرداخته بود که اگر می پرداخت خالی از لطف نبود. همچنین علاوه بر موسیقی جا برای معرفی لباس ها غذا ها و دیگر سنن این قوم بود.

بهادر

آفرین و زنده باد آپارات. تا حالا از رسانه ملی و هیچ جای دیگر چنین فیلمی در مورد موسیقی بلوچستان ندیده بودم. شما بعد دیگری از مردم بلوچ را که هنر و عشق و زیبایی استرا به نمایش گذاشته اید. ممنونم واقعا.

در فیلم از کسانی مثل کمالان هوت ، ملا غلام قادر ، استاد دینارزهی و خیلی های دیگر سخنی گفته نشده بود و از کارهاشان استفاده نشده بود. اینها از بزرگان موسیقی بلوچستان هستند که استفاده از کارهاشان می توانست به بالا بردن سطح فیلم خیلی کمک کند.

مرتضی

بسیار از پخش این فیلم متشکرم. من برای شما برای ادامه پخش از قبیل این فیلم که درباره موسیقی و فرهنگ مردم بلوچ است و نیز درباره سایر فیلمها که درباره فرهنگ بزرگ ایران آرزوی موفقیت دارم. باشد.

آریا

از پخش مستند بلوچستان خیلی متشکریم چون هیچ رسانه دیگری به مظلومیت بلوچ وبه فرهنگ بلوچ نپرداخته است. پخش این مستند از آپارات بی طرف بودن بی بی سی فارسی را ثابت کرد.

فقط یک اشکالی که داشت این بود که به بلوچستان پاکستان و افغانستان نپرداخته بود ولی ما به همین راضی هستیم که حتی همین مستندی که شما پخش کردید در شبکه هامون و درشبکه های ایران ما ندیدیم. اصلا به بلوچ اجازه هنر نمایی نمی دهند. با این حال، واقعاً اشکمان درآمد. منتظر مستند بعدی درباره بلوچستان هستیم.

جواد

با کمال احترام من قصد انتقاد از این فیلم را دارم. اول اینکه رقص شمشیر با لباس اصیل سیستانی می باشد و این رقص در اصل مربوط به سنن سیستان است که در فیلم این طور نشان نمی داد. دوم اینکه تصاویر مناطر طبیعی سیستان در فیلم به جای منطقه بلوچستان استفاده شده بود و سوم اینکه ساز سرنا و دهل ساز اصیل سیستان می باشد که به عنوان ساز بلوچستان در فیلم نام برده شده بود.

فیصل

از پخش پشت صحنه قوم بلوچ که مظلومیت آنها را نشان می دهد متشکریم. حاکمان ما حتی به موسیقی بلوچ هم رحم نکرده اند.

الیاس

فیلم جالبی بود ولی هویت و فرهنگ حال حاضر بلوچستان در آن مشهود نبود.

امید به پخش آثاری بهتر از آپارات داریم.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۲:۰۰

۲۲:۳۰

۱۶:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۲:۰۰

۱۲:۳۰

۰۶:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۴:۰۰

۱۴:۳۰

۰۸:۳۰

تکرار چهارشنبه

۲۴:۰۰

۰۱:۰۰

۰۱:۳۰

۱۹:۳۰

تکرارپنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۷:۰۰

۱۷:۳۰

۱۱:۳۰

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.