'ممانعت از خروج مستند ساز ایرانی و جلوگیری از نمایش فیلم او در لبنان'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نادر داوودی، در زمان جنگ هشت ساله ایران و عراق، مدیر مرکز اسناد و مدارک جنگ بود

مسئولان برگزاری جشنواره فیلم بیروت به خبرگزاری فرانسه گفته اند که دولت لبنان از اکران یک مستند ایرانی در این کشور که به موضوع انتخابات ریاست جمهوری ایران پرداخته، جلوگیری کرده و همزمان از خروج کارگردان این فیلم از ایران جلوگیری شده است.

فیلم ایرانی " قرمز، سفید و سبز" به کارگردانی نادر داوودی مستندی در باره شور و هیجان مردم تهران در هفته های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ است .

آقای داوودی در زمان جنگ هشت ساله ایران و عراق، مدیر مرکز اسناد و مدارک جنگ تحمیلی بوده است.

قرار بود مستند این هنرمند ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم بیروت به نمایش گذاشته شود اما خبرگزاری فرانسه به نقل از مدیر این جشنواره گفته است حزب الله لبنان که نفوذ گسترده ای در دولت این کشور دارد، دستور داده که فیلم در جشنواره نمایش داده نشود.

جلوگیری از نمایش فیلم های مستند ایرانی در لبنان که به حوادث انتخابات ریاست جمهوری ایران می پردازند، پیش از این هم سابقه داشته است.

مقام های لبنانی پیشتر از نمایش فیلم "روزهای سبز" ساخته حنا مخملباف سینماگر ایرانی جلوگیری کردند.

"روزهای سبز" داستان دختر جوانی است که در جریان اعتراضاتی که پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران به راه افتاد، دستگیر می شود.

این فیلم قرار بود اوایل تابستان امسال در جریان جشنواره فیلم های ممنوعه بیروت، پایتخت لبنان، روی پرده برود اما مدیر این جشنواره اعلام کرد پلیس لبنان که مجوز نمایش فیلم ها در این کشور را صادر می کند، مجوز صادر شده را پس گرفت و مانع از نمایش آن شد.

این فیلم قرار بود بار اول پاییز سال گذشته در جشنواره فیلم بیروت نمایش داده شود که نمایش آن با سفر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به لبنان همزمان شد و این فیلم از برنامه جشنواره حذف شد.

مطالب مرتبط