دو مستندساز ایرانی آزاد شدند

Image caption ناصر صفاریان (راست) و محسن شهرنازدار سه هفته پیش بازداشت شده بودند

ناصر صفاریان و محسن شهرنازدار دو مستندساز ایرانی که به اتهام همکاری با شبکه فارسی بی بی سی بازداشت شده بودند، آزاد شدند.

بنا به گزارش‌ها، این دو روز یکشنبه ۱۷ مهر (۹ اکتبر) و پس از حدود سه هفته بازداشت، از زندان اوین آزاد شدند.

خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا، گزارش داده که در گفتگو با آقای صفاریان، نایب رییس انجمن مستندسازان سینمای ایران، خبر آزادی وی را تایید کرده است.

ایسنا می گوید او با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده است.

پیشتر وبسایت انجمن مستندسازان ایران با انتشار خبری کوتاه نوشته بود که آقایان صفاریان و شهرنازدار آزاد شده اند، اما جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرده بود.

آقای صفاریان که کار خود را در مطبوعات با نوشتن نقدهای سینمایی آغاز کرد، تاکنون چند فیلم مستند را کارگردانی کرده که از آن میان، می توان به فیلم های سه گانه او در باره فروغ فرخزاد، شاعر معاصر و فیلم "وقت خوب مصائب" در باره احمد رضا احمدی، شاعر معاصر، اشاره کرد.

محسن شهرنازدار، روزنامه نگار و مستندساز است. فیلم وی با نام "از خانه شماره ۳۷" به روایت آخرین روزهای زندگی صادق هدایت، نویسنده معاصر اختصاص دارد. فعالیت عمده او در مطبوعات و در حوزه موسیقی است.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل این دو مستند ساز همراه با هادی آفریده، شهنام بازدار، مجتبی میرطهماسب و کتایون شهابی به اتهام "همکاری با تلویزیون فارسی بی بی سی" در روز ۲۶ شهریور ( ۱۷ سپتامبر) بازداشت شدند و بعدا برخی مقام‌های حکومتی ایران آنها را به خاطر پخش آثارشان از تلویزیون بی بی سی، به ارتباط با شبکه های جاسوسی و اقدام علیه مصالح کشور متهم کردند.

در بیانیه ای که وزارت اطلاعات ایران منتشر کرد، آمده بود که بازداشت شدگان "از طریق فعالیت‌های زیرزمینی و غیرقانونی در قبال دریافت وجوه کلان از مجاری پنهان و با روش‌های پیچیده پول‌شویی که معمولا مورد استفاده سرویس‌های جاسوسی می‌باشد، ماموریت‌های ضد ملی محوله از طرف ستاد ارتباطات پوششی و مرکز عملیات روانی سرویس اطلاعاتی انگلستان موسوم به بی‌بی‌سی را دنبال می‌کردند."

در مقابل، بی بی سی اعلام کرد که آثار این افراد در جشنواره ها و سایر رویدادهای بین المللی به نمایش در آمده و بی بی سی نیز به شیوه رایج برای پخش در یک برنامه خاص فیلم های مستند، حق پخش این فیلم‌ها را خریداری کرده است.

بی بی سی تاکید کرده است که این افراد، مستندسازان مستقل بوده اند و این رسانه آنها را در استخدام نداشته و آثاری که از آنان به نمایش گذاشته شده نیز به سفارش بی بی سی ساخته نشده بود.

بی بی سی همچنین تاکید کرده که هیچ کارمندی در ایران ندارد و کسی در این کشور با بی بی سی همکاری نمی کند.

از قول یکی از اعضای خانواده بازداشت شدگان نقل شده است که رادیو و تلویزیون دولتی ایران یکی از شاکیان این پرونده است.

درخواست جشنواره های سائوپولو و بوسان

در جریان برگزاری جشنواره های فیلم در سائوپولو برزیل و بوسان کره جنوبی نیز از مقامهای ایران درخواست شد این مستندسازان زندانی را آزاد کنند.

مستند "صدای دوم" از مجتبی میرطهماسب در جشنواره بین المللی سائوپولو به نمایش درآمد.

در شانزدهمین جشنواره بین المللی بوسان نیز بیانیه ای در حمایت از مستندسازان بازداشت شده در ایران منتشر شد.

پیشتر نیز چند جشنواره سینمایی دیگر و نیز نهادهای مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین الملل، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط این مستندسازان شده بودند.

همچنین شماری از سینماگران و هنرمندان دنیا با بازداشت شدگان و خانواده آنها ابراز همدردی کرده‌اند. از جمله، پل هگیس، فیلمنامه‌نویس سرشناس کانادایی و برنده جایزه اسکار، جایزه خود از جشنواره فیلم زوریخ را به این مستندسازان ایرانی اهدا کرده است.

مطالب مرتبط