'گزارش خرابکاری' و 'آرش' دو فیلم در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات دو فیلم 'گزارش خرابکاری' و 'آرش' ساخته سیاوش رزمند به نمایش در می آید.

درباره فیلم 'گزارش خرابکاری'

حق نشر عکس no credit
Image caption پوستر فیلم 'گزارش خرابکاری'

گزارش خرابکاری ساخته سیاوش رزمند، فیلمی مستند درباره گروه های موسیقی راک در ایران در بعد از انقلاب است. سیاوش رزمند مستند ساز، در این فیلم چند تا از این گروه ها ی جوان را در یک گاه شمار یک هفته ای، به تصویر کشیده است. در این فیلم دوستداران این نوع موسیقی در ایران از شرایط کارشان می گویند .

ویژگی فیلم

در گزارش خرابکاری ساخته سیاوش رزمند، فیلمساز سعی کرده با زبانی تصویری و تجربه کردن یک ساختار متفاوت، فضای حاکم بر فعالیت گروه های راک را به تصویر بکشد و نمونه هایی از موسیقی آنان را به نمایش بگذارد .

نگاه کارگردان

فیلم در اصل سیری هفت روزه است برای آنکه صدایی دیگر شنیده شود. برای یافتن پاسخ اینکه آیا ما موسیقی راک بومی داریم یا نه؟

در اصل گزارش خرابکاری' را یک مستند اجتماعی نمی دانم و ترجیح می دهم آنرا 'مستند راک' یا به نوعی مستندی موزیکال بدانم.

موسیقی تقریبا بخش غالب جریان فیلم ساختن برای من بوده است. موسیقی یا به عبارت دقیقتر فرهنگ راک برای من به عنوان یک جوان ۲۰ ساله در اصل شکل دهنده ی تفکرات همسالان من در آن موقع بود.

ایده ی ساختن یک فیلم موزیکال راک همیشه با من بود، فیلمی درباره ی موسیقی و نه با نگاه نوعاً اجتماعی یا خبری صرف. 'گزارش خرابکاری' فیلمی درباره ی خودمان بود . یک نگاه از بیرون نبود.

مرگ 'سید برت'(سید بارت) در آن سال انگیزه ایی مضاعف شد، برای اینکه بیشتر بتوانم روی آنچه می خواستم تمرکز کنم. تهران برای "سید برت" می خواند.

درباره فیلم 'آرش'

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'آرش'

موسیقی برای بعضی زبان دوم و یا شاید زبان اول به حساب آید، مخصوصاً وقتی در یک خانواده اهل موسیقی زندگی می کنید. در فیلم کوتاه 'آرش' سیاوش رزمند به سراغ آرش پسر سیما بینا خواننده شناخته شده موسیقی محلی ایران رفته است. در این فیلم کوتاه کارگردان ما را با موسیقی و شخصیت آرش میتویی گیتاریست، آهنگساز و صدابردار ایرانی آشنا می کند.

ویژگی فیلم

در این فیلم کارگردان سعی کرده تا با نشان دادن آرش در محیط استودیوی شخصی اش، حال و روز او را به عنوان یکی از خواننده ها و آهنگسازهای موسیقی غیر رسمی ایران را نشان دهد. فیلمساز در این فیلم همچنان به دنبال تجربه تصویری تازه ای می گردد.

نگاه کارگردان

'آرش' یک تک نگاری از موسیقی و دیدگاههای آرش میتویی خواننده و نوازنده ی سبک بلوز و راک است..

فکر اصلی 'آرش' از ایده ی ساختن یک فیلم درباره ی بلوز شکل گرفت . این ایده هم زمان بود با حضور دوباره ی آرش بعد از غیبتی طولانی در عرصه ی موسیقی. جدای از تمامی قضایای دخیل در این فرایند، فضای روحی و اتمسفر موزیکالی که شخصیت آرش داشت موجب شد تا ارتباط مستقیمی با او از نظر فکری و موزیکال پیدا شود. 'آرش میتویی' با موسیقی ساده، شدیدا شخصی و منحصر به فردش، جایگاه ویژه ای دربین طرفداران این سبک موسیقی داشته است. در تمام لحظات فیلم تلاش بر این بوده که دوربین نقشی همانند گیتار الکتریک داشته باشد.

درباره کارگردان

حق نشر عکس no credit
Image caption سیاوش رزمند کارگردان

سیاوش رزمند متولد ایران ودانش آموخته سینما در انگلستان است. وی با ساختن فیلم های تجربی کوتاه کار فیلمسازی خود را آغاز کرده است. علاوه براین دو فیلم وی ۱۵ فیلم کوتاه و تجربی ساخته است. یکی از کارهای شاخص او سه گانه داستانی کوتاه زیر است:

سایه ها ، صورت ها و بستر ها (۲۰۱۰)

وقتی خورشید می دمد (۲۰۱۰)

ما هنوز می رقصیم (۲۰۱۱)

خلاصه فیلمهای هفته پیش 'نوایی' و 'سماع راست'

در فیلم 'نوایی'استاد غلامعلی پورعطایی ، یکی از دو تار نوازان و خوانندگان برجسته ناحیه خراسان درباره سابقه این هنر در منطقه تایباد و تربت جام و نحوه فراگیری این هنرها می گوید.

در فیلم 'سماع راست' استاد محمد فاروق کیانی پور درباره رقصها و بازیهای آیینی و ریشه های منطقه خراسان و سابقه خود در این هنر سخن می گوید.

نظرات بینندگان درباره فیلم 'نوایی' و'سماع راست'

ایمان

به خاطر توجه تان به موسیقی تربت جام خوشحال شدم.

در ضمن استاد کیانی پور از بنیان گذاران رقص های آیینی در منطقه تربت جام هستند که معروف ترین کارشان ، همان رقص نوایی هست که از تلویزیون ایران بارها پخش شده است.

ارژنگ

بهانه ای شد که کمی درباره تربت جام به اندیشه بروم و بخواهم که دربارش بخوانم و سفری به آنجا داشته باشم.

شیوا

اولین صحنه ای که استاد در حال بستن سربند در باد بودند واقعا زیبا بود و البته با دیدن این فیلم خیلی غصه خوردم به این دلیل که ما چنین هنرها و هنرمندانی را به راحتی از دست میدهیم.

سلمان

من سلمان هستم. نبیره مرحوم استاد نظرمحمد سلیمانی. پدربزرگم بنیانگذار موسیقی مقامی کشور بودند و آهنگ نوایی نوایی را پدربزرگم ساختند.

پیمان

نقل قولی که آقای کیانی پور از پیتر بروک آورد هم بسیار جالب بود.

ندا

بالاخره فیلم را دیدم. سپاس از شما، اما فکر می کردم یک بخشی از فیلم آقای کیانی پورحداقل رقص و سماع ایشان رو نشان بدهید اما در این مورد ناکام ماندم.

رکسانا

این برنامه باعث شد به یاد ایران و فرهنگ زیبای میهنم که رو به نابودی است اشک بریزم. ممنون که این هنرمندان را به ما معرفی کردید.

سحر

خیلی زیبا بود.به خصوص رقص و سماع آقای پور عطایی. من از ایشان عکسهای خیلی زیبایی داشتم ولی هیچ وقت رقصشان را ندیده بودم.

مری

از توجه شما به آیین و فرهنگ ایران خیلی ممنونم.

فریبا

بسیار عالی بود. انسان را به خلسه میبرد. سپاس از آقای مسعود و ازشما که این فرهنگ فولکور را درقلب ما ثبت می کنید تا فراموش نشود.

بیژن از مشهد

با این که من با این رقصهای آیینی آشنا هستم ولی این فیلم من را بسیار تحت تاثیر قرار داد.چیزی بود که از دل بر می خواست. خدا را شکر که همچون نعمتهایی در ایران داریم. از شما متشکرم.

سجاد

یادش بخیر درتمام مناطق خراسانی نشین خراسان سالهای نه چندان دور در جشنها و پایکوبیها چه در تربت جام و تایباد یا در خواف و باخرز مردم در دسته های پنجاه نفری یا بیشتر، پیر و جوان، همه باهم این بازیها ( رقص ها ) را انجام می دادند. من کودک بودم تنها خاطره اش مانند لوحی بر ضمیرم نقش بسته، اما فعلا این سنت متاسفانه کم یاب شده است.

در مورد قطعه معروف نوایی باید به این مطلب اشاره کرد که یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین نوازندگان آن استاد نظر محمد سلیمانی از روستای جوزقان شهرستان تایباد بودند که این قطعه را در جشنهای فرهنگ وهنر یاد واره توس در مقابل فرح پهلوی اجرا کردند، و آرشیوی کامل از نوع نوازندگی ایشان را خانم مجد جمع آوری کرده اند، اما متاسفانه تنها قسمتی از آن توسط انتشارات ماهور تکثیر شد، اما در مورد استاد نظر محمد سلیمانی باید گفت که رادیو خراسان در دهه ۵۰ با اعلام خبر مرگش اینگونه اظهار تاسف کرد که: با مرگ نظر محمد سلیمانی موسیقی سر حدی خراسان نیز مرد.

یاد این پیر نوازنده جوزقانی گرامی باد ، روانش شاد

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط