برنامه تفریحی تاجیکی، ۲۱ اکتبر

دوووورووود به همگان از من، زرینه و همکارانم در دوشنبه و لندن.

این هفته من با شما هستم و مطالب برنامه تفریحی‌مان از این قرار است:

سفر به ولایت ختلان و صحبت در مورد کمبود آموزگاران در مکتبها،

هفته فرهنگی تبریز در تاجیکستان.

صحبت با پروین یوسفی، آوازخوان شیرین صدا.

“سفر به ختلان با دانکان”

الن دانکان، وزیر توسعه بین‌المللی بریتانیا، این هفته به تاجیکستان آمد و از نواحی مختلف ولایت ختلان دیدن کرد و با برخی از ساکنان صحبتهایی انجام داد.

من نیز در این سفر آقای دانکان را همراهی می‌کردم و با برنامه هایی که وزارت او از آنها حمایت مالی می‌کند، آشنا شدم.

حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای دانکان بویژه از جامه‌های زربافتی که با زحمت زنان و دختران ولایت ختلان آماده شده بودند، خوشش آمد

بختیار حلیم اف، هماهنگساز مرکز همکاریهای تجارت مرزی است که با سرمایه وزارت توسعه همکاریهای بین‌المللی بریتانیا در ولایت ختلان فعالیت دارد.

بختیار می‌گوید که اکثر شرکت‌کنندگان دوره‌های آموزشی این مرکز از جمله زنان و دختران جوان هستند که بیشترشان مدرک تحصیلات عالی ندارند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بختیار حلیم اف

بختیار افزود، یکی از اهداف این مرکز احیای هنرهای دستی کهن تاجیکان می‌باشد و برای آموزش این هنرها مرکز زنان صاحب‌استعداد را برای تدریس دختران جوان جلب می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

دولت پاچا نظراوا یکی از زنان فعال است که از جمله ۱۲ زن هنرمند گروه ویژه‌ای را با نام “سریز” تأسیس داده است. وی می‌گوید که زنان و دختران این گروه به جراب بافی، آماده ساختن کاکلکها برای عروسان و بافتن لباسهای زیبای قدیمی برای عروسان و دامادان مشغولند.

ولی مرحبا یکی از دختران صاحب ‌استعداد از ناحیه باختر همگی ۱۲ سال دارد. با این وجود وی چند هنر را آموخته و افزون بر این، می‌خواهد پزشک شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مرحبا می‌گوید که این نان را خودش آماده کرده است

مرحباجان با اظهار تاسف گفت در مکتبی که وی تحصیل می‌کند، آموزگاران فنهای جغرافیا، زبانهای انگلیسی و روسی فعالیت ندارند. و او وادار شده است که کتب درسی برای این فنها را پیدا و خودش به تنهایی این درسها را در منزل بیاموزد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

هنرمندان تبریزی در تاجیکستان

حدود یک هفته بیش از ۵۰ نفر از هنرمندان، مسئولان ذیدخل دولتی و تاجران تبریزی مهمان تاجیکستانیان بودند.

حق نشر عکس BBC World Service

در هفته فرهنگی تبریز در تاجیکستان که به ابتکار شهرداریهای تبریز، خجند و دوشنبه، وزارت فرهنگ تاجیکستان و سفارت ایران در این کشور دایر شد، در پایتخت تاجیکستان و شهر خجند حدود ۱۰۰ تدبیر فرهنگی و هنری و ملاقات مسئولان دو کشور برگزار شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

محفل پایانی این برنامه شام روز ۱۹ اکتبر در تئاتر اپرا و باله صدرالدین عینی برپا گردید.

حق نشر عکس BBC World Service

آرتق قادر، هنرمند تاجیک و رامین راستین، هنرمند ایرانی، این محفل را گردانندگی می‌کردند. در جریان محفل به جز از برنامه هنری مقامات دو کشور و چهره‌های فرهنگی و ادبی تاجیک و ایرانی سخنرانی کردند.

حق نشر عکس BBC World Service

علی رضا نوین، شهردار تبریز، ضمن قدردانی از مردم تاجیکستان برای استقبال گرم از هنرمندان تبریزی گفت که قرار است در شهر تبریز نیز روزهای فرهنگی تاجیکستان دایر شود.

در جریان این محفل عده‌ای از ادیبان و چهره‌های سیاسی تاجیکستان با نشانه‌های ویژه شهر تبریز تقدیر شدند.

حق نشر عکس BBC World Service

در میان این افراد، شعرا مهمان بختی و عسکر حکیم، آکادمیسین محمدجان شکوری، شمس‌الحق آریانفر، وابسته فرهنگی سفارت افغانستان در تاجیکستان، علی‌اصغر شعردوست، سفیر ایران در تاجیکستان، عیسی‌الدین صلاح الدین اف، رئیس انجمن “پیوند”، نیز بودند.

حق نشر عکس BBC World Service

آکادیمیسین شکوری ضمن اظهار سپاس به دوستان تبریزی گفت که از مردم ایران برای قدردانی منتدار است و شهر تبریز را مانند شهرهای کشورش دوست می‌دارد، زیرا در این شهر کمال خجندی، شاعر و متفکر تاجیک، به سر برده و آنجا فوت کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

آوازخوانان گروه موسیقی “رودکیان” از تبریز به این محفل با خواندن ترانه هایی به زبانهای فارسی و آذری طراوت ویژه‌ای بخشیدند.

“پروین در آرزوی برگزاری کنسرت”

مهمان این هفته برنامه تفریحی تاجیکی پروین یوسفی، آوازخوان شناخته، است. پروین می‌گوید که از مدتها قبل آرزو دارد که برنامه‌های کنسرتی برای تماشاچیانش برگزار کند.

ولی در شرایط فعلی که آوازخوانان سرمایه ندارند، دایر کردن برنامه‌های کنسرتی دشوار است.

حق نشر عکس BBC World Service

همچنین، به گفته پروین بانو، آوازخوانان کشورهای دیگر تنها مشغول آفریدن ترانه‌ها و تمرین آنها هستند و برای برگزار کردن برنامه‌های هنری، این آوازخوانان هماهنگساز دارند و امکان پرداخت معاش برای وی را نیز داشته‌اند.

ولی این هنرمند می‌فزاید که آوازخوانهای بیچاره تاجیک خود دنبال برگزار کردن تمام برنامه‌ها هستند و حتّی امکان جلب تهیه‌کننده برنامه‌ها را نداشته‌اند.

پروین بانو می‌گوید که فناوری جدید موسیقی در ده ساله اخیر، شرایط خوبی را برای بسیاری از علاقمندان برای آوازخوان شدن فراهم کرده است. هرچند وی به این باور است که تنها هنرمندانی که دارای صدای خوب هستند و برنامه‌های کنسرتی را می‌توانند زنده اجرا بکنند، در میان دوستداران موسیقی محبوبیت پیدا می‌کنند.

این هنرمند می‌فزاید که آوازخوانهای بیچاره تاجیک خود دنبال برگزار کردن تمام برنامه‌ها هستند و حتی امکان جلب تهیه‌کننده برنامه‌ها را نداشته‌اند.

پروین یوسفی می‌گوید که ترانه‌های زیادی را در سالهای اخیر ایجاد نکرده، ولی دو ترانه را با نامهای “دل، آ دل...” و “مشکل” آماده کرده است. وی می‌گوید که این آهنگها را دوست وی عثمان برایش چون ارمغان بخشیده است.

در این جا مطالب این هفته برنامه تفریحی تاجیکی به پایین می‌رسد و از من پدرود! اگر بخواهید، عقیده‌های خویش را به ما ارسال کنید، با این نشانه به ما امیل بزنید: bbc_dushanbe@yahoo.com

مطالب مرتبط