هفت روز سینما؛ تن‌تن سه‌بعدی، اعتراض بازیگران تئاتر، فیلمهای پرفروش

حق نشر عکس b
Image caption "فولاد واقعی" در صدر فیلم های پرفروش آمریکاست

فیلم های پرفروش هفته جهان

فیلم علمی تخیلی "فولاد واقعی" محصول کمپانی دریم وورکز و به کارگردانی شون لوی با بازی هیو جکمن و اونجلین لیلی موفق شد با فروش ۱۶ میلیون و

۲۹۱هزار دلار در صدر جدول فیلم های پرفروش آخر هفته آمریکای شمالی قرار گیرد.

"فولاد واقعی" همچنین با فروش بین المللی ۲۳.۳ میلیون دلار در راس فیلم های پرفروش هفته گذشته سینماهای جهان بود. این فیلم که وقایع آن در سال ۲۰۲۰ می گذرد، ماجرای بوکسوری به نام چارلی کنتن است که برای پرداخت بدهی های بانکی خود مجبور است در مسابقه ای غیرقانونی با روبات ها که جای آدم ها را در رینگ بوکس گرفته اند، شرکت کرده و با آنها مبارزه کند.

بعد از "فولاد واقعی"، فیلم "هرزه گرد" (در ژانر فیلم های رقص) ساخته کریگ بروئر با فروش ۱۵ میلیون و پانصد هزار دلار در مقام دوم این جدول ایستاد. این فیلم که بازسازی فیلمی به همین نام محصول ۱۹۸۴ است، داستان جوانی است که از شهر بوستون به شهر کوچکی در جنوب آمریکا می رود و علیه قوانین آن شهر که رقص را ممنوع اعلام کرده دست به اعتراض می زند. کنی وورمالد، جولین هو، دنیس کوئد و اندی مک داول از بازیگران این فیلم اند.

همچنین فیلم علمی تخیلی ترسناک "چیز" (The Thing) ساخته ماتیس ون هینینگن جونیور، که بر اساس داستانی از جان دبلیو کمپبل ساخته شده، قسمت دوم فیلمی به همین نام از جان کارپنتر استاد سینمای وحشت آمریکاست که در سال ۱۹۸۱ ساخته شد اما این فیلم به ماجراهای قبل از شروع داستان فیلم کارپنتر مربوط می شود و ماجرای یک گروه از دانشمندان آمریکایی و نروژی در قطب شمال است که به جسد یک موجود فضایی که زیر حجم عظیمی از یخ دفن شده، می رسند اما به زودی متوجه می شوند، آن موجود زنده است و با خوردن افراد گروه، خود را به شکل آنها درمی آورد و این تشخیص را که چه کسی انسان و چه کسی هیولاست برای آنها دشوار می سازد.

فیلم سه بعدی تن تن بر پرده سینماهای بریتانیا

سرانجام روایت سینمایی سه بعدی استیون اسپلبرگ از ماجراهای قهرمان کارتونی محبوب کتاب های مصور هرژه، نویسنده بلژیکی، بر پرده سینماهای بریتانیا آمده و از ۲۱ دسامبر در آمریکای شمالی اکران خواهد شد.

فیلم "ماجراهای تن تن: راز اسب شاخدار" که با بودجه ۸۲ میلیون پوندی و به صورت سه بعدی تهیه شده، نخستین فیلم سینمایی انیمیشن است که در "هالیوود" بر اساس ماجراهای تن تن ساخته شده است.

اسپیلبرگ در ساختن این فیلم، تکنیک های جدید "موشن کپچر" را که برای ایجاد جلوه‌های ویژه در فیلم "آواتار" جیمز کامرون از آنها استفاده شده بود، به کار گرفته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption استیون اسپیلبرگ جلوی قطاری که عوامل فیلم را به پاریس می برد

تن تن، جوان خبرنگار زبل و ماجراجویی است که نویسنده ای بلژیکی به نام ژرژ رمی با نام مستعار هرژه آن را خلق کرد و نخستین بار در سال ۱۹۲۹ منتشر کرد و از آن پس تا امروز، نه تنها در میان کودکان بلکه بزرگسالان، محبوبیت و جذابیت زیادی داشته است. این داستان ها که به ۸۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده و تا کنون ۳۵۰ میلیون نسخه از آن به فروش رفته، ماجراهای تن تن، سگ او میلو (اسنوئی در ترجمه انگلیسی) و کاپیتان هادوک را در سرزمین های مختلف و در دوران های مختلف دنبال می کند. تن تن در این داستان ها درگیر ماجراهایی معمایی و پیچیده می شود و در نهایت به کمک کاپیتان هادوک و سگ باهوش اش موفق می شود آن معما را حل کند و خود را از مخمصه برهاند. ماجراهای تن تن، ژانرهای مختلف از جنایی و گانگستری گرفته تا فانتزی و علمی تخیلی را دربر می گیرد.

تاکنون دو مجموعه تلویزیونی انیمیشن بر اساس ماجراهای تن تن ساخته شده است. نخستین مجموعه، ۱۰۴ اپیزود کوتاه بود که در فاصله سال های ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۲ تولید شد اما موفق نبود. مجموعه بعدی که در ۲۱ قسمت و در فاصله بین سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۲ ساخته شد، با تکنیک کلاسیک انیمیشن و بسیار نزدیک به طرح های کتاب های مصور تن تن ساخته شده بود و موفقیت بسیاری کسب کرد و از تلویزیون های پنجاه کشور جهان پخش شد و هنوز بهترین اقتباس سینمایی از این داستان ها محسوب می شود.

علاوه بر تلویزیون، چند اقتباس سینمایی نیز تا کنون بر اساس داستان های تن تن صورت گرفته است که نخستین آنها "خرچنگ پنجه طلایی" بود که در سال ۱۹۴۷ در بلژیک تهیه شد. در سال ۱۹۶۱ ژان ژاک ورنه کارگردان فرانسوی اقتباسی زنده (غیر انیمیشن) از داستان های هرژه ساخت که موفقیت نسبتا زیادی به دست آورد و منجر به ساختن قسمت دوم آن در سال ۱۹۶۴ شد.

اسپلبرگ از سه داستان تن تن به نام های "خرچنگ پنجه طلایی"، "راز اسب شاخدار" و "گنج راکهام سرخ" در اقتباس سینمایی خود، استفاده کرده و جیمی بل، اندی سرکیس و دانیل کریگ، از جمله بازیگرانی اند که به جای شخصیت های انیمیشن آن حرف زده اند.

درخت زندگی، نامزد جایزه سینمای مستقل نیویورک

فیلم "درخت زندگی" ساخته ترنس مالیک، نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم از بیست و یکمین دوره جوایز سالانه فیلم مستقل گاتام در نیویورک شده است. فیلم های "فرزندان"‌ به کارگردانی الکساندر پین با بازی جرج کلونی، "تازه‌کارها" به کارگردانی مایک میلز، "راه میان‌بر میک" ساخته کلی رایکارت، و "پناه بگیر" به کارگردانی جف نیکولز، از رقبای دیگر ترنس مالیک در این بخش اند.

"درخت زندگی"، آخرین ساخته ترنس مالیک، کارگردان کم کار سینمای آمریکاست.

در این فیلم، ترنس مالیک، داستان یک خانواده آمریکایی (خانواده اوبراین) در دهه شصت در شهر کوچکی در تگزاس را بهانه می کند تا شعر سینمایی اش را درباره هستی و آفرینش جهان، بسازد. مالیک، با استفاده از تکنولوژی جدید سینمایی، داستان پیدایش جهان را روایت می کند. ساختن این فیلم سه سال طول کشیده و پنج نفر تدوین آن را انجام داده اند.

"درخت زندگی" که برای نخستین بار در جشنواره امسال کن نشان داده شد، منتقدان سینمایی را به دو دسته تقسیم کرد. دسته ای آن را فیلمی "دوپاره و بی سرو ته" دانستند که نمی تواند بین قسمت های داستانی و مستند گونه اش، ارتباط ایجاد کند و برخی دیگر نیز آن را "سمفونی و شعری سینمایی" درباره خلقت ارزیابی کردند. این فیلم توانست نخل طلای کن را از آن خود کند و فیلم های شاخصی چون هنرمند و لوآور ساخته اکی کوریسماکی را شکست دهد.

جوایز سینمای مستقل گاتام که روز ۲۸ نوامبر در نیویورک اهدا خواهد شد، تاثیر زیادی در موفقیت فیلم های مستقل و غیرهالیوودی آمریکا دارد.

شارلیز ترون، گری اولدمن و دیوید کراننبرگ از جمله کسانی اند که در بیست و یکمین دوره جوایز سالانه فیلم مستقل گاتام از آنها تقدیر خواهد شد.

سینمای ایران

حق نشر عکس ISNA
Image caption نمایی از فیلم یه حبه قند

فیلم های پرفروش ایرانی هفته

فیلم "سعادت آباد" ساخته مازیار میری که هفته قبل بر پرده سینماهای تهران آمد، با فروش ۱۲۹ میلیون تومان، پرفروش ترین فیلم هفته گذشته بود. مازیار میری که پیش از این فیلم های پاداش سکوت، قطعه ناتمام، به آهستگی و کتاب قانون را ساخته بود، در فیلم تازه اش، به روابط تودرتو و پیچیده سه زوج جوان می پردازد که در یک مهمانی شام شرکت می کنند و در طول مهمانی و ازخلال مکالمه آنها، راز ناگفته ای در زندگی آنها افشا می شود.

لیلا حاتمی، حامد بهداد، مهناز افشار، هنگامه قاضیانی، امیر آقایی، حسین یاری و مینا ساداتی بازیگران این فیلم اند.

فیلم "یه حبه قند" به کارگردانی رضا میرکریمی نیز از فیلم های پرفروش هفته گذشته بود. بر اساس وب سایت بنیاد سینمایی فارابی، فیلم "یه حبه قند"، که از روز چهارشنبه ۲۰ مهر اکران شده، با در اختیار داشتن ۲۰ سینما، تاکنون ۷۴ میلیون و ۹۵۴ هزار تومان فروش داشته است.

فیلم "آژانس ازدواج" به کارگردانی محمد درمنش که سومین هفته اکران خود را پشت سر می گذارد، همچنان با استقبال دوستداران فیلم های ایرانی مواجه است و هفته گذشته توانست ۱۱ میلیون تومان در گیشه بفروشد.

فیلم دیگری که از روز چهارشنبه گذشته بر پرده سینماهای تهران آمده، فیلم " شکارچی شنبه" ساخته پرویز شیخ طادی است که داستان پسربچه ای است که پس از دیدار با پدربزرگ خود به شناخت جدیدی از زندگی می رسد. در این فیلم علی نصیریان، امیریل ارجمند و دارین خمسه بازی می کنند.

اعتراض بازیگران تئاتر به حضور بازیگران سینما بر صحنه

انجمن بازیگران تئاتر ایران با انتشار بیانیه ای به حضور هنرمندان سینما روی صحنه تئاتر اعتراض کرد.

انجمن بازیگران تئاتر در این بیانیه، حضور هنرمندان سینما را تهدیدی برای امنیت شغلی اعضای خود تلقی کرده و از آنها خواسته است که اگر "توانی در چنته" دارند، از آن برای "احیای تالارهای ناشناخته" بهره گیرند و تالارهای حرفه ای معدود شهر (تهران) را که هنرمندان تئاتر برای حضور در آن سال ها انتظار می کشند به آنها واگذار کنند.

در قسمتی از این بیانیه خطاب به هنرمندان سینما آمده است: « اگر زمانه با سینما و سینماگران سازگار نیست، چرا ایشان فرصت فراغت خود را در تئاتر می جویند؟ یعنی عرصه تئاتر این گونه بی بها و بی کس است که از سر تفنن و در ناچاری ناگزیر بی کاری به سراغش آیید؟»

به اعتقاد انجمن بازیگران تئاتر، "دستاورد ورود هنرمندان سینما" به صحنه تئاتر در ماه های گذشته، "بسیار ناموفق و ناامیدکننده" بوده و جز "تا حدی موفقیت در گیشه"، دستاورد دیگری نداشته است.

انجمن بازیگران همچنین در بیانیه خود به برخی از مشکلات هنرمندان تئاتر ایران در شرایط امروز از جمله، امکان محدود اجرای صحنه ای در طول سال، دستمزدهای پایین هنرمندان تئاتر، بیکاری، بی خانمانی، بی قانونی، و ممیزی و بازدارندگی اشاره کرده اند.

نودسالگی ابراهیم گلستان در مطبوعات تهران

هفته گذشته مصادف بود با نودمین سالگرد تولد ابراهیم گلستان، سینماگر، نویسنده و مترجم ایرانی که از پایه گذاران سینمای مستند و سینمای مدرن ایران است.

به مناسبت نود سالگی گلستان، برخی از نشریات داخل ایران از جمله ماهنامه تجربه و ماهنامه نافه، شماره ویژه ای را به نقد و معرفی آثار گلستان اختصاص داده اند.

مستندهای "یک آتش"، "موج، مرجان و خارا"، "گنجینه های گوهر"، "تپه های مارلیک" و فیلم های داستانی "خشت و آینه" و "اسرار گنج دره جنی از جمله آثار تصویری اوست.

درگذشت یک بازیگر سینما

هفته پیش سینمای ایران یکی از بازیگران خود را از دست داد. به گزارش خبرگزاری سینمای ایران، شاه علی سرخانی، بازیگری که آخرین فیلمش "آلزایمر" تا چند روز قبل روی پرده سینماها بود، به دنبال یک تصادف و بعد از چند روز ماندن در وضعیت کما، در بیمارستان مدائن تهران درگذشت.

دختر شاه پریون (۱۳۸۹)، خاله سوسکه (۱۳۸۸)، دوشیزه (۱۳۸۱)، نغمه (۱۳۸۰)، هفت پرده (۱۳۷۹) و فصل پنجم (۱۳۷۵) از جمله فیلم هایی است که شاه علی سرخانی در آنها بازی کرده است.

سرخانی علاوه بر سینما در سریال های تلویزیون هم بازی کرد و آخرین نقش او در فیلم تلویزیونی "رقص روی یخ" به کارگردانی مجید اسماعیلی بود.

واکنش معاونت سینمایی به سخنان فرج الله سلحشور

در ادامه واکنش های تند و معترضانه سینماگران ایرانی به اظهارات توهین آمیز فرج االه سلحشور در مورد سینمای ایران و بازیگران زن ایرانی، جواد شمقدری، معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با انتشار یادداشتی در مطبوعات، به این سخنان واکنش نشان داد.

به گزارش رسانه های خبری، فرج الله سلحشور پیشتر، سینمای ایران را "فاحشه خانه" خوانده بود. البته او پس از انتشار این اظهار نظر، آن را تکذیب کرد و بابت سخنانش پوزش خواست.

شمقدری در یادداشتش نوشت: "سینمای ایران در آستانه یک جهش بزرگ فرهنگی و ساختاری و اعتباری است، جهشی که سال​ها قبل باید رخ می​داد. به نظر می​رسد نباید نظراتی مطرح شود که مردم و مسئولین را نسبت به سینمای ایران و وجوه مختلف آن بی دلیل بدگمان سازد."

در ادامه یادداشت شمقدری آمده است: "البته انگشت‌شمار افرادی که به سینمای ایران در هر وجه آن ضربه می​زنند قطعاً باید کنار گذاشته شوند که اصلاح امور از وظائف حاکمان و مردم است."

جوایز نقدی فرهادی و ساتراپی در ابوظبی

حق نشر عکس ISNA
Image caption اصغر فرهادی در پشت صحنه فیلم جدایی نادر از سیمین

فیلم "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی توانست جایزه ویژه هیات داوران شامل جایزه نقدی ۵۰ هزار دلاری و تندیس مروارید سیاه بخش اصلی مسابقه در پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ابوظبی در امارات متحده عربی را به دست آورد.

"جدایی نادر از سیمین" تا کنون چندین جایزه بین المللی از جمله جوایز اصلی جشنواره های برلین، سیدنی و سن پیترزبورگ را از آن خود کرده و نماینده سینمای ایران در بخش فیلم های خارجی جوایز اسکار ۲۰۱۲ است.

از سوی دیگر فیلم "خورش مرغ آلو" ساخته مشترک مرجان ساتراپی و ونسان پرونو نیز برنده جایزه نقدی ۱۰۰ هزار دلاری این فستیوال به عنوان بهترین فیلم داستانی شد.

این فیلم که چند روز قبل در بخش "سینما در میدان" پنجاه و پنجمین جشنواره فیلم لندن نشان داده شد، ماجرای ویولن زنی به نام ناصرعلی خان (با بازی متیو آمارلیک) در سال های دهه سی تهران است که بعد از ناکامی در عشق، تصمیم به خودکشی می گیرد. گلشیفته فراهانی نقش معشوق ناصرعلی خان را در این فیلم بازی می کند.

پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم ابوظبی از ۱۳ تا ۲۲ اکتبر در امارات متحده عربی برگزار شد.

"نارنجی پوش" داریوش مهرجویی

داریوش مهرجویی، فیلمبرداری فیلم جدید خود به نام "نارنجی پوش" را در تهران آغاز کرده است.

مهرجویی، این فیلم را بر اساس فیلمنامه ای که با همکاری وحیده محمدی فر نوشته است، می سازد.

"نارنجی پوش"، داستان عکاسی است که سعی می کند با پاک کردن محیط اطرافش، به تطهیر روح و روان خود پرداخته و به پاکیزگی روح دست یابد.

لیلا حاتمی، حامد بهداد، میترا حجار، لعیا زنگنه، ساره‌ بیات، امید روحانی و فردوس کاویانی در فیلم جدید مهرجویی بازی می کنند. لیلا حاتمی پیشتر هم با مهرجویی همکاری کرده است.

فرخ مجیدی، فیلم بردار و نظام الدین کیایی،صدابرداری این فیلم را به عهده دارند.

مطالب مرتبط