اعلام عناوین یک میلیون کتاب رایگان در شب جهانی کتاب

"غرور و تعصب" اثر جین آستین و "کیمیاگر" اثر پائولو کوئیلو از جمله کتاب هایی هستند که در شب جهانی کتاب در سال ۲۰۱۲ به صورت رایگان در بریتانیا، ایرلند و آمریکا هدیه داده می شوند.

در "شب جهانی کتاب" یک میلیون جلد کتاب در اماکن عمومی نظیر مسافرخانه، بارها و بیمارستان ها برای ترغیب کتابخوانی به رایگان توزیع خواهد شد.

این مراسم که برای دومین سال برگزار می شود، به جای ماه مارس به ۲۳ آوریل منتقل می شود تا با روز جهانی کتاب یونسکو و سالروز تولد شکسپیر همزمان شود.

۲۰ هزار داوطلبی که کتاب مورد علاقه خود را از میان ۲۵ عنوان در وبسایت شب جهانی کتاب انتخاب کنند، هر یک ۴۸ نسخه کتاب هدیه می گیرند تا به هر که بخواهند هدیه بدهند.

از هر عنوان کتاب، ۴۰ هزار نسخه چاپ خواهد شد. از داوطلبان خواسته می شود بعد از دریافت ۴۸ جلد کتاب خود، از کسانی که کتاب ها را به آنها هدیه می دهند بخواهند که پس از مطالعه، آنها را به کسان دیگری ببخشند.

کتاب های برگزیده امسال طیف وسیعی را در بر می گیرد، از آثار کلاسیکی نظیر "داستان دو شهر" نوشته چارلز دیکنز، تا کتاب پرفروش و زنانه پسند "دنیای رویایی و رازآلود یک معتاد به خرید" نوشته سوفی کینسلا.

"نامه هایی از یک جزیره کوچک"، اثر بیل برایسون، که به زندگی بریتانیایی ها می پردازد و رمان فانتزی "پیشگویی های خوب" نوشته تری پراچت و نیل گیمن از دیگر عناوین انتخاب شده امسال اند.

تری پراچت و نیل گیمن در بیانیه مشترکی اعلام کرده اند: "ما عاشق کتابیم، و فکر می کنیم که شبی که در طول آن مردم بتوانند به یکدیگر کتاب بدهند، بهترین شب ممکن در نوع خودش است."

آنها نوشته اند: کاش زمانی که جوان تر بودیم، شب هایی مثل شب جهانی کتاب وجود داشت. متاسفانه چنین شبی وجود نداشت، و ما مجبور بودیم خودمان سر خودمان را گرم کنیم، و شاید برای همین بود که "پیشگویی های خوب" را نوشتیم. ولی هورا! شب جهانی کتاب! به هم کتاب بدهید! مخصوصا کتاب های ما را!

رمان های دست یافتنی

استیون کینگ، نویسنده رمان های ژانر وحشت هم از این طرح پشتیبانی کرده است. از آقای کینگ رمان "میزری"، که درباره درگیری دائمی ذهنی یک علاقمند به کتاب است، در این فهرست انتخاب شده است.

Image caption تریسی شوالیه ریاست هیئت انتتخاب کننده نهایی کتابها را بر عهده داشته است

استیون کینگ گفت: "من خوشحالم که کتاب من برای شب جهانی کتاب انتخاب شده و امیدوارم که کمک کند که یک گام به جلو برداشته شود."

"طبیعتا دلم می خواهد که افراد بیشتر و بیشتری کتاب بخوانند و بعد کتاب های بیشتر و بیشتری بخوانند."

انتخاب فهرست اولیه امسال حاوی ۱۰۰ عنوان کتاب با کمک عده ای از مردم صورت گرفت.

این صد عنوان توسط هیاتی از متخصصان به ریاست تریسی شوالیه، رمان نویس، و دو نفر از مردم عادی به ۲۵ عنوان خلاصه شد.

دملزا بورل یکی از این دو نفر می گوید: "احساس می کنم فهرست سال ۲۰۱۲ بیشتر نشان دهنده چیزی است که مردم واقعا می خوانند، نه چیزهایی که به نظر جامعه ادبی، ما باید بخوانیم."

تریسی شوالیه که رمان های تاریخی اش از جمله "دختری با گوشواره مروارید" شهرت فراوان دارد، هم می افزاید: "کتاب های برگزیده همه دست یافتنی و سرگرم کننده اند. نکته کلیدی در همه آنها این است که داستان های هیجان انگیزی را روایت می کنند که وادارتان می کنند شب تا دیروقت بیدار بمانید و بخوانید تا دریابید که چه اتفاقی می افتد."

شب جهانی کتاب که در ماه مارس امسال برای نخستین بار در بریتانیا و ایرلند برگزار شد، در سال آینده در آمریکا هم برگزار خواهد شد.

فهرست کامل کتاب های برگزیده امسال و شرایط عضویت و شرکت داوطلبانه در این طرح در وب سایت شب جهانی کتاب در دسترس است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست