افتتاح جشنواره رم با فیلمی درباره حبس خانگی یک فعال سیاسی

حق نشر عکس BBC World Service

ششمین دوره جشنواره فیلم رم، شامگاه پنج شنبه، ۲۷ اکتبر، با نمایش فیلم "بانو" ساخته لوک بسون درباره آنگ سان سو چی، فعال سیاسی - اجتماعی معروف برمه و برنده جایزه صلح نوبل، گشایش یافت.

جشنواره رم که با دعوت از ستاره ها و فیلمسازان برجسته جهانی، می کوشد رقیبی برای جشنواره ونیز، یکی از مهم ترین جشنواره های جهان باشد، امسال علاوه بر فیلم لوک بسون، فیلم های تازه فیلمسازان سرشناس دیگری چون استیون اسپیلبرگ و مارتین اسکورسیزی را هم به نمایش می گذارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption لوک بسون در مراسم اکران فیلم "بانو" در جشنواره رم

مراسم نمایش فیلم "بانو" که با حضور لوک بسون و بازیگران فیلم برگزار شد، همراه بود با یادداشتی از آن سانگ سو کی که سال گذشته از حبس خانگی آزاد شد.

آنگ سان سوچی او در این یادداشت اشاره کرد: "چیزی که کسی را وا می دارد تا خودش را ایثار کند و رنج زیادی را متحمل شود تا جامعه ای فارغ از ترس و نیاز بنا کند، دید او نسبت به جهان است که نیازهای عقلانی و متمدنانه انسانیت را ارضا می کند. مفاهیمی چون حقیقت، عدالت و همبستگی نمی توانند به عنوان مفاهیمی کهنه دور انداخته شوند، در حالی که آنها تنها سنگر ما در برابر خشونت قدرت است."

"بانو" زندگی این رهبر مقاومت برمه ای را بیشتر، با محور عشق بین او و همسرش مورد بررسی قرار می دهد و بدین جهت بر وجه انسانی و عاشقانه زندگی او تاکید می کند.

بخش مسابقه

در بخش مسابقه جشنواره فیلم رم پانزده فیلم با هم رقابت می کنند که از آن میان می توان به "ببین چطور می رقصند" ساخته کلود میلر از فرانسه، "قلب بزرگ دختران" ساخته پوپی آواتی از ایتالیا، "چشم طوفان" ساخته فرد شیپزی از استرالیا و "زنی در طبقه پنجم" ساخته پاول پاویلوفسکی و محصول مشترک فرانسه، لهستان و بریتانیا اشاره کرد.

تنها فیلم ایرانی

تنها فیلم ایرانی جشنواره رم امسال، فیلم "شرایط " ساخته مریم کشاورز، فیلمساز ایرانی- آمریکایی، است که در بخش خارج از مسابقه به نمایش در می آید. جشنواره رم، سال گذشته فیلم "عرق سگی" ساخته حسین کشاورز را به نمایش گذاشته بود.

"شرایط" داستان عشق ممنوع دو دختر نوجوان به نام های عاطفه و شیرین با گرایش های همجنس خواهانه را در دل تهران امروز به نمایش می گذارد در حالی که این عشق از نظر خانواده آنها و اجتماعی که در آن زندگی می کنند قابل پذیرش نیست.

خارج از مسابقه

در بخش خارج از مسابقه فیلم هایی چون "چند مرد خوب" (استفان الیوت، آمریکا)، مثل دیوانه ها (درک دورموس، آمریکا)، "خیلی بزرگ برای شکست خوردن" (کرتیس هنسان، آمریکا)، "توتوی سه بعدی" (ماریو ماتولی، ایتالیا) و "پینا" (ویم وندرس، آلمان) به نمایش درمی آیند.

اما فیلم های پر سر و صدای جشنواره رم در بخش خارج از مسابقه، "ماجراهای تن تن" ساخته استیون اسپیلبرگ و "هوگو کابره" ساخته مارتین اسکورسیزی هستند.

فیلم تازه اسپیلبرگ اولین فیلم انیمیشن این فیلمساز شناخته شده محسوب می شود که بر اساس کتاب های مصور مشهور هرژه، به تهیه کنندگی پیتر جکسون، فیلمساز و تهیه کننده، به طریق سه بعدی ساخته شده و ماجراهای تن تن جوان را بازگو می کند.

اما مارتین اسکورسیزی، فیلمساز همنسل اسپیلبرگ هم نخستین فیلم سه بعدی خود را با عنوان "هوگو کابره" در جشنواره رم به نمایش در می آورد.

این فیلم بر اساس کتاب مصور برایان سلزنیک با عنوان "اختراع هوگو کابره" ساخته شده و داستان پسر نوجوانی را باز می گوید که پدرش را از دست داده و در یک ایستگاه قطار زندگی می کند و حالا سعی دارد دستگاهی را که پدر برای او جا گذاشته، به راه بیندازد.

رقابت فیلم های مستند

در بخش مسابقه فیلم های مستند فیلم هایی چون "دختران مدل" ساخته دیوید رد مون و اشلی سابین (درباره دختران نوجوانی که در آرزوی مدل شدن هستند اما با واقعیت های تلخی روبرو می شوند)، "نیمه تاریک آفتاب" ساخته کارلو شالوم هینترمن (درباره یک بیماری نادر در بچه ها) و "زنان آفریقایی" ساخته استفانو اسچیالوتی (درباره زنان آفریقایی ای که لیاقت دریافت جایزه نوبل را دارند) با هم رقابت می کنند.

از دیگر برنامه های جذاب جشنواره رم، برگزاری نشست کارگاهی مایکل مان، فیلمساز برجسته آمریکایی و سازنده فیلم هایی چون "التهاب"، "خودی" و "دشمن مردم" است که در بیست و نهم اکتبر برگزار می شود. همزمان سینماتک رم تمامی فیلم های این فیلمساز را نمایش می دهد.

جشنواره رم تا چهارم نوامبر ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط