پایان جشنواره سینمایی دوحه در فضای 'بهار عربی'

مرزاق علواش حق نشر عکس AFP
Image caption فیلم آقای علواش جایزه بزرگ جشنواره را به دست آورد

جشنواره سینمایی ترایبکا - دوحه شامگاه یکشنبه سی‌ام اکتبر در پایتخت قطر به پایان رسید.

فیلم "معمولی" (نورمال) به کارگردانی مرزاق علواش، سینماگر الجزایری، جایزه بزرگ جشنواره را برای بهترین فیلم داستانی عربی از آن خود ساخت.

فیلم آقای علواش علاوه بر لوح بزرگ جشنواره، جایزه‌ای نقدی به مبلغ صد هزار دلار آمریکایی دریافت کرد.

فیلم "نورمال" با لحنی انتقادی به زندگی جوانان در الجزایر می‌پردازد. فیلم نشان می‌دهد که جوانان امید خود را به آینده‌ای بهتر از دست داده‌اند و اینک به دستاوردهای "بهار عربی" در کشورهای شمال آفریقا چشم دوخته‌اند.

فیلم در قالب داستانی "فیلم در فیلم" روایت می‌شود. یک زوج جوان قصد دارند به کمک گروهی از جوانان هنرمند فیلم بسازند، اما با انبوه مشکلات و کارشکنی‌هایی روبرو می‌شوند که آنها را با واقعیات تلخ جامعه آشنا می‌کند.

مرزاق علواش که از مهمترین سینماگران الجزایر به شمار می‌رود، هنگام دریافت جایزه ابراز امیدواری کرد که "بهار عربی" بتواند فضای منطقه را به سوی تحقق دموکراسی پیش ببرد. او جایزه خود را به "قیام ملت انقلابی سوریه" تقدیم کرد.

آقای علواش اظهار امیدواری کرد که فیلم او بتواند از سد سانسور در الجزایر عبور کند و در سینماهای کشورش به نمایش عمومی گذاشته شود.

جشنواره‌ای با رنگ سیاسی

جشنواره فیلم "ترایبکا" روز ۲۵ اکتبر با فیلم "طلای سیاه" ساخته ژان ژاک آنو در دوحه گشایش یافت.

امسال در سومین دوره جشنواره سینمایی دوحه بیش از صد فیلم به نمایش در آمد که بسیاری از آنها از فضای "بهار عربی" تأثیر گرفته بودند. در مرحله نهایی هفت فیلم بلند از کشورهای عراق، مصر، لبنان و الجزایر بر سر جوایز اصلی رقابت داشتند.

ریاست هیئت داوران پنج نفره جشنواره دوحه را امسال محمد ملص، سینماگر نامی سوریه، به عهده داشت.

فیلم مصری "عمر مرا کشت" در جشنواره با اقبال فراوان روبرو شد و دو جایزه دریافت کرد: جایزه‌ای به مبلغ ۵۰ هزار دلار برای رشدی زم به خاطر بهترین کارگردانی و جایزه‌ای به مبلغ ۱۵ هزار دلار برای سامی بوعجیله، به خاطر بهترین بازیگر مرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption در مراسم پایانی جشنواره دوحه فیلم سینمایی "بانو" ساخته لوک بسون، فیلمساز فرانسوی، به نمایش در آمد

فیلم سینمایی "عمر مرا کشت" که از جانب مصر برای جایزه اسکار نامزد شده، بر پایه یک ماجرای واقعی ساخته شده است.

این فیلم سرگذشت مردی مراکشی را روایت می‌کند که در فرانسه به قتل همسر خود متهم می‌شود. فیلم به تندی از تسلط نژادپرستی و بوروکراسی بر دادگستری فرانسه انتقاد می‌کند.

فیلم "مریم عذرا، قبطی‌ها و من" به کارگردانی نمیر عبدالمسیح برنده جایزه بهترین فیلم مستند شد. فیلم گزارش مسافرت کارگردانی فرانسوی - مصری است که در جستجوی تجلیات حضرت مریم به مصر سفر می‌کند.

از لبنان دو فیلم برنده جایزه شدند: رانیه استفان، خانم سینماگر لبنانی، به خاطر کارگردانی فیلمی مستند درباره سعاد حسنی، ستاره مشهور سینمای مصر که در سال ۲۰۰۱ در لندن درگذشت.

جایزه ویژه تماشاگران به فیلم سینمایی "حالا کجا برویم؟" تعلق گرفت به کارگردانی نادین لباکی. فیلم روایتگر داستان گروهی از زنان لبنانی است که در روستای خود در راه آشتی و همزیستی مسیحیان و مسلمانان تلاش می‌کنند.

در مراسم پایانی جشنواره دوحه فیلم سینمایی "بانو" ساخته لوک بسون، فیلمساز فرانسوی، به نمایش در آمد. این فیلم برداشتی از زندگی و مبارزات آنگ سان سوچی، چهره نامدار پیکار برای آزادی و حقوق بشر در برمه است.

جشنواره سینمایی ترایبکا در سال ۲۰۰۱ توسط رابرت دنیرو، در نیویورک پایه‌گذاری شد. بازیگر مشهور آمریکایی در سال ۲۰۰۹ به دلایل مالی اداره جشنواره را به مقامات فرهنگی قطر واگذار کرد.

جشنواره دوحه از آغاز تأسیس، هدف اصلی خود را کمک به پیشرفت سینما در کشورهای عربی و منطقه خاورمیانه اعلام کرده است.

مطالب مرتبط