آی وی‌وی، هنرمند چینی، به پرداخت ۲ میلیون دلار مالیات محکوم شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آی وی وی در ماه ژوئن گذشته پس از هشتاد روز از زندان آزاد شد و اکنون در خانه اش زیر نظر است

آی وی وی، هنرمند مشهور چینی منتقد دولت چین، گفته است که مقامات این کشور از او خواسته اند که طی ۱۵ روز، مالیاتی معادل ۱۵ میلیون ین (۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار) به دولت بپردازد.

آقای آی وی وی گفته است که هنوز مطمئن نیست که باید این مبلغ را بپردازد.

آی وی وی که از منتقدان دولت چین در حوزه حقوق بشر محسوب می شود، از اوایل ماه آوریل امسال و همزمان با بازداشت تعدادی از فعالان سیاسی و منتقدان حزب حاکم کمونیست چین بازداشت شده بود.

او پس از گذراندن حدود ۸۰ روز در بازداشت، در ماه ژوئن با قید وثیقه از زندان آزاد شد. دولت چین آی وی وی را به اتهام "جرایم اقتصادی" و فرار از پرداخت مالیات بازداشت کرده بود.

اما طرفداران او می گویند این بخشی از نقشه دولت چین برای ساکت کردن این هنرمند است که آشکارا به انتقاد از حکومت چین پرداخته است.

آی وی وی گفته است که اگر مساله، واقعا مالیاتی باشد این پول را پرداخت خواهد کرد ولی هنوز نتوانسته دفاتر حسابداری شرکتش را بررسی کند چرا که مقامات چینی این دفاتر را با خود برده اند.

آقای آی وی وی می گوید که شواهدی مبنی بر اینکه شرکت او از قوانین مالیاتی تخلف کرده ندیده است.

او به بی بی سی گفت: "من در این شرکت، فقط طراح بوده ام. هیچ وقت قراردادهای شرکت را امضا نکرده ام و گزارش های مالی شرکت را هم نخوانده ام، به همین دلیل چیزی نمی دانم."

حق نشر عکس Reuters
Image caption آی وی وی از گفتگو با رسانه ها و سخن گفتن در محافل عمومی منع شده است

روند شفاف تر

در ماه ژوئن امسال، خبرگزاری دولتی شینهوا اعلام کرد که آی وی وی حاضر شده است که پولی را که بدهکار است، بپردازد و به دلیل "رفتار خوبش در اعتراف به جرایم مالیاتی" آزاد شده است.

ولی آی وی وی روز سه شنبه اول نوامبر گفت: "این واقعیت ندارد که من به جرم تخلف مالیاتی اعتراف کرده ام. من هیچ وقت رسما بازداشت و محکوم نشدم."

او گفت: "اگر واقعا می خواهند ثابت کنند که من آدم بدی هستم، چرا جوری رفتار نمی کنند که این روند را شفاف تر کنند؟"

آی وی وی تاکنون جوایز هنری متعددی را برنده شده و به تازگی در نظرسنجی مجله "آرت ریویو"، عنوان بانفوذترین هنرمند جهان را از آن خود کرده است.

مجله "آرت ریویو" نوشت: "بر کسی پوشیده نیست تضییقات و فشارهایی که حکومت جمهوری خلق چین بر آی وی‌وی اعمال می‌کند، تنها به خاطر فعالیت سیاسی این هنرمند در دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان است. او همواره شجاعانه از آزادی خلاقیت هنری حمایت کرده است."

مطالب مرتبط