دفتر نشریه فکاهی فرانسوی به آتش کشیده شد

حق نشر عکس Reuters

دفتر نشریه فکاهی شارلی ابدو، چاپ فرانسه، که در شماره روز چهارشنبه کاریکاتوری از پیامبر اسلام بر روی جلد آن چاپ شده، در آتش سوزی ناشی از انفجار یک بطری آتش زا به شدت آسیب دیده اما این حادثه تلفاتی نداشته است.

این حادثه پس از آن اتفاق افتاد که این نشریه، سردبیر مهمان شماره بعدی خود را پیامبر اسلام معرفی کرد و روی جلد آن، کاریکاتوری از او منتشر کرد که در آن آمده: "اگر تا حد مرگ به خنده نیفتاده اید، ۱۰۰ ضربه شلاق".

این نشریه در شماره تازه خود به موفقیت های اخیر اسلامگرایان در تونس پرداخته اما تاکید داشته است که محتوای این شماره موهن و تحریک آمیز نیست.

در بیانیه ای که روز سه شنبه چاپ شد، این مجله اعلام کرده بود که انگیزه اش از انتشار این شماره، پیروزی اخیر حزب اسلامگرای نهضت در انتخابات تونس بود و اشاره به اینکه ممکن است قوانین اسلامی، پایه قانونگذاری در لیبی پس از قذافی هم باشد.

استفان شاربونیه، سردبیر این مجله، گفت که او حمله به دفتر نشریه را کار مسلمانان فرانسوی نمی بیند بلکه کار کسانی می بیند که به گفته او "افراطی های احمق" هستند.

او گفت که اسلام نمی تواند خارج از محدوده آزادی بیان باشد.

به گفته آقای شاربونیه "اینکه ما در فرانسه بتوانیم با هر چیزی شوخی کنیم و درباره هر چیزی حرف بزنیم جز اسلام و تبعات اسلامگرایی، آزاردهنده است."

آقای شاربونیه گفت که این مجله پیش از اینکه مورد حمله قرار گیرد، چندین بار در توییتر و فیس بوک تهدید شده بود.

او گفت: "این اولین بار است که ما به صورت فیزیکی مورد حمله قرار می گیریم، ولی اجازه نمی دهیم که این حرکات مانع کار ما شود."

پلیس گفته است که اوایل بامداد امروز چهارشنبه ۲ نوامبر، یک بطری آتش زا به دفتر اصلی شارلی ابدو پرتاب شده است.

وبسایت این نشریه هم هدف حمله هکرهایی قرار گرفته که با درج پیام هایی به زبان های ترکی و انگلیسی، از تصمیم به انتشار این ویژه نامه انتقاد کرده اند.

کاریکاتورها

مسئولان هفته نامه "شارلی ابدو" در شماره جدید این مجله، نام آن را نیز به "شریعت ابدو" تغییر داده اند.

داخل این مجله سرمقاله ای است که با امضای پیامبر اسلام منتشر شده و در آن کاریکاتورهای دیگری هم به چشم می خورد.

مسلمانان، به تصویر کشیدن پیامبر را جایز نمی دانند.

آقای شاربونیه به خبرگزاری فرانسه گفته بود: "ما نمی خواهیم به اقدامات تحریک آمیز بیشتری دست بزنیم. ما تنها می خواهیم کار معمول خود را انجام بدهیم. فقط فرق این هفته آن است که کاریکاتور [حضرت] محمد در روی جلد خواهد بود و قرار دادن تصویر او روی جلد اقدامی نادر است".

حق نشر عکس Getty
Image caption هفته نامه شارلی هبدو در سال ۲۰۰۷ هم با انتشار دوباره کاریکاتورهایی از حضرت محمد که قبلا در نشریه ای دانمارکی منتشر شده بود، سر و صدا به پا کرده بود

محمد موسوی، رییس شورای مسلمانان فرانسه، این حمله را محکوم کرده است.

همچنین ژان فرانسوا کوپه، دبیر کل یو ام پی، حزب راستگرای حاکم فرانسه این حادثه را "حمله به آزادی بیان" خوانده است.

او به رادیو اروپا گفت: "ما حمله به دفتر یک نشریه را در کشوری که مشخصه اش باید وجود آزادی بیان باشد، به شدیدترین شکل، محکوم می کنیم."

در سال ۲۰۰۷ "شارلی ابدو" ۱۲ کاریکاتور جنجال برانگیز از پیامبر اسلام را که نخستین بار در روزنامه دانمارکی ییلاندز پستن منتشر شده بود، چاپ کرد. این کاریکاتورها موجب بروز خشم در جهان اسلام شد و اعتراضات خشونت بار به مرگ ده ها تن انجامید.

در آن زمان، دو گروه اسلامی در فرانسه از "شارلی ابدو" به اتهام "تحریک قومی" شکایت کردند ولی دادگاهی در پاریس، این نشریه را تبرئه کرد.

هیو شوفیلد، خبرنگار بی بی سی در پاریس می گوید که شارلی ابدو تاریخچه ای طولانی در شوخی با همه دین ها دارد.

این مجله در سال ۲۰۰۵ کاریکاتوری از حضرت عیسی، پیامبر مسیحیان، را روی جلد خود منتشر کرد که در آن، او در حال بیرون آوردن خرگوش از کلاه خود بود.

مطالب مرتبط