برنامه تفریحی تاجیکی، 4 نوامبر

درود بر شما!

خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی.

محتوای برنامه این هفته‌ ما از این قرارست.

نخستین فیلم شهزاد رجب‌اف با نام “چرخ” در خانه سینما در شهر دوشنبه به نمایش درآمد.

دختران تاجیک و افغان در دو سوی رودخانه پنج.

آوازخوانی با نام مستعار “ایل” مهمان برنامه ماست.

فیلم “چرخ” به چرخش درآمد.

۲ نوامبر در خانه سینما در شهر دوشنبه نخست نمایش اولین فیلم شهزاد رجب‌اف، کارگردان جوان با نام “چرخ” برگزار شد.

نواربرداری این فیلم هنوز سه سالی قبل شروع شده بود. یکسال سازنده‌های فیلم در گوشه و کنار کشور صحنه هایی را از این فیلم نواربرداری می‌کردند.

حق نشر عکس BBC World Service

سپس دو سال دیگر شهزاد در ‌اندیشه آن بود که کدام از صحنه‌های این فیلم را کوتاه کند. زیرا هرگز نمی‌خواست چند صحنه با عذاب و مشقت زیاد نواربرداری نموده‌اش را کوتاه کند.

بالاخره شهزاد با قلب سوزان و چشمان گریان چند صحنه به جان برابرش را از فیلم برداشت و در حجم یک ساعت و شانزده دقیقه فیلم پیشنهاد تماشاچیان گردید.

حق نشر عکس BBC World Service

فیلم “چرخ” در باره اختلاف نظرهاست. چه گونه در جهان معاصر تاریخ و فرهنگ و تمدن ارزش خود را گم می‌کنند. چگونه کشورهای بزرگ و ابرقدرت اقلیتهای ملی و ملتهای کوچک را با فرهنگ و زبانشان از بین می‌برند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نقش پیرمرد آسیاب بان را در فیلم عبیدالله رجب‌اف هنرپیشه شایسته تاجیک و پدر شهزاد رجب‌اف ‌بازی می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service

به جز نقش نوه و همسر پیرمرد آسیاب بان باقی همه هنر پیشه‌های حرفه‌ای در این فیلم نقش آفریده‌اند می‌گویاد شهزاد، مثل عسلبیک نذری، رحماندوست قربانیان، ناب‌آور خسرواف، حسن چله‌یف و باز چندی دیگر.

موسیقی این فیلم را آهنگساز جوان فرهاد ذکراف نوشته است. هم موسیقی مردمی و هم موسیقی مدرن در فیلم زیاد استفاده شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

شهزاد می‌گوید فیلمنامه کمدی در دست دارد که در موضوع رسم و آیین و سنن مردمیست. او افزود با پیدا نمودن سرمایه آنها آماده هستند فیلم برداری را شروع کنند.

آرزوی دختران دو سوی رودخانه پنج

ولی دختران دو سوی رودخانه پنج در ناحیه شوراآباد تاجیکستان و ولوسوالی خاهان افغانستان چه طور تحصیل می‌کنند و آرزو دارد در ادامه‌زندگی چه شغل را انتخاب کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

همکارم زرینه خوشوقت که روز دوشنبه این هفته به ناحیه شورا‌‌آباد رفته بود، امکان پیدا کرد تا با چندی از دختران شاگرد مکتب ناحیه و همچنین دختران مهمان تاجیکستان از آن سوی رودخانه پنج صحبت بکند.

حق نشر عکس BBC World Service

فراست، شاگرد صنف هفتم لیسه ولسوالی خاهان افغانستان می‌گوید پس از فارغ‌التحصیل شدنش می‌خواهد دکتر شود زیرا در روستای آنها مردم برای طبابت به شفاخانه‌های تاجیکستان و نواحی دیگر افغانستان می‌روند.

بیشتر دختران افغان می‌خواستند دکتر و یا مهندس باشند، اما از چه باشد که کسی از دختران نمی‌خواست معلمه یا استاد دبستان باشد، شاید در افغانستان نیز حقوق استادان دبستان خیلی ناچیز است و از این خاطر کسی آرزوی پیشه آموزگاری را ندارد؟ شاید.

حق نشر عکس BBC World Service

شاعره، شاگرد صنف ۱۰ مکتب رقم یک ناحیه شور‌‌آباد همچنین آرزوی دکتر شدن را دارد امّا در مقایسه‌ با همسالان افغانی‌اش که در مجموع دُکتُر می‌گفتند، شاعره مشخصا دندان پزشک شدن می‌خواست و به ‌اندیشه او مردم را بیشتر متقاعد می‌کند که دندانهای صدف مانند زیبایشان را حیف نکرده طلا و یا دندانهای مصنوعی نشانند.

شاعره نیز می‌خواهد که بعد دندان‌پزشک شدنش دوباره به زادگاهش بازگردد.

آوازخوانی با نام “ایل” مهمان برنامه این هفته‌امان.

اسم اصلی قهرمان برنامه این هفته ما رحیم است، اما او می‌گوید که همیشه خانواده و دوستانش او را با نام “ایل” صدا می‌کردند.

او می‌گوید “زیادی از خواننده‌های مشهور دنیا با نام مستعار برآمد می‌کنند. من که از آوان کودک با نام "ایل" عادت کرده بودم، چرا از این نام همچون نام مستعار استفاده نکنم.”

حق نشر عکس BBC World Service

اگر چه رحیم و یا آقای “ایل” از آوان بچگیش عاشق سرودخوانی بود و در محفلهای مکتب کم و بیش آوازخوانی می‌کرد، اما بعد ختم مکتب میانه‌تحصیلش را در دانشکده حقوق‌شناسی دانشگاه دولتی تاجیکستان ادامه‌می‌دهد و با موفقیت این دانشکده را ختم می‌کند.

او می‌گوید “هنوز در دوره‌های تجربه آموزی هنگام تحصیل در دانشگاه، من یک نکته را برای خودم کشف کردم که انسان نباید انسان دیگر را به جرمی گنهگار بکند و جزا دهد. من نظریه حقوق‌شناسی را کلا آموختم اما نخواستم که از روی این پیشه فعالیت نمایم.”

حق نشر عکس BBC World Service

در خانواده رحیم نه آوازخوانی بود و کسی هم در جهان صنعت و هنر نبود. پدرش افسر وزارت دفاع و مادرش دُکتر بیمارستان بوده است. برادرانش حسن و حسین مثل خودش حقوق‌شناس اما آنها در واقع حقوق‌شناسند.

بعد فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه "ایل" دو سال دیگر موسیقی استرادی جاز را در مسکو آموخته است.

حق نشر عکس BBC World Service

سال ۲۰۱۰ در آزمون بین‌المللی سراینده‌های غیر حرفه‌ای در فرانسه ” "ایل" آهنگ “داویرا" را با زبان ایتالیایی اجرا می‌کند و سزاوار جای اوّل می‌شود

"ایل" در چندین آزمونهای بین‌المللی در سالهای مختلف در روسیه شرکت نموده است. سال ۲۰۰۴ آزمون “شالیاپین” سال ۲۰۰۹ “باگارادسکایا لیرا” و “زالاتیه کوپالا”

حق نشر عکس BBC World Service

آقای “ایل” برایمان وعده کرد که تا چند ماه دیگر آهنگهایی با زبان تاجیکی نیز ثبت می‌کند و برای علاقمندان برنامه تفریحی می‌آرد.

ما نیز با پخش یکی دیگر از آهنگهای با زبان انگلیسی اجرا نموده “ایل” می‌رسیم به پایان برنامه این هفته. پدرووووووووود

مطالب مرتبط