'زندگی در زمان حال' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دو سال گذشته همین روزها بود که "مهدی سحابی" در غربت چشمانش را بست و به خیل از دست رفته های ادبیات ایران در این سال ها پیوست. این هفته به مناسبت درگذشت "مهدی سحابی" مترجم، نقاش و مجسمه ساز ایرانی فیلم" زندگی در زمان حال " ساخته "علیرضا میر اسدالله" در آپارت به نمایش در می آید.

درباره فیلم :

حق نشر عکس non
Image caption مهدی سحابی در نمایی از فیلم زندگی در زمان حال ساخته علیرضا میراسداله

"زندگی در زمان حال "، فیلمی است از زندگی، ویژگیهای منحصر به فرد شخصیتی و دیدگاه های "مهدی سحابی "در آخرین سال های زندگیش. او قرار بود سینماگر شود ولی نشد. قرار شد بازیگر شود ولی نشد. بعد سراغ روزنامه نگاری رفت. ۷ –۸ سالی هم روزنامه نگاری کرد ولی هم اکنون، کسی او را به اسم روزنامه نگار نمی شناسد. مهدی سحابی سر آخرنویسنده و مترجم شد - و چه مترجم خوبی هم شد- مهدی سحابی یازده سال از زندگی اش را فقط به روی ترجمه یک کتاب گذاشت. کسی که حالا همه "مارسل پروست "، یکی از بزرگترین نویسندگان قرن بیستم، را در ایران با نام او می شناسند. او به جز ترجمه مجسمه می ساخت ونقاشی هم می کرد. مترجمی که با ترجمه آثار نویسندگانی مثل سلمان رشدی، ایتالو کالوینو، گوستاو فلوبر، سلین و دیگران، کتابخوان ها را در ایران به ادبیات غرب نزدیک تر کرد. در این فیلم لحظاتی از زندگی و سفرهای مهدی سحابی و دیدگاه های او درباره موضوعات مختلف در تهران و پاریس به تصویر کشیده شده است.

ویژگی فیلم:

فیلم حس و حال لطیفی دارد و برش هایی از زندگی و دیدگاه های مهدی سحابی را در معرض دید مخاطب قرار می دهد. مهدی سحابی از جمله کسانی بود که کمتر مقابل دور بین قرار می گرفت و فیلم اگرچه ما را درجریان جزئیات زندگی این مترجم پر کار قرار نمی دهد، اما همین هم غنیمتی است. علاوه بر همه اینها، شخصیت بارز و چند وجهی سحابی که ارزش ترجمه و نویسندگی و مجسمه سازی را به همان اندازه پخت یک آبگوشت در نظر می گیرد وجه متمایز این فیلم نیز هست. تصویرها گرچه متنوع هستند اما، منسجم و یک دست نیستند. فیلم صدا برداری خوبی ندارد و به نظر نمی آید که فیلم کارگردانی برنامه ریزی شده ای نیز داشته است. با این حال با یک تدوین مناسب حس و حال فیلم خوب از کار در آمده. طوری که بیننده از این تک نگاری خسته نمی شود.

درباره کارگردان:

حق نشر عکس non
Image caption علیرضا میراسدال کارگردان فیلم زندگی در زمان حال

"علیرضا میر اسدااله "متولد ۱۳۵۲ در تهران است. او تحصیلات دانشگاهی در حوزه هنر را نیمه کاره رها کرده و به نقاشی، عروسک سازی، نویسنده گی و ساخت فیلم مستند و انیمیشن می پردازد. حاصل این سالها برگزاری چندین نمایشگاه نقاشی داخل و خارج از ایران، چاپ چندین کتاب شعر و قصه و ساخت انیمیشنی به نام " زنگ انشاء " است. او در اواخر حضورش در ایران نویسنده مقالات هنری درنشریات چلچراغ، شرق و اعتماد بود. وی یکی از دوستان مهدی سحابی بود و یک کتاب مشترک هم با او منتشر کرده است.

نگاه کارگردان:

فیلم "زندگی در زمان حال" تصویرگر لحظاتی از آخرین سالهای زندگی "مهدی سحابی"، نویسنده، مترجم، نقاش و مجسمه ساز است. سحابی متعلق به نسلی است که دوره های مختلفی را در تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران تجربه کرده است و خواسته یا ناخواسته بازتاب این وقایع در کارهایش نمود دارد. سحابی با اشراف به چندین زبان زنده دنیا از جمله فرانسه، اسپانیایی، ایتالیایی و انگلیسی، آثار متعددی را از نوشته های سرشناس ترین نویسنده گان معاصر جهان به فارسی برگردانده که مهمترین آنها بدون شک ترجمه "در جستجوی زمان از دست رفته" اثر عظیم" مارسل پروست" است. یک روز با آقای سحابی حرف می زدیم، گفتم این همه بازیگر و آدم معروف توی دنیا هست که علاوه بر اینکه رو صحنه هستند و مردم می بینندشان و از حال آنها باخبرند با این حال باز از زندگی خصوصی آنها فیلم می سازند. چرا نباید از زندگی خصوصی نویسنده ها و مترجم هایی که عمری را در این کار بوده اند فیلم ساخت؟ و گفتم که من این کار را می کنم و از شما فیلم می سازم. آقای سحابی حرف مرا به شوخی گرفت ولی من در هر موقعیتی که پیش می آمد و به دیدارشان می رفتم دوربینی با خود می بردم و گاه دوست دیگری نیز برای کمک می آمد. ایشان در مقابل این عمل من بی تفاوت بود. گاه که وی را برای یک صحنه مجبور به آمدن و رفتن به این سو و آن سو می کردم زیر لب می گفت: "آخرش می خواد چی از ما در بیاره؟" و این در آمد که می بینید. تولید این فیلم قرار بود پنج سال به طول بکشد که سر سال اول ایشان رفت .الآن ایشان ،چهار سال به من بدهکار است.

فیلم هفته گذشته "آمریکایی فراری"

حق نشر عکس non
Image caption نمایی از فیلم آمریکایی فراری به کارگردانی ژان دانیل لافوند

فیلم "آمریکایی فراری" سرنوشت و حکایت دیوید بلفیلد است، دیوید زندگی و چگونگی فرار از آمریکا و ورود به ایران را تشریح می می کند. او ادعا می کندکه علی اکبر طباطبایی را به حکم ایت الله خمینی رهبر وقت جمهوری اسلامی ایران ترورکرده است. ژان دانیل لافوند کارگردان فیلم آمریکایی فراری یا "حقایق درباره حسن " می گوید: "درسال ۲۰۰۱ در جشنواره فیلم کن در حال تماشای فیلم سفر قندهار به کارگر انی محسن مخملباف، متوجه حضور بازیگری شدم که مرا متعجب کرد. حضور او در این فیلم و ایران مرا بر آن داشت که فیلمی درباره او بسازم." دیوید بلفید در هیجده سالگی مسلمان می شود و نام داود صلاح الدین را انتخاب می کند. او در سال ۱۹۸۰ در "واشنگتن " علی اکبر طباطبایی، سخنگوی محمدرضا پهلوی را به قتل می رساند و به ایران فرار می کند. از همین سال نام او در لیست مجرمین تحت تعقیب آمریکا قرار می گیرد.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

لیلا:

واقعا عالی بود ولی یک چیز جالب برای من این بود که این مستند حالا پخش شد، زمانی که قضیه ترور سفیر عربستان، یکی از جدیدترین اتهامات بر علیه ایران هست.

رحیمی:

خوب وعالی بود. آگاهی از زندگی یک آدم کش. فکرمی کنم اگر مستندساز صد درصد با این قاتل همدردی نکرده، پنجاه درصد همدردی با نامبرده داشته است. ازکلمات یا جملات تقریبا خوب درمعرفی نامبرده استفاده کرده، با افسوس و یاس از دوری نامبرده از خانواده ش می گوید و از شرایط کنونی زندگی اش. در حالیکه مستندساز می توانست مرد فراری امریکایی رابه نام تروریست خود فروخته خانه خراب کن یک خانواده معرفی کند.

شهرام

این فیلم از این نظر برای من جالب بود که نقش امریکا تو این قضیه رو شد. منظور همکاری امریکا و فراری دادن قاتل.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط