ادی مورفی از اجرای مراسم اسکار ۲۰۱۲ استعفا داد

حق نشر عکس Getty
Image caption مسئولان اسکار و ادی مورفی تاکید داشته اند که این استعفا با دلخوری صورت نگرفته است.

ادی مورفی، بازیگر و کمدین آمریکایی، از اجرای مراسم اسکار سال ۲۰۱۲ که قرار است در ماه فوریه سال ۲۰۱۲ برگزار شود، کناره گیری کرد.

تصمیم ادی مورفی یک روز پس از استعفای برت رتنر، تهیه کننده و دوست او بود که در یک جلسه پرسش و پاسخ، درباره همجنسگرایان از واژه تحقیرآمیزی استفاده کرده بود.

آقای رتنر بعد از قبول تهیه کنندگی مراسم اسکار ۲۰۱۲، اجرای مراسم را بر عهده ادی مورفی گذاشته بود.

برت رتنر روز سه شنبه ۸ نوامبر استعفا کرد.

تام شراک، رئیس آکادمی اسکار، در بیانیه ای گفت که آقای رتنر "فرد خوبی" است که "سخن غیرقابل پذیرشی بر زبان آورده است." او ادامه داد: "کلمات معنا و تبعات دارند. همه ما امیدواریم که این فرصتی باشد برای افزایش آگاهی درباره صدماتی که به سبب سخنانی بی ملاحظه و بی عاطفه ایجاد می شود."

برت رتنر، کارگردان فیلم "ساعت شلوغی"، اکنون جای خود را به برایان گریزر، کارگردان فیلم "ذهن زیبا"، داده است که معمولا تهیه کنندگی مشترک با ران هاوارد، کارگردان، را در تعدادی از فیلم های او هم بر عهده دارد.

تام شراک، رئیس آکادمی اسکار، گفت: "برایان گریزر فیلمساز شناخته شده ای است که در ۲۵ سال گذشته، مجموعه ای متنوع و فوق العاده از آثار را تهیه کرده است."

"او قطعا نبوغ، خلاقیت و رابطه هایش را به اسکار خواهد آورد."

هنوز برای ادی مورفی جایگزینی اعلام نشده است.

ضربه به اسکار

برخی کارشناسان می گویند استعفای این کمدین ممکن است ضربه ای به مراسم اسکار امسال محسوب شود.

در رتبه بندی برنامه های تلویزیونی، این مراسم در سال های اخیر روند نزولی را طی کرده و ناگزیر است با مراسم جدیدتر سینمایی که برای مخاطبان جوان تر جذاب ترند، رقابت کند.

انتخاب ادی مورفی برای اجرای مراسم اسکار، نشان از بازگشت به فرمول سنتی اسکار داشت که امتحان خود را به خوبی پس داده است- مراسمی بسیار موفق که کسانی چون باب هوپ، جانی کارسون و بیلی کریستال از مجریانش بودند.

مسئولان اسکار و خود ادی مورفی تاکید داشته اند که این استعفا با دلخوری و ناراحتی صورت نگرفته است.

تام شراک درباره تصمیم ادی مورفی برای استعفا گفت: "من به خوبی احساس ادی را درباره از دست دادن شریک خلاقش، برت رتنر، درک می کنم و همه ما برایش آرزوی موفقیت می کنیم."

در همین حال، ادی مورفی گفت: "من واقعا مشتاق بودم که بخشی از مراسمی باشم که تیم تهیه کنندگی و نویسندگان ما کارش را شروع کرده بودند، ولی مطمئنم که تیم تولید و مجری جدید هم به همین اندازه کار عالی ای انجام خواهند داد."

از روز چهارشنبه یک کمپین اینترنتی برای جایگزینی ادی مورفی با عروسک های گروه ماپت ها (Muppets) راه افتاده است.