لندن در تسخیر موسیقی جاز؛ آغاز فستیوال جاز لندن

Image caption فستیوال جاز لندن با حمایت شهرداری لندن و بی بی سی 3 برگزار می شود

در بیشتر ایام سال، موسیقی جاز جزئی از شهر لندن است، ولی از امروز، یازدهم نوامبر، تا ده روز دیگر، این شهر لندن است که به جزئی از موسیقی جاز تبدیل می شود. روح جاز شهر را تسخیر می کند و از هر گوشه و کنارش صدای این موسیقی می آید.

موسیقی غالب در هر شهر با شهر دیگر فرق می کند و لندن شهر جاز است. فرقی نمی کند که چه تعداد فستیوال موسیقی کلاسیک و الکترونیک و فولک و راک در این شهر برپا شود، آنچه در کوچه پس کوچه های شهر بیش از همه به گوش می رسد جاز است.

غلبه سبک جاز بر شهر لندن ریشه در فستیوال محله معروف کمدن دارد. در سال ۱۹۷۰ شهرداری این منطقه در شمال لندن تصمیم گرفت که به فستیوال معروفش، یک هفته موسیقی جاز هم اضافه کند. در طول ایام، فستیوال کمدن، رونق خودش را از دست داد ولی هفته موسیقی جاز برپا ماند و به مرور رشد کرد تا در سال ۱۹۹۲ پوست انداخت و به فستیوال موسیقی جاز لندن تبدیل شد.

در این دوره که نوزدهمین دور برپایی این فستیوال است و از امروز آغاز شده است، بیش از ۶۰ سالن موسیقی در هجده منطقه شهرداری لندن میزبان حدود سیصد گروه موسیقی و بیش از هزار نوازنده است، از مراکز معتبری مثل باربیکن و ساوت بانک سنتر گرفته تا رونی اسکات و جاز-کافه های پراکنده در سطح شهر.

بهترین های جهان

در شهری که قلبش با صدای موسیقی جاز می تپد، امسال هم برخی از بهترین های جهان جمع اند؛ از "روی هاینس" گرفته که پشت سر بسیاری از بزرگان جاز جهان از جمله چارلی پارکر و مایلز دیویس و چاک کورا، درام زده و از شناخته شده ترین چهره های موسیقی دنیاست، تا آدام والدمن و گروهش کایروس فورتت، که با ایده های نو و اجراهای متفاوت از پدیده های سالهای اخیر در موسیقی هستند.

امسال اورنت کلمن هم در فستیوال حضور دارد و در رویال فستیوال هال به روی صحنه می رود. از او به عنوان حلقه گمشده میان بی باپ (سبکی از جاز با تمپوی سریع) و جاز آزاد (بداهه نوازی طولانی و رها) یاد می شود. سبک منحصر به فرد اورنت کلمن باعث شهرت جهانی اش شده است و این اجرای او در لندن جزو معدود اجراهای او در چهل سال اخیر در بریتانیا است.

مرکز باربیکن جمعه هجدهم نوامبر میزبان گروهی است با عنوان "جری دمرز" که با پیروی از "سان را" و سبک آفرو- فوچوریسمی و پیشروی او در دهه های سی و چهل میلادی، در موسیقی جاز به شهرت رسیده اند. این گروه متشکل از بیست نوازنده است و می شود توقع کاری متفاوت از آنها داشت.

جان هورلر، پیانیست نوگرا، که مهمترین آثارش را با "چت بکر" و "زوت سیمس" خلق کرده است هم امسال به روی صحنه می رود و همراه "می ماین" ساکسیفونیست و باقی اعضای گروهش، آلبوم جدیدش را با عنوان هیچ ابری در آسمان نیست اجرا می کند.

این اجرا سیزدهم نوامبر در سالن باربیکن به صورت رایگان انجام می شود.

ردیف کردن نام های آشنا در فستیوالی به بزرگی فستیوال جاز لندن ملال آور است، اما سایت فستیوال لیست کاملی از اجراها و مکان ها تهیه کرده است که می توانید با کلیک کردن روی لینک آن با باقی چهره های حاضر در فستیوال آشنا بشوید.

کیهان کلهر و ذاکر حسین

امسال هم مثل سال گذشته هنرمندان ایرانی در فستیوال جاز لندن سهم دارند. کیهان کلهر به همراه مجید خلج در ساوت بانک سنتر روی صحنه می رود.

این اجرا یک کار دونوازی است که در روز سوم این فستیوال بیست و دوم آبان ماه اجرا می شود و تمام بلیط های آن پیش فروش شده اند.

شاید این سوال پیش بیاید که دو نوازی کمانچه و تنبک چه ارتباطی می تواند با موسیقی جاز داشته باشد. پیش زمینه کاری کلهر و همکاری او با نوازندگان جاز در فستیوالهای مختلف جهانی از او چهره ای شناخته شده در بین طرفداران موسیقی تلفیقی ساخته است و جای تعجب نیست که هنرمندی با سابقه کیهان کلهر سر از جاز فستیوال در بیاورد، همان طور که ذاکر حسین نوازنده هندی پرکاشن، که از او به عنوان بهترین نوازنده زنده طبلا یاد می شود هم در فستیوال امسال حضور دارد.

علی نوربخش و گروه سه نفره اش، نو نیم تریو، هم در ایام فستیوال، در کافه رستوران "دیسارت آرم" روی صحنه می روند. سبک این گروه تلفیقی از جاز و موسیقی سنتی ایرانی است.

گروه امیر کاستاریکا

یکی از سرشناس ترین چهره های حاضر در فستیوال، امیر کاستاریکا، کارگردان فیلمهای معروفی مثل "زیرزمین" و"رویای آریزونا" است.

او هم با گروه جیپسی/ پانک/ راک اش، به نام "نو اسموکینگ ارکسترا" شنبه نوزدهم نوامبر در رویال فستیوال روی صحنه می رود.

با اینکه سبک گروه امیر کاستاریکا هم به مانند کیهان کلهر به ظاهر با جاز بی ارتباط است ولی به دلیل وجود عنصر بداهه نوازی در موسیقی جیپسی ها و استفاده گسترده از سازهای بادی می توان حضور این گروه را در فستیوال جاز لندن درک کرد.

امیر کاستاریکا خودش در گروه گیتار می زند و در اجرای امسال، گبی یانگ انگلیسی با گروه جیپسی/ فولک/ راک/ جازش او را همراهی می کند و می شود از تلفیق اینهمه سبک، انتظار یک موسیقی جاز سورآلیستی را داشت.

فستیوال جاز لندن، یکشنبه بیستم نوامبر با اجراهایی از بیل فریسل، هرمتو پاسکوال و اورنت کلمن، همگی از پیشکسوت های موسیقی جهان، به پایان می رسد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست