برنامه تفریحی تاجیکی، 11 نوامبر

درود بر شما علاقه‌مندان برنامه تفریحی تاجیکی!

محتوای برنامه این هفته‌امان از این قرار است:

هفته فرهنگ اروپا در تاجیکستان

جوانان رپ خوان تاجیک در مهمانی برنامه

نمایشگاه چراغهای قدیمی زیر عنوان “چهل چراغ” در خجند سغد

نخستین برنامه کنسرتی یک آوازخوان خیابانی در دوشنبه

هفته اروپا

از دوم تا ششم نوامبر سال جاری در تاجیکستان هفته فرهنگ و هنر اروپا برگزار شد.

تماشاچیان تاجیک در دوام پنج روز فیلمهای سینماگران لهستان، فرانسه، دانمارک، اتریش، فنلاند، بریتانیا و پرتغال را با زبانهای اصل و با زیرنویس روسی تماشا کردند.

این فیلمها در تالارهای سینمای جامی در شهر دوشنبه سینماخانه لاهوتی در شهر قُرغان‌تپه به نمایش درآمدند.

عمل خانم گجی یوا، هماهنگساز مرکز فرهنگی “باختر” و یکی از متصدیان هفته فیلمهای اروپایی در تاجیکستان در صحبت با ما گفت: "تماشاچیان تاجیک فیلمهای اروپایی را خوش پذیرفتند و تالار کاخ جامی در شهر دوشنبه در این هفته پُر از بیننده بود."

حق نشر عکس BBC World Service

همچنین به عنوان بخشی از هفته فرهنگ اروپا در تاجیکستان پاسکال دلهایا هنرپیشه سینما و تئاتر در تالار تئاتر روسی مایاکوفسکی برای علاقه‌مندان درسهای مهارت برگزار کرد.

۱۳ نوامبر باشد در موزه سازهای موسیقی گُرمینج در شهر دوشنبه گروههای مختلف در تاجیکستان، انواع موسیقی “راک، پاپ، خیپ-خاپ، و رپ” موسیقی زنده اجرا می‌کنند و هر کدامی از این گروهها آهنگی را بر یکی از زبانهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجرا می‌کنند.

در تئاتر “پدیده” ۱۵ نوامبر برنامه رقصی با اجرای اعضای گروه “پدیده” که طی چند روز با پاسکال دلهایا استاد رقص تمرین کرده‌اند، برگزار خواهد شد.

محبوبت موسیقی رپ میان جوانان

روز یکشنبه ۱۳ نوامبر در تالار فیلارمونی در شهر دوشنبه برنامه کنسرتی گروه رپ خوانان جوان تاجیکستان برگزار می‌شود. این هفته در مهمانی برنامه تفریحی عشور و بیب، دو رپ سرای جوان هستند.

آنها از محبوبت موسیقی رپ میان جوانان تاجیک برایمان صحبت کردند و می‌گفتند که متاسفانه آهنگهای آنها را در رادیو و تلویزیونها پخش نمی‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

به ‌اندیشه عشور و بیب، رپ خوانان تاجیک از رپرهای خارجی کم ندارند و اگر برای سفر کردن به کشورهای خارجی و اجرای برنامه آنجا برایشان امکان فراهم می‌شد، اطمینان دارند که اعتبار به اصطلاح رپرهای تاجیکی را بالا می‌بردند.

عشور می‌گوید که بعضاً رپ سرایان از الفاظ قبیح در متنهایشان و عموماً از شعرهای کم‌مضمون در آهنگهایشان استفاده می‌کنند، اما گروه آنها به مضمون متنشان بیشتر اهمیت می‌دهند.

بچه‌ها گفتند که معمولاً برای با کیفیت بالا ضبط نمودن آهنگ و تنظیم آهنگ در استودیو به پول زیادی نیاز هست.

از این خاطر آنها همیشه امکان ضبط آهنگهایشان را با کیفیت بالا ندارند و اکثراً در جایهای دیگر کار می‌کنند، تا برای ضبط آهنگهایشان پول دربیارند.

حق نشر عکس BBC World Service

این برنامه کنسرتی که ۱۳ نوامبر در تالار فیلارمونی شهر دوشنبه دایر می‌شود، دومین برنامه کنسرتی عشور و بیب بوده است.

نخستین برنامه کنسرتی خود را این دو جوان رپ خوان تابستان امسال در شهر خاروغ اجرا کرده بودند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نمایشگاه “چهل چراغ”

چند روزی قبل خیابانها و دشت و دمن در تاجیکستان برف‌پوش شدند. برف اول امسال باعث خوشحالی کودکان شد و کودکان به خیابانهای دوشنبه ریخته با برف ‌بازی می‌کردند.

اما بزرگسالان، از جمله پدر و مادران این کودکان در ‌اندیشه تأمین روشنایی و گرمی در منازلشان افتاده، نگران این هستند که با برق تأمین خواهد بود یا نه.

حق نشر عکس BBC World Service

همه‌ساله با فرارسی فصل سرما، انتقال نیروی برق به منازل ساکنان شهرها و نواحی کشور با جیره بندی مخصوص صورت می‌گیرد.

مردم عادت کرده‌اند و برای فصل سرما آمادگی می‌بینند. برای روشن نگاه داشتن منزل بعضیها شمع و بعضیها چراغهای قدیمی و برخیها چراغهای معاصر را بکار می‌گیرند.

شاید به این خاطر بود که آثارخانه ولایت سغد، نمایشگاه چراغهای مختلف از قدیمی تا معاصر را تحت عنوان «چهل چراغ» برگزار کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

این نمایشگاه در همدستی با مرکز مدنی معاصر دشت آرت، تحلیلگاه انکشاف جمعیتی جمهوری قزاقستان و با کمک مالی Hivos و یا پژوهشگاه علوم انسانی هلند برگزار می‌شود.

کیمیاخان عطایوا، مسئول برگزاری این نمایشگاه گفت که هدف از برگزاری نمایشگاه «چهل چراغ» نمایش تحولات تاریخ چراغها در سایر کشورهای آسیای مرکزی و خاصه در استان سغد است.

حق نشر عکس BBC World Service

خانم عتطایوا گفت که در آثارخانه ولایت سغد، بیش از ۲۰۰ نوع چراغها که مردم در قرنهای مختلف از اینها استفاده می‌بردند، گردآوری شده و به معرض تماشا گذاشته شدند.

وی گفت: “با اسم “چهل چراغ” کتابی نشر نمودیم که در آن از تاریخ تحول چراغها حکایت می‌کند. خصوصاً در آخر قرنهای ۱۹ و ابتدای ۲۰ که در چراغهای خیابانها چه مقدار سوزشواری مصرف می‌شد، شهرداری برای نگهداشت چراغها چه مقدار مبلغ مصرف می‌کرد و چراغبانها چه گونه حق الزحمت دریافت می‌کردند”.

در همین حال، محی‌الدین فیض‌الله یف، مردمشناس و استاد دانشگاه دولتی خجند می‌گوید که بنا به اسطوره‌های مردم ایرانی‌نژاد تاریخ پیدایش چراغ به زمان قبل از زردشتی بر می‌گردد.

حق نشر عکس BBC World Service

آقای فیض‌الله یف افزود: "نخستین چراغها از گل آفریده شده‌اند و شکلهای مختلف داشتند، یعنی دسته‌دار، آویزان شونده، یا چارپایه بودند و فانوس که از آن بیشتر استفاده می‌برند، در زمان حمله حکومت پادشاهی روسیه به آسیای مرکزی وارد شده‌است".

نخستین کنسرت یک آوازخوان خیابانی

هر کسی که باری به دوشنبه آمده است، عبدالخالق صوفی آوازخوان نابینای را که بعضاً در خیابانها آوازخوانی می‌کند، دیده است. وی عمدتا در پیروی از احمد ظاهر بسیاری از ترانه‌های او را اجرا می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service

روز ۶ نوامبر در تالار “خانه سینما” شهر دوشنبه، نخستین برنامه کنسرتی عبدالخالق دایر شد.

این برنامه با کمک دلیر نظر، آوازخوان سرشناس و ناباور چناراف رهبر گروه “شمس” برگزار گردید.

حق نشر عکس BBC World Service

این آوازخوان ۵۷ ساله روزهای سختی را در زندگی‌اش پشت سر کرده است. آنچنان که خود او می‌گوید، تنها موسیقی بود، که در تمام لحظه‌های دشوار زندگی‌اش به او وفادار مانده است.

عبدالخالق نابینای مادرزاد است و از سن شش‌سالگی در مکتب شبانه‌روزی یا پرورشگاه نابینایان ناحیه حصار درس می‌خواند و همزمان نواختن سازهای موسیقی را می‌آموخت و بعضاً آوازخوانی می‌کرد.

با خانم اولش نیز در همین پرورشگاه آشنا شده با هم ازدواج می‌کنند، امّا این ازدواج دیر دوام نمی‌کند، زیرا به گفته وی مشکلات روزگار و کمبود مالی باعث ازهم پاشی این ازدواج می‌گردد.

حق نشر عکس BBC World Service

سال ۱۹۸۳ عبدالخالق به استان بدخشان می‌رود و با کمک مومن شاه عبدالواصف، رئیس منطقه‌ای حزب کمونیست وقت به او در مرکز شهر خاروغ یک آپارتمان یک‌حجره‌ای می‌دهند.

وی ده سال آنجا زندگی می‌کند. عبدالخالق آنجا رهبر گروه هنری “پنج تنان” بود که هفت نفر سرایندگان و آوازخوان نابینا در این گروه وی شامل بودند.

خود همان سال گروه “پنج تنان” در آزمون جمهوریوی سراینده‌های نابینا در شهر دوشنبه شرکت می‌کنند و سزاوار جای سوم می‌گردند.

آقای عبدالخالق به یاد می‌آرد که سپس زندگی به طور ناگهانی تغییر کرد و جنگ شهروندی در کشور سر زد.

عبدالخالق از همه چیز محروم شد و مشکلات روزگار او را به خیابانها کشید تا که با آوازخوانی نان خود را پیدا کند.

حق نشر عکس BBC World Service

ولی چند سال قبل، عبدالخالق در دو فیلم هنری، “آواره” ساخته گل ‌اندام محبت و فیلم “عشق” محسن مخملباف نقش آفریده و در میان دوستداران فرهنگ و سینما مشهور شد.

در هر دو فیلم عبدالخالق همزمان با اجرای نقش، هارمونیوم خود را می‌نوازد و آوازخوانی نیز می‌کند.

لیوباو وسیلیونا، همسر عبدالخالق که بیش از ۱۵ سال با هم زندگی می‌کنند، می‌گوید عاشق آهنگهایش شده عمرش را صرف پرستاری این مرد هنر کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

لیوباو بانو خانم دوم عبدالخالق بعد از جدایی با همسر اولش است.

او افزود، عبدالخالق سالیان زیاد در آرزوی برگزار کردن برنامه کنسرتی خصوصی بود و امروز به آرزویش رسید.

بلیت به این کنسر فروخته نشده و ورود همه خواهشمندان به تالار تنها با دعوت نامه‌بود. تالار خانه سینما ۳۰۰ جای نشست داشت و امکان گنجایش همه علاقه‌مندان هنر عبدالخالق را نداشت.

حق نشر عکس BBC World Service

در پایان برنامه برخی از تماشاچیان می‌گفتند که آنها مایل هستند به عبدالخالق کمک مالی کنند.

نماینده‌های “آگرو اینوست بانک” تاجیکستان برای عبدالخالق و همسرش صورت حسابی باز نموده کارت پلاستیکی را به آنها سپردند.

ویژگی روز ۱۱.۱۱.۱۱

برنامه این هفته ما در روز ۱۱.۱۱.۱۱ در رادیو پخش شد که چنین رقم بندی تاریخ روز بندرت رخ می‌دهد. یعنی شش رقم یک پیاپی آمده است.

بسیاری از جوانان در تاجیکستان و خارج از آن خواسته‌اند، محض در همین روز ازدواج کنند. آنها باور دارند که اگر در چنین تاریخ عروسی کنند، حتماً زندگی خوشبختی با هم خواهند داشت.

شاید هم برای برخیها این سنه برای آن مهم بوده که یاد داشتن روز سالگرد آسان خواهد بود.

به هر صورت در این روز ازدواجها در مقایسه‌با روزهای دیگر بیشتری ثبت شده است. اما بیشتر از همه در این روز در هند ازدواج کرده‌اند.

حتی شایعاتی نیز بود که الهه پوگچیاوا، آوازخوان روس که حدود شصت سال سن دارد می‌خواهد در این روز ماکسیم گلکین، هنرپیشه روس عروسی کند، اما خانم پوگچیاوا این شایعات را بی‌پایه خواند.

چنین شایعاتی در باره اندی مددیان، آوازخوان ایرانی هم پهن شده بود، اما معلوم نیست که این حرف درست است یا نه.

در قرن جاری تعیین کردن روزهایی که آسان به یاد می‌ماند از روز ۰۱ ۰۱ ۰۱ آغاز شده است. چون تنها ۱۲ ماه داریم، سال آینده نیز همچنین یک سنه شیک داریم ۱۲.۱۲.۱۲.

مطالب مرتبط