آل پاچینو: چرا اسکار وایلد را دوست دارم

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آل پاچینو در مراسم اکران فیلم "وایلد سالومه" با دوست دخترش لوچیا سولا و جسیکا چستین که نقش سالومه را بازی کرده است

آل پاچینو، بازیگر و کارگردان آمریکایی، می گوید که با دیدن تصادفی تئاتری در لندن، انگیزه پیدا کرد که داستان زندگی اسکار وایلد را روایت کند و تهیه کنندگی و کارگردانی مستند- درام "وایلد سالومه" (Wilde Salome) را آغاز کرد، فیلمی که در جشنواره فیلم ونیز امسال جایزه گرفت.

آل پاچینو گفت زمانی که به دیدن تئاتر دوستش استیون برکوف می رفت، حتی نمی دانست که اسکار وایلد نمایشنامه ای به نام "سالومه" نوشته است.

آقای برکوف در این تئاتر نقش هرود را بازی می کرد و آل پاچینو خیلی زود محو این تراژدی شد که هر چه پیشتر می رفت، لحظه به لحظه مسحورترش می کرد.

آل پاچینو گفت: "در تمام مدت نمایش، می خواستم بدانم که نویسنده اش کی بوده، چون جوری با آن ارتباط برقرار کرده بودم که مدت ها بود در هیچ تئاتری برقرار نکرده بودم."

به گفته آل پاچینو، وقتی بروشور تئاتر را دید، تازه متوجه شد که نویسنده نمایشنامه سالومه کیست.

انتقام وحشتناک

سالومه داستان نادختری هرود انتیپاسم را روایت می کند که دل به یحیای تعمیددهنده می بازد که زندانی ناپدریش بوده است. وقتی یحیی درخواست وصال سالومه را رد می کند، سالومه نقشه می کشد و کاری می کند که سر او را بر یک سینی نقره ای برایش بیاورند.

سالومه برای اینکه به خواسته اش برسد، از هرود که خواهان وصل اوست، قول می گیرد که اگر برایش برقصد، هرود خواسته او را برآورد. پس از رقص، سالومه به هرود می گوید که خواسته واقعی اش چیست و هرود خود را مجبور می بیند که به قولش عمل کند و دستور می دهد یحیی را سر ببرند.

آل پاچینو گفت که چنان مجذوب این داستان شده بود که تصمیم گرفت خودش تهیه کنندگی فیلمی بر اساس این اثر و داستان زندگی اسکار وایلد را بر عهده بگیرد و خودش در آن بازی کند. او در این فیلم ایفاگر نقش هرود است.

او نخستین روزهای این پروژه را به یاد می آورد و می گوید که در روزهای نمایشنامه خوانی، حاضران هم به اندازه خود او محو این داستان تراژیک شده بودند.

آل پاچینو می گوید: "چیزی در این نمایشنامه، مسحور کننده است، تو را با چشمان باز نگه می دارد، حتا اگر آن را دوست نداشته باشی. ممکن است مدام با خودت بگویی که من از این داستان خوشم نمی آید ولی می دانی که باید آن را تماشا کنی."

اغوا، وسوسه و مرگ

مرلین هلند، نوه اسکار وایلد، گفته است که: "سالومه در مفهومی بسیار غریب، نمایشنامه ای پیامبرگونه است." به گفته او "طرح داستانی سالومه و زندگی اسکار وایلد به سادگی به موازات هم پیش می رود."

او گفت: "هرود را سالومه اغوا می کند، و وایلد هم به هر چه باسی داگلاس جوان می گوید عمل می کند. پدر باسی داگلاس اسکار وایلد را به همجنسگرایی متهم کرده بود و باسی هم به اسکار گفته بود که من سر پدرم را می خواهم."

نوه اسکار وایلد گفت: "اسکار به او می گفت که شکایت از پدرت و علنی کردن همه چیز، کار را پیچیده می کند. ولی البته این کار را کرد. او انتخابی نداشت؛ عاشق باسی داگلاس بود..."

"سالومه" سرانجام در پاریس در سال ۱۸۹۶ اجرا شد، در زمانی که اسکار وایلد در زندان بوده است.

فیلم "وایلد سالومه" در سپتامبر امسال در جشنواره فیلم ونیز اکران شد و جایزه گرفت؛ جایزه ای که به تعبیر آل پاچینو "پایانی ارزنده برای سفری ارزنده" بود.

آل پاچینو گفت: "در پایان نمایش، وقتی که می دیدم مردمی که از سالن بیرون می رفتند، می خواستند درباره اسکار وایلد بیشتر بدانند و بقیه نمایشنامه ها و شعر ها و مقاله های عالی او را بخوانند، بیش از حد لذت می بردم. برایم تکان دهنده بود."

نمایشنامه "سالومه" را عبدالله کوثری به زبان فارسی برگردانده است.

مطالب مرتبط