نامزدهای جایزه کتاب کاستا معرفی شدند

حق نشر عکس PA
Image caption جولیان بارنز، تنها چند هفته بعد از بردن جایزه بوکر، نامزد جایزه کتاب کاستا شده است

رمان جولیان بارنز، برنده جایزه بوکر با عنوان "حس پایان"، در کنار رمان های اندرو میلر، جان برنساید و لوییزا یانگ نامزد جایزه کتاب کاستا در رشته رمان شده است.

معیار انتخاب داوران برای اهدای جایزه کتاب کاستا "لذتبخش ترین" کتاب هایی است که نویسندگان ساکن بریتانیا و ایرلند جنوبی در یک سال گذشته نوشته اند.

این جایزه هر سال در ۵ رشته رمان، رمان اول، زندگینامه، شعر، و کودک اهدا می شود.

در میان پنج نامزد نهایی در رشته شعر، نام کارول ان دافی، ملک الشعرای بریتانیا، برای تازه ترین مجموعه شعرش "زنبورها" دیده می شود.

برندگان این جایزه روز ۴ ژانویه اعلام خواهند شد و برنده اصلی روز ۲۴ ژانویه در لندن معرفی خواهد شد.

هر یک از برندگان مبلغ ۵ هزار پوند جایزه خواهند گرفت و برنده جایزه اصلی امسال، علاوه بر آن، یک چک ۳۰ هزار پوندی نیز دریافت خواهد کرد.

امسال در بخش زندگینامه، کلر تمالین برای کتابی درباره زندگی چارلز دیکنز نامزد جایزه است.

رقبای او در این بخش ماتیو هالیس و پدر و پسری به نام های پاتریک و هنری کاکبورن هستند.

پاتریک داستان مبتلا شدن پسرش، هنری، به شیزوفرنی در ۲۰ سالگی و تاثیراتی را که این بیماری بر زندگی او و خانواده اش گذاشته است، در کتابش روایت کرده است.

در رشته رمان اول، پاتریک مک گینس با رمان "صد روز آخر" نامزد جایزه شده است. این رمان درباره یک دانشجوی بریتانیایی است که در آخرین روزهای رژیم مستبد نیکلا چائوشسکو در رومانی کار می کند.

پنجمین رشته جایزه کتاب کاستا به کتاب های کودکان اختصاص دارد که امسال نویسندگانی نظیر مارتین بدفورد و مویرا یانگ برای دریافت آن با هم رقابت می کنند.

برنده نهایی سال گذشته جو شپکات با مجموعه اشعارش با عنوان "از بی ثباتی" بود.

جوایز کتاب کاستا در سال ۱۹۷۱ با عنوان جوایز ادبی ویتبرد آغاز به کار کرد. از سال ۱۹۸۵ نام این جوایز به جوایز کتاب ویتبرد تغییر کرد و در سال ۲۰۰۶ کافه کاستا مالکیت این جایزه را از آن خود کرد.

کازوئو ایشی گورو، شیموس هینی و تد هیوز از جمله برندگان اصلی این جایزه در سال های گذشته بوده اند.

مطالب مرتبط