پنگوئن کتاب نویسنده‌ها را با هزینه خودشان منتشر می‌کند

گروه انتشاراتی پنگوئن شاخه آمریکا اعلام کرده است که برای نویسندگانی که می‌خواهند با هزینه خود، اثر خود را به صورت کاغذی یا دیجیتالی منتشر کنند ابزارهای لازم را فراهم کرده است.

انتشارات پنگوئن در وبسایت "بوک کانتری" این امکان را در اختیار اعضای علاقمند قرار داده است. این وبسایت جایی است برای داستان نویسان علاقمند که آثار خود را در ژانر رمانس، علمی تخیلی، جنایی و تریلر قرار می‌دهند و نظر دیگر اعضا را درباره اثرشان دریافت می‌کنند.

دیوید شنک، مدیر عامل پنگوئن، گفت که این سرویس بخشی از تعهد پنگوئن برای حفظ جایگاه رهبری خود در دنیای دیجیتال است.

نویسنده‌های علاقمند می توانند به سه شکل، کتاب های خود را انتخاب کنند: "کتاب الکترونیکی"، "کتاب الکترونیکی و کتاب کاغذی با صفحه بندی و چاپ شخصی"، یا "کتاب الکترونیکی و کتاب کاغذی با صفحه بندی و چاپ حرفه ای."

هزینه چاپ شخصی کتاب ها، بین ۹۹ دلار تا ۵۴۹ دلار اعلام شده است.

مولی بارتون، مدیر سایت بوک کانتری گفت: "نویسندگان فراوانی حالا فقط می خواهند کتاب هایشان مستقیما به دست خواننده برسد. ما به این واقعیت جدید و افق تغییریافته ای را که تکنولوژی در اختیار نشر کتاب گذاشته، احترام می گذاریم."

به گفته مولی بارتون، پنگوئن تصمیم گرفته است که "راه مستقیمی را برای کسانی که مسیر خود-انتشاری را برمی گزینند فراهم کند."

"بوک کانتری" که در آوریل سال گذشته راه اندازی شده است، ۴ هزار عضو دارد. در این سایت بیش از ۵۰۰ اثر وجود دارد و خوانندگان تشویق می شوند که درباره این آثار به نقد و بررسی بپردازند. کارشناسان دنیای نشر و کارگزاران ادبی نیز از این سایت استفاده می کنند تا استعدادهای تازه دنیای داستان را کشف کنند.

استقبال روزافزون

به گزارش رویترز، مایک شاتزکین، مدیر عامل موسسه مشاوره نشر 'آیدی‌ال لاجیکالٰ درباره امکان تازه انتشارات پنگوئن گفت: "این ایده ای خلاق و متفاوت است."

استقبال روزافزون در دنیای تبلت (tablet)ها و کتابخوان های الکترونیکی، نشر کتاب های نویسندگان را با قیمت بسیار کم ممکن کرده است. مدتی پیش اعلام شد که جک لاک، نویسنده ای که با هزینه خودش یک رمان تریلر را منتشر کرده، موفق شده است که یک میلیون نسخه از کتاب الکترونیکی خود را در کیندل آمازون بفروشد. او سرانجام توانست با انتشاراتی سایمون و شاستر قرارداد ببندد.

هفته گذشته نیز خبری درباره موفقیت تازه آماندا هاکینگ منتشر شد. خانم هاکینگ دومین نویسنده ای است که خودش کتاب الکترونیکی اش را منتشر کرده و بیش از یک میلیون از آن را در کیندل آمازون فروخته است.

بر اساس قرارداد پنگوئن، ۷۰ درصد قیمت کتاب هایی که قیمت شان بالای ۲ دلار و ۹۹ سنت باشد به نویسنده می رسد. سهم نویسنده ها از کتاب هایی که قیمتشان از ۹۹ سنت تا ۲ و نیم دلار باشد، ۳۰ درصد است.

با این حال انتظار می رود دیر یا زود، موسسه های انتشاراتی دیگری هم از پروژه های مشابهی خبر بدهند.

مطالب مرتبط