رمان 'استخوان‌ها را نجات بده' برنده جایزه ملی کتاب آمریکا شد

حق نشر عکس AP
Image caption جسمین وارد (نفر اول از سمت راست) همراه خانواده اش در می سی سی پی بود وقتی که توفان کاترینا رخ داد

"استخوان ها را نجات بده"، رمانی درباره مواجهه یک خانواده اهل می سی سی پی با توفان کاترینا، برنده جایزه ملی کتاب آمریکا در رشته ادبیات داستانی شد.

داوران این جایزه، "کتاب استخوان ها را نجات بده" نوشته جسمین وارد را برای استفاده اش از "استعاره ها و تشبیه های نافذ" ستودند.

نیکی فینی با مجموعه شعر "سرش را ببر و بشکاف" برنده جایزه شعر شد و تانها لای با کتاب "پشت و رو و باز دوباره" جایزه ادبیات جوانان را از آن خود کرد.

در بخش غیرداستانی، استیون گرینبلت با کتاب "تغییر جهت" که به زندگی و آثار لوکرتیوس، شاعر لاتین پرداخته است، جایزه گرفت.

خانم وارد در سخنرانی اش بعد از دریافت جایزه گفت که مرگ برادر کوچکترش بر اثر تصادف با کامیون در سال ها پیش، به او انگیزه داد تا نویسنده شود.

او گفت که پس از مرگ برادرش فهمید که زندگی "چیزی ضعیف و پیش بینی ناپذیر است ولی کتاب ها گواه قدرت در برابر این دنیای طاقت فرسا به شمار می آیند."

همچنین استیون گرینبلت که از هیجان اشک می ریخت به "معجزه کلمات" اشاره کرد که سبب شده یک شاعر باستانی نظیر لوکرتیوس قرن ها بعد از او، این چنین اهمیت پیدا کند.

نیکی فینی، برنده جایزه شعر که استاد ادبیات خلاق در دانشگاه کنتاکی است، درباره اشعارش که در آنها به کاوش در زندگی سیاهپوستان پرداخته است، سخنرانی شاعرانه ای ایراد کرد.

برندگان جوایز ملی کتاب آمریکا که از معتبرترین جوایز در دنیای نشر در آمریکاست، هر یک مبلغ ۱۰ هزار دلار جایزه گرفتند.

مطالب مرتبط