دومین دوره جشنواره فیلم های ایرانی در لندن آغاز شد

جشنواره فیلم های ایرانی حق نشر عکس b
Image caption چشنواره فیلم های ایرانی در لندن با فیلم سعادت آباد افتتاح شد

دومین دوره جشنواره فیلم های ایرانی در لندن، جمعه شب ۲۸ آبان (۱۹ نوامبر) با نمایش فیلم سعادت آباد (مازیار میری) در سینما آپولو گشایش یافت.

بر اساس برنامه جشنواره، فیلم های برگزیده ایرانی در سه سینما در مرکز لندن و یک سینما در شمال این شهر به نمایش درخواهد آمد.

در این دوره از جشنواره علاوه بر سعادت آباد (مازیار میری)، هشت فیلم بلند سوگ (مرتضی فرشباف)، جدایی نادر از سیمین (اصغر فرهادی)، سه زن (منیژه حکمت)، برخورد نزدیک (اسماعیل میهن دوست)، دیگری (مهدی رحمانی)، چیزهایی هست که تو نمی دانی (فردین صاحب زمانی) و لطفاً مزاحم نشوید (محسن عبدالوهاب) نیز نمایش داده می شوند.

در کنار این فیلم های بلند، ده فیلم مستند، ده فیلم کوتاه و هشت مستند هم در بخش های دیگر جشنواره نمایش داده می شوند.

جشنواره فیلم های ایرانی لندن تا بیست و ششم نوامبر ادامه خواهد داشت و هیات داوران شامل رخشان بنی اعتماد، مجتبی میرتهماسب، مهدی نوروزیان، ویوکا ملگارد و جیمز ایوانز یک فیلم را به عنوان فیلم برگزیده در هر بخش اعلام خواهند کرد.

نام آقای میرتهماسب که در ایران زندانی است، به شکل نمادین در فهرست اعضای هیات داوران قرار گرفته است.

پیش از این پژمان دانایی، مدیر جشنواره در گفت و گو با بی بی سی فارسی درباره تفاوت های جشنواره امسال با سال گذشته گفته بود: "سال گذشته فیلم هایی که در فاصله سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ ساخته شده بودند، امکان شرکت در این جشنواره را داشتند ولی امسال یکی از شرایط شرکت فیلم ها این است که در سه سال گذشته ساخته شده باشند."

سال گذشته، در نخستین دوره جشنواره فیلم های ایرانی در لندن، ۴۷۱ فیلم به دفتر جشنواره رسید که هیئت انتخاب، ۳۴ فیلم را برای نمایش برگزیدند.

به گفته آقای دانایی، نزدیک به ۳۰۰۰ نفر در جشنواره سال گذشته شرکت کردند.

مطالب مرتبط