'بن بست' این هفته در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

این هفته در آپارات فیلم 'بن بست' ساخته مصطفی شیری به نمایش در می آید.

این روزها پنجمین سالگرد در گذشت بابک بیات است . او در طول ۶۰ سال زندگی اش ده ها ترانه ماندنی ساخت و برای هفتاد و هفت فیلم و سریال تلویزیونی موسیقی متن نوشت. فیلم 'بن بست' نگاهی دارد به فعالیت های موسیقی بابک بیات.

حق نشر عکس k
Image caption نمایی از فیلم "بن بست"

درباره فیلم

از دهه ۵۰ در موسیقی پاپ ایران به عنوان دهه ای طلایی یاد میشود . دهه ای که در آن موسیقی پاپ ایران با ترانه های معترض وعاشقانه هایی تلخ، به دوره اوج خودش رسیده بود. بابک بیات، آهنگسازی بود که آن روزها خیلی ترانه هایش طرفدار داشت. شب آفتابی، بن بست، فریاد زیر آب، برادر جان و خیلی ترانه های دیگر از این دسته ترانه های محبوب بودند. . بعد از انقلاب هم، بابک بیات تبدیل شد به یکی از بهترین و پرکارترین سازندگان موسیقی متن در ایران.

دراین فیلم کارگردان، از نگاه فیلمسازان، موسیقی دان ها و خود بابک به مرور کارهای این آهنگ ساز پرداخته است.

ویژگی فیلم

فیلم 'بن بست' ضرباهنگی خوب دارد و مصاحبه شونده ها در فیلم خوب در کنار هم قرار گرفته اند وگفت و گوی درونی و غیر مستقیم آنها جریان فیلم را خیلی خوب پیش می برد.

درباره کارگردان

مصطفی شیری مستند ساز، از تحصیل کرده های سینما در دانشگاه سوره است و به جز این فیلم، چند فیلم دیگر هم در کارنامه فیلم سازیش وجود دارد.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'دلم را به خاک نسپار'

حق نشر عکس h
Image caption نمایی از فیلم 'قلبم را به خاک نسپار'

چند خانواده درگیر درمشکلات مرتبط با اجرای قانون قصاص برای افراد زیر ۱۸ سال ، از مشکلات خود در این زمینه می گویند. خانواده افراد که به قصاص محکوم شده اند، از خانواده های افرادی که عزیزان شان را در جریان نزاع های خیابانی از دست داده اند ، می خواهند که محکومان را ببخشنند. اما بخشش آسان نیست.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

آذین

من یکی از مخالفان قانون قصاص چه زیر ۱۸ سال و چه بالای ۱۸ سال هستم. این مسئله در ایران دارد غوغا می کند و حس می کنم هر چه میگذرد قصاوت در بین مردم بیشتر می شود. این دیکته غلط حکومت است که 'خونریزی و کشتار سبب کاهش جرم است' در حالی که عمل اعدام به صورت علنی شبیه به مهمانی مرگ است و نوعی صحه گذاری بر کشتنن.

مهدی

به کسانی که اعدام را تقبیح می کنند می گویم که درصورتی که کسی برادر خودتان را بکشد بازهم حاضرید، آن را تقبیح کنید؟ کشور نا امنی مثل ایران را فقط با این گونه مجازات ها میشود تاحدی کنترل کرد. جان در برابر جان. فکر می کنم این عین عدالت است.

پانته آ

همه ما وقتی حرف از انتقام می شود، از بدیهای این موضوع یک سخنرانی کامل می توانیم داشته باشیم اما آیا قصاص چیزی جز انتقام است؟ نمی دانم من در این شرایط باشم چکار خواهم کرد اما تجربه یک چیزی را ثابت کرده و آن هم این که خشونت درمان نیست، اگر بود با این همه اعدام ما الان تو مدینه فاضله بودیم.

منصور

در جامعه ای که حق قضاوت را به عهده خانواده مقتول می گذارند که هیچ گونه تخصصی در این زمینه ندارند و لبریز از حس انتقام هستند نتیجه ای جز خشونت بیشتر به دست نخواهد آمد. اگر قانون واقعاً قانون باشد و قاضی واقعاً قاضی، چرا باید پای یک خانواده داغ دار را که لبریز از آتش انتقام هستند برای قضاوت نهایی به میان کشید. قانون و قاضی باید منافع جامعه را مد نظر داشته باشند. نه رضایت یک یا چند نفر. نه این قانون با شرایط فعلی جوامع بشری تطابق دارد و نه این قاضی و نه این نوع از قضاوت.

امین

برای هیچ جرمی نمیشود یک حکم کلی صادر کرد بلکه باید شرایط زمانی و مکانی و حالات مجرم را مدنظر داشت. حکم قصاص هم همینطور است. هیچ گاه نباید نوجوانی را که بنا به یک اتفاق و یا عصبانیت آنی مرتکب قتل می شود و بعدا به شدت از این اقدام پشیمان می شود قصاص کرد ولی از طرفی این را نباید فراموش کرد که اکثر کسانی که عامدانه و با برنامه ریزی قبلی مرتکب قتل می شوند، لیاقت زندگی در این دنیا را ندارند و بدون آنها جامعه بهتری خواهیم داشت.

مریم

فیلم خشونت زیادی داشت. کاش تاثیرش را روی آدمهایی که به این نوع تنبیه ها اعتقاد دارند هم بگذارد.

شهرام

بازهم پنج شنبه، شب تعطیل، آپارات یک فیلم از بدبختیهای جامعه نشان می دهد تا مردم بعد از گذشت یک هفته کار، با کابوس، قتل، طناب، اعدام و گریه مادران بخواب روند. خواهشم این است که زمان این گونه فیلم ها را به شب دیگری منتقل کنید. مردم ما درشب تعطیل، به کمی شادی و نشاط احتیاج دارند. همه اش قتل، قاتل، مرد عنکبوتی، ایدز، بیمار شیمیایی و هزار بدبختی دیگر؟

افروز

فیلم را دیدم، موضوع فیلم بسیار خوب بود اما صحبت های کارگردان در انتها، بیشتر سیاسی بود تا حقوقی.

یاشار

نواختن نی و تاثیرش نکته قابل توجهی بود که نشان دهنده تاثیر موسیقی و هنر در روحیات مردم در جهت تقلیل خشونت است. ای کاش فیلم صحنه واقعی این لحظه وجود داشت.ای کاش کارگردان بجای تمرکز بر روی ایجاد حس دل رحمی، بر روی مسئله بالا رفتن خشونت در جامعه به دلیل اعدام یا بالعکس پایین آمدن میزان خشونت به دلیل بخشش و حذف قانون اعدام حرف می زد.

ضیا

بزرگترین مشکل ناظران و ایده پردازانی که یک پای مباحث مربوط به حقوق کودکان و مخالفت با اعدام هستند این است که در کشور حضور ندارند و از ایران خارج شده اند در حالیکه مدافعان این گونه مباحث باید بایستند و بحث کنند نه بگریزند و حرف بزنند. بنده فیلم را دیدم و به سبب ارتباط خاص و نزدیک با موضوع آنرا پسندیدم اما یک مسئله در مجموع مغفول مانده بود و آن هم جایگاه خانواده مقتول بود.

سازنده فیلم گفت که خانواده های عصبانی اجازه گفتگو نداده اند. این ممکن است راست باشد اما صاحب نظرانی نیز هستند که گفتگو با آنان مفید خواهد بود.

عادله

فیلم را دیدم. من طرفدار اعدام نیستم ولی اگر این خانم کارگردان هم عزیزش را می کشتند با همین خونسری می بخشید؟

علی رضا

فیلم موضوع بسیار مهمی را در جامع فعلی ایران مورد بررسی قرار داد ولی به نطر من باید بیشتر در خصوص ضعف قانون فقه و چرایی قوی بودن حس انتقام در مردم صحبت می شد.

بابک

خیلی عالی ساخته شده بود. کاش نقاط ضعف دینی در این رابطه بیشتر مورد بررسی قرار می گرفت، به خصوص مسئله نصف بودن دیه و جان و نفس زن نسبت به مرد.

آیدا

موضوع خیلی مهم و خوبی بود ولی خیلی خوب نتوانسته بود داستانهای قربانیان را کنار هم و باهم هماهنگ کند.

عرفان

واقعا کسانی که می گویند، با وجود ترس از حکم قصاص جرم کمتر خواهد شد اعتقاد دارند کسی که در لحظه خشم با چاقو حمله ور می شده، عاقبت کار خود و حکم دادگاه را تجزیه و تحلیل می کند و این روی فروکش خشمش اثر خواهد داشت؟

ضیا

اعدام کارساز نیست ' بله ' چاره کار هم مجازات نیست و حاکمان باید با ایجاد رفاه و بسترهای خوب زیستن مردم را از این مقوله ها دور سازند اما اگر نشد و جنایت رخ داد چه باید کرد ؟ با ' مجازات حبس ابد' از نوجوانی قاتل، طعمه ای لذیذ برای جانیان دیگر در زندان ساخت.

اساسا کسی نگفته قصاص یعنی اعدام این تعبیر چهره های حقوق بشری است که نان این بیانات را می خورند. قصاص تنها کشتن نیست.

حجت

بحث اصلی این است که یک بار عقلای قوم نمی نشینند همفکری کنند و ببیند که آیا تجدید نظر در احکام منسوخ و غیرقابل اثری که در سی و چند سال گذشته و حتی قبل تر از این ها بعنوان قانون درآمده، آیا باید تغییر کند یا نه؟ آقایان قوه قضاییه هنوز در مکانیزه کردن فرآیند رسیدگی به پرونده ها که روی جلوگیری از گم شدن پرونده ها و به موقع رسیدگی کردن به جرایم اثر دارد مشکل دارند و سالهاست که سعی می کنند از لحاظ گردش اطلاعات، به روز باشند و بتوانند از فساد کم کنند! در چنین شرایط بلبشویی، ساختن این فیلمها و تلنگر زدن به جامعه برای بیدار نگاه داشتن وجدان جمعی، از این احکام ضد انسانی لازم است، هر چند که به نظرمن اصلا در صحبتهای پایانی کارگردان روح انساندوستی دیده نمی شد و بیشتر بوی سیاست به مشام می رسید.

احمد

در چنین مواردی معمولا گفنه می شود لذتی که در بخشش هست در انتقام نیست. بعید می دانم کسی باشد که در شرایط یکسان هم انتقام و هم بخشش را تجربه کرده باشد تا این ادعا را داشته باشد.

فیلم ساز، خیلی تأکید داشت که اعدام نمی تواند مانع از گسترش خشونت در جامعه شود و استدلالش این بود که با وجود افزایش تعداد اعدام میزان خشونت ها کاهش نیافته است. این ادعا نمی تواند لزوما صحت داشته باشد زیرا ممکن است افزایش خشونت ناشی از افزایش عوامل دیگری( مانند عومل معیشتی و رفاهی) باشد یعنی برای اثبات این نظر باید سایر متغییرات را ثابت نگاه داشت و بعد به بررسی متغییراصلی یعنی 'تعداد اعدام ها' پرداخت. در شرایطی که بقیه متغییرها نظیر امید به زندگی، میزان بیکاری و غیره در جامعه روند نامطلوبی دارند نمی توان اثرات تمامی این متغییرها را بر دوش تعداد اعدام ها انداخت.

این قانون که کودکان قاتل باید تا رسیدن به سن ۱۸ سال برای اعدام شدن صبر کنند نه تنها به سود کودکان نیست بلکه مجازات سنگین تری نسبت به قاتلان بزرگسال می باشد. چون انتظار برای اعدام شدن و بلاتکلیفی به مراتب زجرآورتر از خود مجازات اعدام می باشد.

حسام

قتل به ویژه در نزاع های خیابانی، خشونتی آنی و بدون برنامه ریزی قبلی است. اعدام، در مقابل، خشونتی است فکر شده و سیستماتیک. پس نه تنها فرقی بین مجرم و سیستم قضایی در زمینه ی اعمال خشونت وجود ندارد، بلکه خشونت اعمال شده از طرف سیستم قضایی به مراتب نهادینه تر و خطرناک تر است.

موته

وقتی اعتراض و انتقاد جلوه منطقی به خودش میگیرد و وجهه عمومی پیدا می کند که شما دید منطقی و کاملی نسبت به موضوع داشته باشید.

صحبتهای این خانم نشان می داد که واقعا خودشان هم دید کاملی به موضوع ندارند.

مثلا در جایی از بحث گفتند که مجازات خواهی را انقلاب به مردم تحمیل کرده است. تا به حال این خانم در شرایط مشابهی قرار گرفته؟ میدانید غم کشته شدن یک عزیز چگونه و چقدر است؟ قائدتا این حس را آخوندها به ما ندادند و ریشه در فرهنگ قرون گذشته دارد.

امیر حسین

مهم ترین نکته ای که در پاسخ های خانم کارگردان دیده می شد این بود که نمی توانستند خود را به جای خانواده قربانیان بگذارند.

ساخت و روند فیلم ضعیف بود و بی نهایت گنگ و نامفهوم تمام شد. این فیلم، یک فیلم کاملا شعاری بدون هیچ گونه پیام خاصی بود، یعنی نگفت حالا که اعدام کودکان کار بدی است ما چه کنیم؟

فیلم بدون ارائه راه کار تمام شد و فقط یک غم به غم های بینندگان اضافه کرد.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط