برنامه تفریحی تاجیکی، ۱۸ نوامبر

دوروووود به علاقه‌مندان برنامه تفریحی تاجیکی

محتوای برنامه:

جهارمین انجمن آسیای مرکزی تحت عنوان “جوانان دیجیتالی”

صحبتی داریم با روزبه قاسمی یک عکاس ایرانی در تاجیکستان که نمونه عکاسیهایش را در یک قهوه‌خانه فرانسوی در دوشنبه به نمایش گذاشته است.

مصاحبه با مهری النسا حاجی بایوا هنرمند مردمی از تیاتر عطا محمدجان اف شهر قرغانتپه را می‌شنویم

چهارمین انجمن آسیای مرکزی “جوانان دیجیتالی”

آخر هفته گذشته ۱۳ نوامبر در نمایندگی دانشگاه به نام لاماناس اف در شهر دوشنبه چهارمین انجمن آسیای مرکزی تحت عنوان “جوانان دیجیتالی” برگزار شد.

حق نشر عکس BBC World Service

۱۶۰ نفر جوانان لایحه‌های خود را در این انجمن پیشنهاد کردند. اما اعضای کمیسیون تنها شصت لایحه را برای شرکت در ادامه ‌انجمن انتخاب نمودند.

طلعت نعمان اف راهبر سازمان جمعیتی ارتباطات و اطلاعات تکنولوژیهای جدید و یکی از سازمان‌دهندگان انجمن “جوانان دیجیتالی” هدف اصلی از برگزاری این انجمن را چنین ارزیابی کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

“هدف اصلی این قبل از همه جلب توجه جوانان با تکنولوژیهای جدید و برنامه‌های جدید کامپیوتری و نرم‌افزارهای جدید می‌باشد.

در جریان همایش لایحه هایی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفتند که برای حل مسائل اجتماعی و اقتصادی پیش‌بینی شده‌اند.

کارشناسان و متخصصان می‌گویند که بعد کمی تغییر وارد نمودن شش لایحه در این انجمن امکان در عمل تطبیق شدن را پیدا نمودند.

دنیس بیردک اف، جوانی از قرقیزستان در این انجمن لایحه‌ای را معرفی کرد که برای جلب بیشتر سیاحان و جهانگردان به کشورهای آسیای مرکزی تهیه شده است.

دنیس می‌گوید : “عمدتا به کشورهای ما سیاحان از ۳۵-۴۰ ساله بالاتر بیشتر سفر می‌کنند، اما این لایحه‌ای که من امروز معرفی کردم می‌تواند توجه جهانگردان جوان را نیز به شهرهای آسیای مرکزی بیشتر کند.”

کامل رجب‌اف، یکی دیگر از شرکت کنندگان انجمن می‌گوید که همه‌ساله صدها جوان با مدرک عالی و ذهن فوق العاده از دانشکده و دانشگاهها فارغ‌التحصیل می‌شوند.

حق نشر عکس BBC World Service

امّا تعداد اندک این جوانان از روی تخصص خود کار پیدا می‌کنند، در حالی که کارخانه‌ها نیز در جستجوی متخصصین بلندتجریبه هستند. اگر این برنامه‌ای که من معرفی کردم حمایت شود و آن را عملی کنیم هم کارجویان و هم کار‌دهنده‌ها می‌توانند راحت تر همدیگر را پیدا کنند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

لایحه دیگری که کامل آن را معرفی کرد نقشه دیجیتالی شهر دوشنبه و تاجیکستان است. در روی نقشه تاجیکستان لوحه‌های جداگانه از برگزاریهای چاره‌بینیهای فرهنگی و ورزشی و یا دیگر برنامه هایی که قرار است برگزار شوند اطلاع می‌دهد.

برای مهمانان و آنهایی که راه را در شهر خوب بلد نیستند برنامه راه کوتاهتری برای رسیدن به تدابیری که در تالارهای ورزشی و یا فرهنگی یا فراغتی برگزار می‌شوند را نشان می‌دهد.

حق نشر عکس BBC World Service

دمیتریی زویل اف دانشجوی سال دوم دانشکده به نام لاماناس اف مسکو لایحه‌ای را معرفی کرد که سیمای تاریخی و ساختمانها و خیابانهای دوشنبه را آن گونه که ۳۰ و یا ۴۰ سال قبل آنها بوده‌اند برای علاقه‌مندان نشان می‌دهد و همچنین طرحها و خیابانها و ساختمانهای امروز را.

دمیتر می‌گوید که “قبل از همه این لایحه برای نگه داشتن سیمای تاریخی شهر هست. برای هم‌وطنانی که چند سالی قبل از کشور رفته‌اند و می‌خواهند دوشنبه زمان خودشان را با دوشنبه امروز مقایسه‌کنند خیابانها و ساختمانهای آن دوره و امروزی را ببینند”

نوشین شیرافگنی دانشجوی جوان دیگر می‌گوید، لایحه‌ای که او معرفی می‌کند با راه‌اندازی آن صدها کودکان گرفتار بیماری سرطان در کشور امکان طبابت پیدا می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

“ما در شبکه جهانی گوروهی را با نام “دست یاری” تأسیس دادیم و در سایتی مذکور عکسها و معلومات در باره کودکانی که گرفتار بیماری سرطان هستند جا داده‌ایم.

خواهشمندان می‌توانند کمک مالی خود را به کودکان بیمار برسانند. برای این در سایت صورت حساب برای ارسال پول به کودکان بیمار گذاشته شده است.”

نوشین می‌گوید، هر کسی که نمی‌تواند کمک مالی به بیماران بکند می‌تواند به تیم “دست یاری” بپیوندد و هفته‌ای یک یا دو ساعت همراه این تیم با کودکان بیمار در بیمارستان ‌بازی می‌کنیم، صحبتها می‌کنیم تا این کودکان خود را تنها احساس نکنند.

حق نشر عکس BBC World Service

بهترین لایحه‌های انجمن “جوانان دیجیتالی” آسیای مرکزی (DYCA) و کارشناسان ورزیده فناوریها و ارتباطات و تکنولوژیهای جدید، روزهای ۱۴-۱۶ نوامبر در آسایشگاه "سراب" ‌خواجه ‌آب گرم در مورد راه‌اندازی این لایحه‌ها گفتگو داشتند.

انجمن DYCA ۲۰۱۱ “جوانان دیجیتالی” با کمک مالی بنیاد سوروس و بنیاد مدد، در تاجیکستان دایر نمودند.

در برگزاری این انجمن شرکت وویلان-ت و وویلان-م، مکتب مستقل روزنامه‌نگاری "تاجیکستان-عصر ۲۱"، و جمعیت «پراماوشن»، شرکت Dr.Web و بخش "انترنیوس نیتوارک اینک" در تاجیکستان مساعدت کردند.

نمایشگاه عکاسیهای روزبه

روزبه قاسمی عکّاس و فیلمساز جوان ایرانی بیش از دو سال شده در تاجیکستان به سر می‌برد.

در این مدت روزبه یک فیلم مستند در مورد رقص تاجیکی و عکسهای زیادی از رقصنده‌ها در مناطق مختلف تاجیکستان گرفته است.

اوّلین نمایشگاه عکاسیهای خودش را روزبه در “لا گراند دام” در دوشنبه یکی کافیشاپ فرانسوی برگزار کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

این نمایشگاه از صحنه‌های رقصنده‌های تاجیک تهیه شده است

“موته‌اسیفانه در شهر دوشنبه گالیری جداگانه و یا جایی مشخص برای برگزاری نمایشگاه هنری که هفته‌ای و یا ماهی یک بار در موضوعهای مختلف برگزار شود، وجود ندارد.

حق نشر عکس BBC World Service

این بوده که با یکی از دوستان تصمیم گرفتیم جایی پیدا کنیم و کارهای خودمان را به نمایش بگذاریم. یک دو بار در مرکز فرهنگی “باختر” چند نمونه‌ای از عکسهایمان را به نمایش گذاشته بودیم اما آنجا محلیست که عده مشخص از فرهنگیان تاجیک به آنجا می‌آیند. مردم عادی که کمی از موضوعهای فرهنی و فرهنگیان دورند به آنجا عادت رفتن ندارند

حق نشر عکس BBC World Service

پس قرار شد جایی را انتخاب کنیم که بیننده غیر حرفه یعنی مردم عادی در آنجا رفت و آمد داشته باشد. اکثراً کاری که در ایران و دیگر شهرها زیاد به چشم می‌خورد، در کافه ها به نمایش می‌گذارند.

“لا گراند ” هم یک کافه رستورانی هست در دوشنبه که مدیریتش این پیشنهاد ما را خوش پذیرفتند.

حق نشر عکس BBC World Service

طرح اصلی “لا گراند” با عکسها ‌آرا داده شده‌اند که ما عکسهای خود را جایگزین این عکسها کردیم. فکر می‌کنم بعداً دیگر هنرمندان هم می‌توانند همین کار را بکنند و نمایشگاه گذاشتن در این محل جا بفتد.”

روزبه قاسمی عکاس و فیلمساز جوان ایرانی تا چند روز دیگر قرارست به آلمان برگردد،

حق نشر عکس BBC World Service

اما روزبه می‌گوید از این که باید برم خیلی دلم تنگ می‌شود برای تاجیکستان چون در این چند سالی که اینجا بودم دوستان زیادی پیدا کردم و این سرزمین مثل وطن دوم من شده است.

در صحبت با مهری النسا حاجی بایوا

این هفته همکارمان آرزو در شهر قرغان تپه با مهری النسا حاجی بایوا هنرپیشه تیاتر به نام عطا محمدجان‌اف صحبتی داته است.

مهری النسا حاجی بایوا می‌گوید که “سال ۱۹۸۰ در قطار فارغ‌التحصیلان دانشکده هنرهات زیبای به نام استاد میرزا ترسون‌زاده با راه‌خط وزارت فرهنگ به تئاتر شهر قُرغان تپه آمد.

حق نشر عکس BBC World Service

نخستین نمایشنامه‌ای که من در تئاتر شهر قرغان تپه ‌بازی کردم این نمایشنامه “عقاب” سلطان سفراف بود که من آنجا نقش نزاکت یک دخترک دهاتی را ‌بازی کرده بودم.”

بیش از سی سال می‌شود که خانم حاجی بایوا در شهر قرغان تپه کار و فعالیت دارد. او می‌گوید که بهترین لحظه‌های حیاتش در این شهر گذشته است و با همسرش برهان‌الدین رجب‌اف کارگردان و هنرپیشه تاتر واخورده (ملاقات کرده) و ازدواج می کند.

حق نشر عکس BBC World Service

در ادامه‌صحبتش مهری النسا حاجی بایوا در مورد پسرش پرویز صحبت کرد که از پی پیشه پدر مادرش رفته بعد ختم دانشکده هنرهای زیبا حالا تحصیلش را در رشته کار‌گردانی در مسکو ادامه‌می‌دهد

حق نشر عکس BBC World Service

در برابر هنرپیشه تاتر بودن قهرمان برنامه ما همچنین آوازخوانی نیز می‌کند و در اکثر نمایشنامه‌ها که آنجا قهرمان باید آوازخوانی کند مهری النسا آوازخوانی می‌کند و می‌گوید که به تازگی مجموع آهنگهایش را ضبط می‌کند

مطالب مرتبط