برنامه تفریحی تاجیکی، ۲۵ نوامبر

درود بر شما!

خوش آمدید به برنامه خودتان، برنامه تفریحی تاجیکی.

در برنامه این هفته مصاحبه و ترانه‌های پنجی انه‌یف، آوازخوان جوان را داریم که جدیداً آلبومی را با نام “رویا” به بازار ارائه نموده است.

زینوره پولاداوا قهرمان دیگر برنامه این هفته می‌گوید که زینه به زینه راه آرزوهایش را می‌پیماید.

آلبوم “رویا” ی پنجی یا مایکل جکسون تاجیکی

مهمان این هفته برنامه تفریحی پنجی انه‌یف، آوازخوان ترکمن تبار تاجیک است. نخستین آلبوم خود را پنجی سال ۲۰۰۶ به بازار ارائه کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

بعد جستجوهای زیاد و تجربه سبکهای مختلف، پنجی سال ۲۰۰۹ دومین آلبوم ترانه هایش را تقدیم هوادارانش کرد.

پنجی می‌گوید: "حتی بعد ضبط دومین آلبومم نیز احساس می‌کردم که هنوز هم چیز دیگری در آهنگهایم نمی‌رسد. برای ضبط ویدیوی آهنگهایم شروع کردم به رقصیدن با سبک هندی."

وی افزود: "شاید من در رقص هندی چندان موفق نبودم، یا این سبک برای علاقه‌مندانم خوش نیامد که از این چیز دست کشیدم و روزی از طریق تلویزیون مایکل جکسون را دیدم. در واقع بی‌همتا بود.”

حق نشر عکس BBC World Service

پنجی سه سال با امید بابایف، استاد رقص “بریک دنس” حرکتهای رقص مایکل جکسون را آموخت و هشت آهنگ ضبط کرد و در ویدیوی آهنگهایش رقصهای مایکل جکسون را به کار برد. این آهنگها را علاقه‌مندانش خوش پذیرفتند.

آلبوم جدید پنجی با نام “رویا” که دو هفته‌ای قبل به دست علاقه‌مندان هنرش رسید. از آلبومهای قبلی پنجی به کلی فرق دارد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

آنچنان که خود پنجی می‌گوید، بیش از ۱۵ هزار دلار آمریکایی برای ضبط و آماده نمودن این آلبوم صرف کرده است. “هدف من این بود که آلبوم “رویا” از آلبومهای قبلی‌ام به کل فرق داشته باشد، حتی به هیچ آلبوم دیگری که در چند سال آخر در تاجیکستان ضبط شده است، مانند نباشد.

حق نشر عکس BBC World Service

وی گفت: "فکر می‌کنم علاقه‌مندانی که این آلبوم را خریداری می‌کنند، تا اندازه‌ای این تفاوت را احساس می‌کنند، چه در موسیقی و چه در کیفیت ضبط ویدیوی آهنگها."

به سؤال من که چرا این آلبوم “رویا” نام گرفت، پنجی گفت: “این آلبوم محصول شبهای بی‌خوابی من بود. حتّی بعضاً شبها بعدی که کوچه‌ها ساکت می‌شدند و مردم به خواب می‌رفتند، من در تنهایی در خیابانها خود با خود رقص می‌کردم نوار ویدیوی آهنگهایم را در ذهنم طرح ریزی می‌کردم."

حق نشر عکس BBC World Service

در ادامه‌صحبتش پنجی گفت که باز چند آهنگ جدید دارد که در برنامه کنسرتی خودش که سال ۲۰۱۲ می‌خواهد در یکی از تالارهای کنسرتی شهر دوشنبه برگزار می‌کند اجرا کند.

زینوره، "سرهنگ آوازخوان"

مهمان دیگر برنامه این هفته ما زینوره پولاداوا بود-آوازخوان گروه “سپر وزارت ” کشور.

حق نشر عکس BBC World Service

پنج سال قبل در یکی از برنامه‌های تفریحی ما صحبتی داشتیم با زینوره که آن زمان نخستین قدمهای خود را در صحنه هنر می‌گذاشت. زینوره بیش از دو سال آوازخوانی کلاسیکی هندی و رقص کلاسیکی “کتک” را در مرکز فرهنگی سفارت هند در تاجیکستان آموخته است.

با گذشتن بیش از پنج سال پس از صحبت آخر ما زینوره با آهنگهایش به دل زیادی از علاقه‌مندان هنرش راه یافته است. در برنامه‌های تلویزیونی و برنامه‌های کنسرتی شرکت کرده و امروز آوازخوانی می‌کند. چندی قبل دو آهنگ دوصدایی با بشیر وفا، یک آوازخوان افغانستانی ضبط نمود.

حق نشر عکس BBC World Service

زینوره گفت: “بشیر وفا به تاجیکستان آمد و خواست با یک آوازخوان زن آهنگ دوصدایی ضبط کند، با چندی از آوازخوانها دیدار داشت، اما هیچ کدامی از عهده اجرای آهنگ نبرآمدند."

زینوره را دیرتر کسی به بشیر وفا معرفی کرد و برای ضبط این آهنگ آقای وفا او را دعوت کرد. آنها همراه دو آهنگ “چه خوش باران" و “جدایی” را ضبط کردند.

به سؤال من آیا راه رسیدن به آرزوها دشوار است، زینوره گفت: “البته به آسان نمی‌توان چیزی را به دست بیاری. شاید بعضیها در مدت کمتر و یا زودتر به آرزوهایشان برسند، اما آن راهی که من انتخب نمودم زینه به زینه طی می‌شود، سختیها هم دارد."

حق نشر عکس BBC World Service

زینوره در خانواده استاد حاتم پولاداف، هنرمند مردمی، سازنواز شناخته به دنیا آمده است. برادرانش پولاد و ظریف نیز از رامشگران شناخته‌ای هستند.

مطالب مرتبط