هفت‌روزسینما؛ احتمال احضار کلونی به دادگاه و انتقاد یک فیلمساز از قوه قضائیه

سینمای جهان

حق نشر عکس Reuters
Image caption نمایی از فیلم شکست سپیده دم

قسمت چهارم فیلم دنباله دار "گرگ و میش" به نام "شکست سپیده دم- قسمت اول" به کارگردانی بیل کوندون با فروش ۶۲ میلیون دلار برای دومین هفته پیاپی در صدر جدول فیلم های پرفروش هفته آمریکای شمالی قرار گرفت.

فیلم کمدی خانوادگی موزیکال "ماپت‌ها" (Muppets) به کارگردانی جیمز بابین، انیمیشن "آرتور کریسمس" ساخته سارا اسمیت، "یک روش خطرناک" ساخته دیوید کراننبرگ (با بازی ویگو مورتنسن و مایکل فاسبیندر)، "هنرمند" به کارگردانی میشل هازاناویسیوس، "هفته من با مریلین" ساخته سایمن کرتیس با بازی میشل ویلیامز به نقش مریلین مونرو ستاره آمریکایی و فیلم "هوگو" آخرین ساخته مارتین اسکورسیزی از جمله فیلم‌هایی هستند که در هفته تعطیلات شکرگزاری بر پرده سینماهای آمریکا آمده اند.

از این میان، فیلم "ماپت ها" توانست با فروش ۴۲ میلیون دلاری خود در رتبه دوم جدول فیلم های پرفروش هفته آمریکا قرار گیرد. این فیلم که در واقع به نوعی دنباله فیلم "ماپت ها درجزیره گنج" محسوب می شود، داستان دو برادر به نام والتر و گری است که سعی می کنند تئاتر ماپت را از دست نفت خواران آمریکایی که قصد تخریب آن را دارند نجات دهند.

همچنین فیلم "هوگو" به کارگردانی مارتین اسکورسیزی که ادای دین اسکورسیزی به سینمای صامت و ژرژ مه لیس است، با استقبال تماشاگران آمریکایی مواجه شده و با فروش ۱۵ میلیون دلار در مقام پنجم جدول پرفروش های آمریکا قرار گرفته است.

این فیلم که نخستین تجربه اسکورسیزی در سینمای سه‌بعدی و ژانر فیلم های کودکان محسوب می شود، در پاریس دهه ۱۹۳۰ می گذرد و داستان زندگی پسر بچه یتیمی به نام هوگو (با بازی آسا باترفیلد) است که در ایستگاه قطار محله مونپارناس در پاریس زندگی می‌کند. ساشا بارون کوئن، بن کینگزلی، کریستوفر لی، جود لا و کلویی مورتز بازیگران فیلم جدید اسکورسیزی اند.

فیلم صامت و سیاه و سفید "هنرمند" به کارگردانی میشل هازانا ویسیوس نیز که از روز چهارشنبه ۲۳ نوامبر در آمریکا و کانادا اکران شده، فیلمی در ستایش سینمای صامت است که نخستین بار در جشنواره کن امسال نمایش داده شد و مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و جایزه بهترین بازیگر مرد را نصیب ژان دو ژاردن بازیگر فرانسوی کرد. در این فیلم که ماجرای آن در سال های دهه ۱۹۲۰ و سال‌های پیش از ورود صدا به سینما می گذرد، ژان دوژاردن نقش یک قهرمان فیلم‌های صامت را بازی می‌کند که با ورود صدا به سینما، موقعیت حرفه ای او به خطر می افتد و دچار افسردگی می شود.

برندگان جشنواره مستند ایدفا

Image caption فیلم "آخرین روزهای زمستان"، تنها فیلم ایرانی حاضر در این جشنواره بود. مهرداد اسکویی در این فیلم، زندگی هفت نفر از بچه های خلافکار را در کانون اصلاح و تربیت تهران تصویر کرده بود

بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام (ایدفا)، فیلم مستند "سیاره حلزون" به کارگردانی سیونگ جون یی از کره جنوبی را به عنوان بهترین فیلم مستند بلند جشنواره برگزید و جایزه نقدی ۱۲ هزار یورویی این بخش را به این فیلم اهدا کرد. این فیلم، زندگی روزمره یانگ چن کر و لال و عشق او به سون هو را به تصویر کشیده است.

جایزه ویژه هیئت داوران نیز به فیلم "پنج دوربین شکسته" ساخته عماد برنات و گای داویدی محصول مشترک فلسطین و اسرائیل تعلق گرفت.

این فیلم همچنین از سوی تماشاگران جشنواره نیز به عنوان فیلم برتر انتخاب گردید. فیلمی که مقاومت ساکنان یک دهکده فلسطینی را در برابر تجاوز شهرک های یهودی نشین از دید یکی از ساکنان دهکده تصویر کرده بود.

خورگه گاگرو سازنده فیلم مونته نگرو از آرژانتین نیز جایزه نقدی به مبلغ ۱۰ هزار یورو را به عنوان بهترین فیلم مستند نیمه بلند دریافت کرد.

جایزه بهترین فیلم اول یک مستندساز نیز به فیلم "نور محو بهاری" ساخته ژون یو محصول چین و کانادا رسید. فیلم هلندی "۹۰۰ روز" ساخته جسیکا گورتر به عنوان بهترین فیلم مستند هلندی شناخته شد و جایزه ۵۰۰۰ یورویی این بخش را دریافت کرد.

جایزه کمپانی بلک بری نیز به مبلغ ۱۵۰۰ یورو به فیلم "آخرین روزهای زمستان" ساخته مهرداد اسکویی تعلق گرفت. فیلم "آخرین روزهای زمستان"، تنها فیلم ایرانی حاضر در این جشنواره بود. مهرداد اسکویی در این فیلم، زندگی هفت نفر از بچه های خلافکار را در کانون اصلاح و تربیت تهران تصویر کرده بود.

فیلم مستند "حفظ کردن قرآن" ساخته گرگ بارکر و "باید شنیده شود" ساخته رولند لگیاردی لورا، ادوین مارتینز، دبورا شافر و ایمی سلطان از رقبای فیلم آقای اسکویی برای دریافت این جایزه بودند.

همچنین فیلم مستند"خیانت" به کارگردانی «کارن وینتر» نیز به عنوان بهترین فیلم مستند دانشجویی شناخته شد.

بیست و چهارمین جشنواره فیلم ایدفا از ۱۶ تا ۲۷ نوامبر در شهر آمستردام هلند برگزار گردید.

تقدیر از ریف فاینز، کنت برانا و بن کینگزلی

"آکادمی فیلم و هنرهای تلویزیونی بریتانیا" (بفتا) اعلام کرد که از فعالیت های سینمایی ریف فاینز، بن کینگزلی و کنت برانا، سه تن از سینماگران صاحب نام سینمای بریتانیا تقدیر خواهد کرد.

حق نشر عکس PA
Image caption کنت برانا و ریف فاینز هر دو عاشق شکسپیرند، هر دو در فیلم های هری پاتر بازی کردند و نامزد دریافت اسکار بوده و هر دو امسال به خاطر یک عمر فعالیت در سینما، در مراسم اهدا جوایز فیلم های مستقل بریتانیا، تقدیر خواهند شد

هم کنت برانا و هم ریف فاینز هر دو از بازیگران و کارگردان های شکسپیرین سینمای بریتانیا محسوب می شوند و طی سال های گذشته، برخی از مهم ترین آثار نمایشی شکسپیر را بر روی صحنه تئاتر اجرا کرده و یا بر پرده سینما آورده اند.

ریف فاینز در سال های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۷ برای بازی در فیلم های سینمایی "فهرست شیندلر" و "بیمار انگلیسی"، به ترتیب نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. وی به تازگی دست به اقتباس سینمایی مدرن از نمایشنامه کوریولانوس شکسپیر زده که در جشنواره فیلم لندن امسال به نمایش در آمد.

فیلم های "کتاب خوان"، "نبرد تایتان ها" و "صندوق جراحت" از جمله فیلم های شاخص ریف فاینز در سینما به شمار می رود.

بفتا همچنین اعلام کرد که با اعطای جایزه یک عمر دستاورد هنری، از کنت برانا؛ کارگردان، بازیگر و تهیه کننده ایرلندی تبار نیز تقدیر خواهد کرد.

کنت برانا در سال ۱۹۹۷ برای فیلمنامه فیلم "هملت"، نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلمنامه شد. وی در سال ۱۹۹۰ نیز برای بازی و کارگردانی فیلم "هنری پنجم"، نامزد دریافت ۲ جایزه اسکار بهترین کارگردان و بهترین بازیگر نقش اول مرد شده بود.

آخرین فیلم کنت برانا به عنوان بازیگر به نام "هفته من با مریلین" درباره زندگی مریلین مونروست که در آن میشل ویلیامز نقش مرلین مونرو را بازی می کند.این فیلم اکنون بر پرده سینماهای لندن است.

برگزارکنندگان بفتا همچنین پیشتر اعلام کرده بودند که از فعالیت های هنری بن کینگزلی، بازیگر سرشناس تئاتر و سینمای جهان، قدردانی خواهند کرد.

بن کینگزلی در سال ۱۹۸۳ برای بازی در فیلم سینمایی "گاندی"، موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. "شاهزاده پارس: شن های زمان"، "خانه ای از شن و مه"، "دوشیزه و مرگ"، "شاتر آیلند"، "فهرست شیندلر" و "الیور توییست" از فیلم های شاخص بن کینگزلی در سینما محسوب می شود.

آخرین فیلم بن کینگزلی که هفته گذشته بر پرده سینماهای جهان آمده، فیلم "هوگو" ساخته مارتین اسکورسیزی است که در آن کینگزلی نقش ژرژ مه لیس، نابغه سینما را بازی کرده است.

مراسم اهدای جوایز بفتا در تاریخ ۱۲ فوریه ۲۰۱۲ (۲۳ بهمن) با اجرای استیون فرای کمدین برجسته انگلیسی در لندن برگزار می شود.

همچنین به نوشته گاردین، کنت برانا و ریف فاینز امسال در مراسم اهدا جوایز فیلم مستقل بریتانیا، جوایز ویژه ای دریافت خواهند کرد.

کنت برانا و ریف فاینز، هر دو عاشق شکسپیرند، هر دو در فیلم های هری پاتر بازی کردند و نامزد دریافت اسکار بوده و هر دو امسال به خاطر یک عمر فعالیت در سینما، در مراسم اهدا جوایز فیلم های مستقل بریتانیا، تقدیر خواهند شد.

ریف فاینز در مراسم بیفا (جوایز فیلم مستقل بریتانیا) امسال جایزه ویژه ریچارد هریس را دریافت خواهد کرد. جایزه ای که پیش تر جان هرت، باب هاسکینز، دنیل دی لوئیس و هلنا بونهام کارتر آن را دریافت کرده بودند.

کنت برانا نیز جایزه مخصوص مجله سینمایی ورایتی را دریافت خواهد کرد.

جوایز فیلم مستقل بریتانیا (بیفا) روز چهارم دسامبر اهدا خواهد شد.

جرج کلونی در لیست شاهدان دادگاه برلوسکونی

حق نشر عکس Getty
Image caption جورج کلونی و کریستیانو رونالدو ممکن است به دادگاه فراخوانده شوند

به گزارش روزنامه گاردین چاپ لندن، دادگاهی در شهر میلان ایتالیا اعلام کرد که جرج کلونی بازیگر سرشناس هالیوود را به عنوان شاهد، به جلسه محاکمه سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر سابق ایتالیا به خاطر ارتباط با یک دختر روسپی زیر سن قانونی، فرا خواهد خواند.

سیلویو برلوسکونی متهم است که از قدرت خود سوءاستفاده کرده و با "کریمه المحروق" معروف به "روبی"، دختر خودفروش مراکشی تبار که زیر سن قانونی (کمتر از ۱۸ سال) بوده رابطه نامشروع داشته است. اما نخست وزیر پیشین ایتالیا این اتهام را رد کرده است. از سوی دیگر، "روبی" نیز ادعا کرده است که‌ جورج کلونی همراه با کریستیانو رونالدو ستاره فوتبال پرتغالی و بازیکن سرشناس باشگاه رئال مادرید و فلاویو بریاتوره رئیس سابق تیم مسابقات اتومبیل رانی فورمیولا وان در مهمانی‌های نخست وزیر سابق ایتالیا حضور داشته اما جرج کلونی این ادعا را رد کرده است.

بر اساس اعلام دادگاه میلان، جورج کلونی و کریستیانو رونالدو ممکن است در ارتباط با مهمانی‌های شبانه برلوسکنی همراه با ۲۱۴ شاهد دیگر به این دادگاه فراخوانده شوند.

این دادگاه قرار است روز دوم دسامبر در میلان ایتالیا برگزار شود و برلوسکونی در صورت اثبات اتهامش به ۳ تا ۱۲ سال حبس محکوم خواهد شد.

سینمای ایران

"جدایی نادر از سیمین"، برگزیده جشنواره فیلم های ایرانی لندن

حق نشر عکس ISNA
Image caption نمایی از فیلم جدایی نادر از سیمین

دومین جشنواره فیلم های ایرانی لندن، با اهدای جایزه بهترین فیلم جشنواره به فیلم "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی، به کار خود پایان داد. فیلم های "طلا و مس" ساخته همایون اسعدیان و "سعادت آباد" ساخته مازیار میری از رقبای فیلم جدایی نادر از سیمین برای دریافت این جایزه بودند.

در بخش فیلم های مستند نیز فیلم "تاکسی تهران" ساخته بهمن کیارستمی، به عنوان بهترین فیلم این بخش شناخته شد. فیلم های "نسخه اصل رونوشت برابر اصل"، ساخته حمیده رضوی و "مینور/ ماژور" ساخته علیرضا رسولی نژاد نامزدهای دریافت این جایزه بودند.

فیلم کوتاه "آسانسور" ساخته علی کریم نیز جایزه بهترین فیلم بخش فیلم های کوتاه را دریافت کرد. جایزه بهترین فیلم انیمیشن نیز به فیلم "کیمیاگر" به کارگردانی مهدی خرمیان تعلق گرفت. جایزه بهترین فیلم به انتخاب تماشاگران نیز به فیلم کوتاه "همین یک ساعت پیش" ساخته سینا آذین و با بازی نگار جواهریان و شهاب حسینی اختصاص یافت.

امسال هشت فیلم سینمایی از تولیدات داخلی سینمای ایران در بخش مسابقه این جشنواره به نمایش درآمد که از میان آنها باید به فیلم های "سوگ" ساخته مرتضی فرشباف، "چیزهایی هست که تو نمی دانی" ساخته فردین صاحب زمانی، "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی، "برخورد خیلی نزدیک" ساخته اسماعیل میهن دوست، "طلا و مس" ساخته همایون اسعدیان، و "لطفاً مزاحم نشوید" ساخته محسن عبدالوهاب اشاره کرد.

از میان سازندگان این فیلم ها، اسماعیل میهن دوست کارگردان "برخورد خیلی نزدیک"، تنها فیلمساز حاضر در این جشنواره بود که بعد از نمایش فیلم خود با تماشاگران به بحث و گفتگو نشست.

فیلم های "این یک فیلم نیست" ساخته جعفر پناهی و مجتبی میرطهماسب، "صدای دوم" ساخته میرطهماسب، "سبز، سفید، سرخ" ساخته محمدرضا هاشمیان، "روز به خیر آقای غفاری" ساخته پرویز جاهد از دیگر فیلم های مستندی بودند که در این جشنواره به نمایش درآمدند.

مراسم اختتامیه دومین جشنواره فیلم های ایرانی لندن، روز شنبه ۲۶ نوامبر در سینما آپولو لندن برگزار شد.

فروش فیلم های ایرانی

فیلم سینمایی "سعادت آباد" ساخته مازیار میری با احتساب فروش آخر هفته‌ آن در تهران و شهرستان ها به فروش یک میلیارد تومان دست یافت و فیلم "یه حبه قند" ساخته رضامیرکریمی نیز به مرز فروش یک میلیارد تومان نزدیک می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیلم "سعادت آباد" با گذشت ۳۶ روز از آغاز اکران آن در تهران به فروش ۷۹۰ میلیون تومان و در شهرستان‌ها به فروش ۲۸۰ میلیون تومان دست یافته است.

همچنین بر اساس این گزارش، فیلم "پرتقال خونی" به کارگردانی سیروس الوند نیز در ۲۳ روز اکران خود، ۲۹۰ میلیون تومان در تهران و حدود ۸۰ میلیون تومان در شهرستان‌ها فروش داشته است و کل فروش آن ۳۷۰ میلیون تومان بوده است.

فیلم "یه حبه قند" نیز در شب پنج شنبه گذشته در تهران ۵/۳۱ میلیون تومان فروخته است. این فیلم با ۱۹ سینمایی که در تهران در اختیار دارد، به فروش ۶۵۰ میلیون تومانی رسیده و در شهرستان‌ها نیز حدود ۱۸۵ میلیون تومان فروخته و کل فروش آن ۸۲۵ میلیون تومان شده است.

فیلم حماسی "راه آبی ابریشم" به کارگردانی محمد بزرگ‌نیا که از محصولات پرخرج سینمای ایران به شمار می‌آید، در مدت اکران خود در کل کشور، تا کنون ۲۵۵ میلیون تومان فروش داشته است.

انتقاد نادر طالب زاده از سکوت قوه قضائیه

حق نشر عکس irib

نادر طالب زاده، کارگردان و مدرس سینما و مجری برنامه تلویزیونی "راز" که از چهره های نزدیک به دولت و از منتقدان سیاست های رسانه ای غرب است، از قوه قضائیه ایران خواست که "به تحریم سینمای ایران توسط ۵ جشنواره جهانی و بیانیه اسکار علیه سینمای ایران"، پاسخ "محکمی" بدهد.

نادر طالب‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، تحریم سینمای ایران از سوی جشنواره های جهانی را با پرونده‌ هسته‌ای ایران مقایسه کرده و گفت: "این با آن هیچ فرقی نمی‌کند همانطور که ایران در آنجا مظلوم واقع شد اینجا هم مظلوم واقع شده است. فرقش این است که ما در آژانس و خارج از کشور نماینده داریم که می‌توانیم صحبت کنیم اما در این باره هیچ کس صحبت نمی‌کند."

این کارگردان سینما با تاکید بر ضرورت دادن پاسخ گویی قاطعانه مسئولان به تحریم کنندگان سینمای ایران، خطاب به مقامات ایران گفت: "اگر جواب ندهید، بزرگان هالیوود شما را محکوم می‌کنند در حالی که نمی‌دانند مساله چیست. خیلی از این بزرگان هالیوود مثل «دنیرو» که در این قضیه آمدند و سخن گفتند سال‌هاست که تقاضا داده تا به ایران بیاید، آنها مظلومیت ایران در برابر غرب را درک کردند اما در سر یک مسئله دچار شبهه می‌شوند و این شبهه را باید جواب داد."

آقای طالب زاده بدون نام بردن از جعفر پناهی، به انتقاد از شیوه برخورد مسئولان سینمایی و قوه قضاییه با پرونده این فیلمساز پرداخت و گفت: " سینمای ایران باید مردانه جواب بدهد وقتی که یک فیلمسازتان فیلم می‌سازد و برای آن دادگاه تشکیل می‌دهید و او را به زندان می‌اندازید و بعد می‌گویید باید ۸ سال زندان باشد، ۱۹ سال حق ندارد فیلم بسازد اما بعد از یک هفته آزادش می‌کنید، همه جور فضایی باز می‌شود."

آقای طالب زاده در این مورد افزود: "حتی نمی‌آیید بگویید چه شد و چرا این فرد را به زندان انداختید؟ ماجرا چه بود، آنجا از اسکار و ده‌ها آدم مطرح غربی می‌آید موضع می‌گیرند اما همه در ایران سکوت می‌کنند. اول از همه قوه قضائیه سکوت می‌کند."

نادر طالب زاده فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۵۹ در تلویزیون ایران با ساخت فیلم‌های مستند شروع کرد. مجموعه های مستند تلویزیونی "خنجر و شقایق" و "ساعت ۲۵" درباره "نفوذ صهیونیسم در آمریکا" از ساخته های نادر طالب زاده است. وی مدتی هم مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات سینمایی در وزارت ارشاد اسلامی بوده است.

گزارش بنیاد سینمایی فارابی از وضعیت تولید سینمای ایران

هفته گذشته بنیاد سینمایی فارابی، گزارشی از وضعیت تولید سینمای ایران تا اول آذر ماه سال ۱۳۹۰ را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، تا اول آذر ماه جاری، ۳۶ فیلم آماده نمایش (اکران نشده)، ۹ فیلم در مرحله صداگذاری، ۱۰ فیلم در مرحله تدوین، ۱۷ فیلم در مرحله فیلمبرداری و۵۹ فیلم در مرحله پیش تولید قرار دارند.

فیلم های بیداری (فرزاد موتمن)، به امید دیدار (محمد رسول اف)، آمین خواهیم گفت (سامان سالور)، پذیرایی ساده (مانی حقیقی)، یک عاشقانه ساده (سامان مقدم)، ساعت شلوغی (آرش معیریان)، چک (کاظم راست گفتار)، برف روی کاج ها (پیمان معادی)، بوسیدن روی ماه (همایون اسعدیان) ، غیر مجاز (مصطفی کیایی)، رویای سینما (علی و حمید شاه حاتمی)، پیشونی سفید(سید جواد هاشمی)، رضا هرگز نمی خوابد (رضا عطاران) و شیر تو شیر (ابراهیم فروزش) از جمله فیلم های آماده نمایش هستند.

مطالب مرتبط