نامه مشترک رخشان بنی اعتماد، جعفر پناهی و محمد نوری‌زاد به رئیس قوه قضاییه

حق نشر عکس isna
Image caption این سه سینماگر ایرانی از آقای لاریجانی خواسته اند ترتیبی دهد که آقای میرطهماسب آزاد شود و از مستند سازان دلجویی شود

رخشان بنی اعتماد، جعفر پناهی و محمد نوری زاد، سینماگران ایرانی در نامه ای به رئیس قوه قضاییه از او خواستند موجبات آزادی مجتبی میر طهماسب، مستند ساز دربند را فراهم کند.

در این نامه به پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی و اینکه تا کنون هیچ نام و نشانی از متهمان منتشر نشده، اشاره شده و با تایید این رفتار، به این که این روال در مورد ۶ مستندسازی که به اتهام همکاری با بی بی سی فارسی اواخر شهریور امسال بازداشت شده بودند، رعایت نشده به شدت انتقاد شده است.

در این نامه که در وبسایت رسمی آقای نوری زاد منتشر شده، سه خواسته از آقای لاریجانی مطرح شده که اولین آنها "برخورد قانونی با اشخاص دستگاهها و رسانه هایی" است که "پیش از احراز جرم، آبروی هنرمندان مستند ساز را برسر محافل و کوچه و بازار فرو ریختند."

دومین خواسته این افراد، آزادی مجتبی میر طهماسب است و سومین خواسته آنها این است که رئیس قوه قضاییه دستور بدهد که "به هرشکل ممکن، در محو آن بی آبرویی"، و "دلجویی از مستند سازان و خانواده های آنان، اقدام قانونی و انسانی به عمل آید."

خانم بنی اعتماد و آقایان پناهی و نوری زاد در این نامه ضمن تاکید بر بی گناهی آقای میر طهماسب، پیشنهاد کرده اند که فیلم "بانوی گل سرخ" او در تلویزیون ایران نمایش داده شود تا معلوم شود "سازنده این اثر شریف و غرور آفرین، نمی تواند وطنش را و مردم وطنش را دوست نداشته باشد، چه برسد به این که جاسوس اجنبی نیز باشد."

"بانوی گل سرخ" ساخته مجتبی میر طهماسب، درباره "شهین دخت صنعتی"، بانویی که قبل از انقلاب به منطقه لاله زار کرمان رفت و کشت گُل را جایگزین کشت خشخاش و گُلاب را جایگزین تریاک کرد و وضعیت را به جایی رساند که "گلاب زهرا" سرنوشت کشاورزی این منطقه را دگرگون کرد.

سه ماه پیش نهادهای امنیتی ایران، ۶ مستندساز را به اتهام "همکاری با بی بی سی فارسی" بازداشت کردند. با وجود اینکه پنج نفر از آنهابه تدریج آزاد شدند، مجتبی میرطهماسب هنوز در بازداشت به سر می برد. بی بی سی فارسی اتهامات وارده را رد و اعلام کرده که این افراد با بی بی سی همکاری نداشته اند.

رخشان بنی اعتماد که از معترضان به نتایج انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری ایران دو سال پیش بود، مستند "ما نیمی از جمعیت ایران هستیم" را درباره مطالبات زنان در انتخابات ریاست جمهوری با همکاری مهناز محمدی ساخت.

جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شد، به اتهام "اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام" به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی، فیلمنامه نویسی، سفر به خارج از ایران و گفتگو با رسانه های داخل و خارج ایران محکوم شده است.

محمد نوری زاد، روزنامه نگار و مستندساز منتقد دولت ایران که به تازگی از زندان آزاد شده و تاکنون چند نامه خطاب به رهبر ایران نوشته است، به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" و "توهین به مسئولان نظام" به تحمل سه سال و نیم زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده است.