'هیوگو' و 'جدایی نادر از سیمین' برگزیدگان هیئت ملی نقد آمریکا شدند

Image caption هیوگو داستان پسر یتیمی را روایت می کند که در ایستگاه قطار پاریس زندگی می کند

فیلم سه بعدی "هیوگو" ساخته مارتین اسکورسیزی به عنوان بهترین فیلم و "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی به عنوان بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان از سوی هیئت ملی نقد آمریکا (ان بی آر) برگزیده شد.

این هیئت، همچنین مارتین اسکورسیزی را که پیش از این برنده جایزه اسکار شده، به عنوان بهترین کارگردان سال انتخاب کرد.

تیلدا سوینتون برنده جایزه بهترین بازیگر زن برای بازی در درام خانوادگی "باید درباره کوین حرف بزنیم" و جورج کلونی با بازی در فیلم "فرزندان" برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد.

ان بی آر که اعضای آن را تعدادی پژوهشگر و مورخ، دانشجو و افراد دانشگاهی تشکیل می دهند، در سال ۱۹۰۹ بنیان گذاشته شد و یکی از نخستین محافلی است که در فصل جوایز سینمایی، به معرفی برگزیدگان خود می پردازد.

فیلم صامت "هنرمند" که چند روز پیش جایزه بهترین فیلم را از حلقه منتقدان نیویورک برده بود، در ان بی آر هم مورد توجه قرار گرفت.

حق نشر عکس other
Image caption تیلدا سوینتون برای بازی در فیلم "باید درباره کوین حرف بزنیم" برنده عنوان بهترین بازیگر زن شد

تریلر خشونت بار "Drive"، آخرین قسمت هری پاتر و "نیمه مارس" ساخته جورج کلونی هم جزو ده فیلم برتر ان بی آر اعلام شد.

"فرزندان" علاوه بر جایزه ای که برای جورج کلونی به ارمغان آورد، برنده جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر زن مکمل برای شیلین وودلی هم شد.

جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل به کریستوفر پلامر، بازیگر ۸۱ ساله رسید؛ او در فیلم تازه کارها (Beginners) در نقش مرد رو به مرگی بازی کرده است که متوجه همجنسگرایی خود می شود.

مایکل فاسبیندر جایزه ویژه بازیگری را برای نقش هایش در چهار فیلم در سال ۲۰۱۱ از جمله "جین ایر" و "مردان ایکس: درجه یک" برد.

بازیگران فیلم درام "کمک" جایزه بهترین گروه بازیگری را گرفتند و "رانگو" ساخته گور وربینسکی برنده عنوان بهترین انیمیشن شد.

'درگیرکننده احساسات'

انی شولوف، رئیس ان بی آر، فیلم "هیوگو" ساخته اسکورسیزی را "یک فیلم شخصی" خواند که به نخستین سال های سینما پرداخته است. او این فیلم را از نظر بصری، تکان دهنده و درگیرکننده احساسات خواند.

ان بی آر تاکنون چند بار فیلمی را برگزیده نهایی خود اعلام کرده است که چندماه بعدتر در همان سال، جایزه اسکار بهترین فیلم را نیز برده است که از آن جمله می توان به "میلیونر زاغه نشین" در سال ۲۰۰۸ اشاره کرد.

ولی سال گذشته، برنده نهایی بهترین فیلم ان بی آر، "شبکه اجتماعی" درباره فیسبوک بود در حالی که جایزه اسکار به "سخنرانی پادشاه" رسید.

جشن سالیانه ان بی آر روز دوازدهم ژانویه در نیویورک برگزار می شود.

مطالب مرتبط