اولین عکس‌های مریلین مونرو ۳۵۲ هزار دلار فروخته شد

مرلین مونرو حق نشر عکس
Image caption این عکس‌ها در نوزده سالگی نورما جین مورتنسون گرفته شده، قبل از این که او با نام مرلین مونرو شناخته شود

یک مجموعه از عکس هایی که برای اولین بار از مریلین مونرو، ستاره معروف هالیوودی گرفته شده بود، در یک حراجی در شهر بورلی هیلز کالیفرنیا، به مبلغ ۳۵۲ هزار دلار فروخته شد.

این عکس ها را جوزف جاسگر، در سال ۱۹۴۶ میلادی از مریلین مونرو گرفته بود، زمانی که او هنوز به این نام معروف نشده بود و به اسم نورما جین مورتنسون شناخته می شد.

جاسگر این تصاویر را به همراه نگاتیو و حق فروش و توزیع آن در اختیار داشت.

در ماه سپتامبر، یک قاضی دادگاه برای تسویه حساب بدهی جاسگر، دستور فروش این مجموعه عکس را صادر کرد.

حراج این تصاویر پنجشنبه و جمعه گذشته برگزار شد و از جمله یکی از لباس های لیدی گاگا ستاره موسیقی پاپ جهان نیز به قیمت ۳۱ هزار و ۲۵۰ دلار به فروش رسید.

موارد دیگری هم از قبیل یک کاریکاتور جان لنون، یکی از اعضای گروه موسیقی بیتل‌ها و یوکو اونو، همسرش نیز که توسط خود او کشیده شده بود به قیمت ۹۰ هزار دلار فروخته شد.

براساس کاتالوگ رسمی این حراجی، "عکس‌های جاسگر نوزده سالگی نورما جین را به تصویر کشیده است ویک نگاه اجمالی است از آغاز فعالیت او قبل از این که به نام مریلین معروف شود".

"این عکس‌های اولیه تصویری از تضادها و شخصیت چندبعدی کسی را به ما معرفی می‌کند که حالا به عنوان مرلین مونرو شناخته می‌شود."

بنابر این کاتولوگ، "این تصاویر، قبل از این که مریلین مونرو به مظهر زرق و برق زنانگی مبدل شود، لحظاتی از زیبایی طبیعی دخترانه و جذاب او را به تصویر کشیده است".

جاسگر که در سال ۲۰۰۹ میلادی درگذشت، در آخرین سال زندگی‌اش تلاش کرد تا حق نگهداری این عکس‌ها را بار دیگر از آن خود کند.

قاضی رسیدگی به پرونده ورشکستگی جاسگر ابتدا در ماه فوریه حکم داد که حقوق این مجموعه عکس به خانواده او و یک صندوق امانات ورشکستگی تعلق یابد، اما بعد دستور داد که برای تسویه بدهی جاسکر باید این تصاویر فروخته شود.

خانواده جاسگر گفتند که ۳۵ درصد از عواید این کار را دریافت خواهند کرد و مابقی به صندوق امانت ورشکستگی اختصاص می‌یابد.

عکس هایی از فرانک سیناترا و دیگر ستاره‌های هالیوودی بخش‌های دیگر این حراجی بزرگ را شامل می‌شد.

مطالب مرتبط