جدایی نادر از سیمین و 'تیراناسور'؛ برگزیدگان جوایز بیفا اعلام شدند

Image caption الیویا کولمن برای نقشش در فیلم تیراناسور برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد

در مراسم اهدای بیفا (جوایز فیلم مستقل بریتانیا)، فیلم "تیراناسور" برنده جایزه بهترین فیلم و "جدایی نادر از سیمین" برنده جایزه بهترین فیلم خارجی شدند.

تیراناسور سه جایزه "بهترین فیلم مستقل بریتانیا"، "بهترین کارگردانی اولین فیلم" برای پدی کانسیداین و "بهترین بازیگر زن" برای الیویا کولمن را از آن خود کرد.

مراسم جوایز سالانه مستقل سینمایی بریتانیا به فیلم های برگزیده ای اهدا می شود که عمدتا خارج از استودیوهای اصلی فیلمسازی ساخته می شوند.

مراسم امسال شامگاه یکشنبه (چهارم دسامبر) در سالن الد بیلینگزگیت در لندن برگزار شد.

سال گذشته فیلم "سخنرانی پادشاه" پنج جایزه را برده بود. امسال سه فیلم "شرم"، "بندزن، خیاط، سرباز و جاسوس" و "تیراناسور" نامزد هفت جایزه بودند.

جوایز پی درپی

حق نشر عکس ISNA
Image caption نمایی از فیلم جدایی نادر از سیمین

فیلم "جدایی نادر از سیمین" به نویسندگی و کارگردانی اصغر فرهادی که شامگاه گذشته، جایزه بهترین فیلم خارجی را از جوایز مستقل سینمایی بریتانیا دریافت کرد، در همین روز (چهارم دسامبر) برنده جایزه بهترین کارگردانی از چهل و دومین جشنواره بین المللی هند (آی اف اف آی) نیز شد.

همچنین محمود کلاری مدیر فیلمبرداری این فیلم روز شنبه (سوم دسامبر) برنده جایزه فیلمبرداری "قورباغه نقره ای" کمرایمیج (Camerimage) سال ۲۰۱۱ شد.

"جدایی نادر از سیمین" تاکنون چندین جایزه سینمایی جهانی از جمله "جایزه سینمای جهان" بی بی سی ۴، جایزه هیئت ملی نقد آمریکا (ان بی آر)، جایزه بهترین فیلم خارجی انجمن منتقدین فیلم نیویورک و جایزه "آسیا پاسیفیک" را برده است.

فیلم "جدایی نادر از سیمین" برای شرکت در هشتاد و چهارمین مراسم اسکار، به عنوان نماینده سینمای ایران در این آکادمی انتخاب شده است.

شرم

در مراسم اهدای بیفا (جوایز فیلم مستقل بریتانیا) مایکل فاسبندر برای نقش یک معتاد به سکس در فیلم شرم برنده بهترین بازیگر مرد شد.

حق نشر عکس AP
Image caption مایکل فاسبندر برای بازی در نقش یک معتاد به امور جنسی در فیلم 'شرم' برنده بهترین بازیگر مرد شد

"شرم" به کارگردانی استیو مک کویین داستان یک مرد نیویورکی موفق است که به سکس و پورنوگرافی اعتیاد دارد.

فاسبندر به بی بی سی گفت که نقش او در این فیلم سخت ترین نقشی بوده که تاکنون داشته است.

او از کری مولیگان، همبازی اش در این فیلم، ستایش کرد.

سایر برندگان

لین رمسی برای اقتباسش از رمان لیونل شریور برای فیلم "باید درباره کوین حرف بزنیم" جایزه بهترین کارگردانی را برد.

مایکل اسمایلی عنوان بهترین بازیگر مکمل مرد را برای بازی در فیلم "لیست کشتار" به کارگردانی بن ویتلی از آن خود کرد.

همچنین ونسا ردگریو برنده جایزه بهترین بازیگر مکمل زن برای نقشش در فیلم "کوریولانوس" شد. این فیلم که اقتباسی است از نمایشنامه شکسپیر، نخستین فیلمی است که ریف فاینز کارگردانی کرده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption ریف فاینز برای خدمات قابل توجهش به سینمای بریتانیا تقدیر شد

ریف فاینز در نقش اول همین فیلم بازی کرده است که ماه آینده در بریتانیا اکران خواهد شد.

فیلم "بندزن، خیاط، سرباز و جاسوس" که بر اساس رمان جاسوسی کلاسیک جان لوکاره نوشته شده است برنده تنها یک جایزه شد: "دستاورد فنی."

"آخر هفته" دو جایزه "بهترین دستاورد در تولید" و "تازه وارد خوش آتیه برای تام کولن" و ریچارد آیود برای فیلم "زیردریایی" جایزه بهترین فیلمنامه را برد.

همچنین جایزه بهترین مستند به فیلم "سنا" رسید.

در این مراسم ریف فاینز برای خدمات قابل توجهش به سینمای بریتانیا تقدیر شد و کنت برانا برای کمک هایی که به جلب توجه بین المللی به سینمای بریتانیا کرده است، جایزه ورایتی را دریافت کرد.

مطالب مرتبط