'یهودیان ایران' این هفته در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در برنامه این هفته آپارات ، فیلم ' یهودیان ایران ' ساخته رامین فراهانی، درباره وضعیت یهودیان در سال های اخیر در ایران به نمایش در می آید.

حق نشر عکس no credit
Image caption نمایی از فیلم 'یهودیهای ایران'

درباره فیلم

با اینکه پیشینه حضور یهودیان در ایران به ۲۷۰۰ سال پیش ، به روزگار کورش پادشاه هخامنش و یا حتی قبل از آن باز می‏گردد و یهودیان یکی از عمده ترین اقوام در ایران به شمار می آیند و همچنین آرامگاه بسیاری از پیامبران و بزرگان قوم یهود در ایران و به خصوص در نواحی غربی ایران است، اما شمار آنان در ایران به وِیژه پس از انقلاب به این سو همواره رو به کاهش بوده است. فیلم مستند 'یهودیان ایران'، نگاهی دارد به زندگی و دل مشغولی های شماری از کلیمیان در شهرهای مختلف ایران. این فیلم به وضعیت یهودیان پس از انقلاب می پردازد و دلیل مهاجرت بخشی از آنان را روایت می کند.

ویژگی فیلم

با توجه به محدودیت های موجود، این فیلم از معدود فیلم هایی است که در سالهای اخیر درباره وضعیت یهودیان در ایران ساخته شده است. فیلم تلخی ها و شیرینی های زندگی یهودیان در ایران امروز را به تصویر کشیده و فیلمساز تلاش کرده در کنار تصویر کردن محدودیت های موجود برای یهودیان ایرانی ، از هم زیستی و دوستی های مسلمانان و یهودیان ایرانی صحبت کند. البته این انتقاد به فیلمساز وارد شده که دوره‌های دشوارتر در زندگی یهودیان ایران را، مثل اوایل انقلاب یا دورانی که آنها حتی گذرنامه هم نمی‌توانستند بگیرند، نشان نداده‌ است، اما فیلمسازادعا می کند که تلاش داشته با توجه به امکاناتش بیشتر بر وضعیت یهودیان در این چند سال اخیر متمرکزشود.

حق نشر عکس no credit
Image caption رامین فراهانی، کارگردان فیلم

درباره کارگردان

رامین فراهانی در سال ١٣٤٨در تهران متولد شد. در نوجوانی مقدمات عکاسی و فیلمسازی را در انجمن سینمای جوانان فراگرفت. از سال ٦۹ وارد دانشکده ی سینما و تآتر دانشگاه هنر تهران شد و در رشته کارگردانی سینما به تحصیل پرداخت. همزمان چند فیلم کوتاه ساخت که از آن میان فیلم داستانی "موهبت زمین" بیش از همه مورد توجه جشنواره ها قرارگرفته و جایزه دریافت کرده است.رامین در ١٣۷٣پس از دوره ای کوتاه از کار مطبوعاتی و تبلیغاتی، به هلند مهاجرت کرد و سه سال بعد وارد آکادمی فیلم و تلویزیون هلند در آمستردام شد. فیلم ١٦ میلیمتری «بام» مهمترین فیلم او در این دوره است.رامین فراهانی در سال ٨١ تولید و کارگردانی مستند نیمه بلند «یهودیان ایران» را برای تلویزیون هلند آغاز کرد. این مستند در سه فصل به جامعه ی کلیمیان تهران، اصفهان و شیراز می پردازد. نسخه نهایی این فیلم در نوروز۸۳ از شبکه اول تلویزیون هلند پخش شد و سپس در ده ها جشنواره و رویداد فرهنگی در کشورهای مختلف جهان به نمایش درآمد. رامین فراهانی در زمینه هایی چون ترجمه و عکاسی نیز فعالیت دارد. برگردانِ او از پرفروش ترین راهنمای فیلمنامه نویسی در هلند با عنوان «راز هالیوود» آماده ارائه به ناشر است.

نگاه کارگردان

فراز و نشیب ها و تلخکامی ها در زندگی یهودیان ایران هیچگاه از وطن دوستی آنان نکاسته است، چرا که پیوندهای ناگسستنی با ایران دارند. آنها از کهن ترین و سازگارترین اقوام ایرانی هستند که با شمار اندک شان خدمات بسیاری به دانش و فرهنگ این مرز و بوم کرده اند. روا نیست که به درد دل آنها گوش نکنیم و از تبعیضاتی که در زمینه های استخدامی، اجتماعی و قضایی متحمل می شوند، با بی اعتنایی بگذریم.

فیلم من پنجره کوچکی بود که می توانست مخاطبان ایرانی را با گوشه ای از غم ها و شادی های هموطنان کلیمی آشنا سازد. اما مجال این را نیافت. امید آنکه دیگران، و بویژه آنهایی که رسانه های گروهی را در ایران در اختیار دارند، گامهای بلندتری برای نزدیک کردن تمام اقوام ایرانی به یکدیگر بردارند و افق های تازه ای را در ارجگذاری خرده فرهنگ ها بگشایند.

خلاصه فیلم هفته گذشته ' تعزیه، به روایت دیگر'

حق نشر عکس h
Image caption نمایی از فیلم ' تعزیه، به روایت دیگر'

'تعزیه، به روایت دیگر' اگرچه صحنه هایی از نمایش تعزیه را در خود جای داده است، اما بیشتر به ریشه ها و ویژه گی های نمایشی و هنری تعزیه می پردازد. 'تعزیه، به روایت دیگر' تلاشی در جهت شناخت ریشه‌های اسطوره‌ای و داستانی تعزیه و تحلیل عناصر دراماتیک آن در گفتگو با صاحب نظران است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

علی

از انتخاب زمانی درست و بجای برنامه های تان بسیار خوب است، سپاس گزارم.

امیر

درود بر شما و سپاس از مستندهای زیبای تان. البته موضوع این فیلم برای من قدری حوصله سر بر بود.

نازنین

فیلم را دوست داشتم. آقای ناصر تقوایی هم یک فیلمِ خیلی‌ خوب درباره تعزیه ساخته اند که اگر می شد در آپارات به نمایش در بیاید عالی می شد.

علیرضا

من خیلی دلم میخواست بدونم ساخت فیلم تعزیه در چه سالی بوده. اقای جاهد کی بوده، الان کجاست ، در کجا نقد مینوشته . این فیلم در چه دوره ای ساخته شده. فیلم درباره تعزیه زیاده جای این فیلم دربرابر انها کجا قرار داره. چه استقبالی از این فیلم شده . مجری برنامه در توضیحات اش بهتره که به این مسایل هم بپردازه

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۰۰ ۲۲:۰۰ ۲۲:۳۰ ۱۶:۳۰
تکرار جمعه ۱۱:۰۰ ۱۲:۰۰ ۱۲:۳۰ ۰۶:۳۰
تکرار شنبه ۱۳:۰۰ ۱۴:۰۰ ۱۴:۳۰ ۰۸:۳۰
تکرار چهارشنبه ۲۴:۰۰ ۰۱:۰۰ ۰۱:۳۰ ۱۹:۳۰
تکرارپنج شنبه ۱۶:۰۰ ۱۷:۰۰ ۱۷:۳۰ ۱۱:۳۰

مطالب مرتبط