دومین شاعر، اثر خود را از فهرست نامزدهای جایزه الیوت بیرون کشید

Image caption جان کینسلا با مجموعه شعر زره نامزد جایزه تی اس الیوت شده بود

جان کینسلا شاعر نامزد جایزه تی اس الیوت در اعتراض به حامی مالی این جایزه، از شرکت در این رقابت کنار کشید.

در یک هفته گذشته، این دومین شاعری است که خواهان خارج کردن نامش از فهرست نامزدهای جایزه تی اس الیوت شده است.

این شاعر استرالیایی که برای مجموعه شعرش "زره" نامزد جایزه شده، گفت که بر اساس دلایل اخلاقی کنار می کشد.

اوایل سال جاری، پس از اینکه "جامعه کتاب شعر" (برگزارکننده جایزه تی اس الیوت) بودجه سالیانه اش از انجمن هنرهای بریتانیا را از دست داد، با شرکت سرمایه گذاری اورام به مدت سه سال برای حمایت مالی این جایزه قرارداد بست.

روز سه شنبه آلیس اسوالد، شاعر بریتانیایی نامزد این جایزه از شرکت در این رقابت کنار کشید و گفت از اینکه یک شرکت سرمایه گذاری، تامین کننده بودجه این جایزه شده است، "راحت" نیست.

خانم اسوالد گفته بود: "من فکر می کنم که شعر باید چنین موسسه هایی را مورد سوال قرار دهد، نه اینکه آنها را تصدیق کند."

بسیاری بر این باورند که شرکت هایی که با سرمایه گذاری در بازارهای مالی اداره می شوند، از عوامل اصلی بحران های مالی اخیر به شمار می روند.

جان کینسلا در بیانیه ای گفت که خوشحال است که دوست شاعرش توجه او را به حامی مالی جایزه تی اس الیوت جلب کرده است.

آقای کینسلا گفت: "من متاسفم که باید در این زمان دشوار برای انجمن کتاب شعر، این کار را بکنم ولی کسب و کار اورام با ملاحظات سیاسی و اخلاقی من همخوان نیست. من از همه کسانی که در انجمن کتاب شعر کتاب من و در مجموع، شعر را تبلیغ کرده اند ممنونم."

مبلغ جایزه تی اس الیوت ۱۵ هزار پوند است و هر یک از نامزدها هم ۱۰۰۰ پوند دریافت خواهند کرد. بودجه این جایزه از سوی والری، همسر تی اس الیوت و ورثه شاعر تامین می شود.

احترام به تصمیم

حمایت مالی شرکت سرمایه گذاری اورام که چهار بنیاد خیریه دیگر را نیز از نظر مالی پشتیبانی می کند، به هزینه های مدیریتی این جایزه اختصاص می یابد.

کینسلا به سایت بوکسلر گفته است:"درک می کنم که انجمن کتاب شعر چرا برای تامین بودجه اش، در جاهای دیگری جست و جو کرده است ولی به عنوان یک ضدسرمایه دار تمام عیار، موضع من همین است."

او افزوده است که اساسا با حمایت یک شرکت سرمایه گذاری از این جایزه مشکل دارد و گفته که شرکت های سرمایه گذاری "در تیزترین نقطه سرمایه داری" جا دارند.

از سوی دیگر، دسموند کلارک، معاون رئیس انجمن کتاب شعر از حمایت مالی اورام دفاع کرده و گفته که او به تصمیم شاعر برای کنارکشیدن از فهرست نامزدها احترام می گذارد ولی به نظرش او در اشتباه است.

دسموند کلارک گفته است: "مدتی است که موسسات مالی متعددی نظیر مان، ای اف جی و دونکن لاری، جوایز، جشنواره ها و مسابقات ادبی را حمایت می کنند."

با کنار کشیدن این دو شاعر، کارول ان دوفی، جان برنساید، لئونتینا فلین، دیوید هارسنت، استر مورگان، دالجیت ناگرا، شان اوبرایان و برنارد او داناهیو در فهرست نامزدان این جایزه باقی مانده اند.

گفتگو با دبیر جایزه تی اس الیوت

کریس هالیفیلد، دبیر تشکیلات جایزه تی اس الیوت بریتانیا در گفتگو با بی بی سی فارسی در این باره گفت: انجمن هنرهای بریتانیا هرگز حامی مالی جایزه تی اس الیوت نبوده ، بلکه از جامعه کتاب شعر حمایت می کرده است که دیگر نمی کند.

به گفته او این توقف حمایت مالی تاثیر مستیقم بر روی این جایزه ندارد اما به هر حال به طور غیر مستقیم روی مسایل مربوط به این جایزه تاثیر می گذارد.

خانم هالیفیلد گفت: دلیل این عدم حمایت، سیاست های مالی جدید دولت و کاهش بودجه است.

او در پاسخ به این سوال که "آیا درباره این تصمیم با آنها بحث و مخالفت نکردید؟" گفت:ما در این باره با آنها بحث های مفصل و طولانی داشتیم ولی در نهایت آنها تصمیم به قطع این حمایت گرفتند.

تد هیوز، شیموس هینی و درک والکات از جمله برندگان قبلی جایزه تی اس الیوت بوده اند.

جایزه تی اس الیوت در سال ۱۹۹۳ برای جشن چهلمین سالگرد بنیانگذاری انجمن کتاب شعر و به یادبود موسس آن، تی اس الیوت، شاعر بریتانیایی متولد آمریکا بنیاد گذاشته شده است.

جامعه کتاب شعر

تی اس الیوت و دوستانش در سال ۱۹۵۳ جامعه کتاب شعر را برای ترویج شعر در بریتانیا پایه گذاری کردند.

این جامعه اطلاعات مربوط به شعر را در اختیار اعضای خود قرار می دهد. شعرا برای اعضای این انجمن اشعاری را بر می گزینند و برایشان می فرستند.

اعضای این انجمن هر فصل بولتنی را دریافت می کنند که حاوی اطلاعات تازه در مورد شعر است.

مطالب مرتبط