برنامه تفریحی تاجیکی، 9 دسامبر

دورووود و خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی!

محتوای برنامه این هفته ما از این قرار است:

نمایشگاه صنایع دستی در دوشنبه،

نخستین مسابقه کوهنوردان در کوههای مصنوعی،

مصاحبه با عصام خیرالدین اف، آوازخوان و ترانه‌نویس جوان،

نمایشگاه صنایع دستی

مرکز فرهنگی "باختر" سالی دو بار، یکی در آستانه جشن نوروز و دیگری در آمد آمد سال نو مسیحی نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان را برگزار می‌کند.

در نمایشگاهی که ۳ و ۴ دسامبر سال روان در مرکز اسماعیلیان شهر دوشنبه دایر شد، بیش از شصت نفر از هنرمندان مردمی از شهرها و نواحی مختلف تاجیکستان گرد هم آمدند و نمونه‌های هنر خود را به معرض تماشا گذاشتند.

حق نشر عکس BBC World Service

استاد سهراب می‌گوید که هنر کُلالگری از بابا بزرگش سید امیر کُلالگر که در اوایل قرن ۲۰ در بخارا به سر می‌برد، برای وی به میراث مانده است.

عمل خانم گجییوا، هماهنگساز طرحهای مرکز فرهنگی باختر، می‌گوید، هدف از برگزاری این گونه نمایشگاهها حفظ و احیای هنرهای مردمی و صنایع دستی می‌باشد.

حق نشر عکس BBC World Service

خانم گجییوا افزود: "هنری مثل "ابر بندی" که در گذشته در آسیای مرکزی خیلی معمول بود، از بین رفته است و تنها یک هنرمند را در استان سغد پیدا کردم که با قالبهایی از چوب پارچه‌ها را رنگ می‌کند. بعد از شرکت این استا در نمایشگاه صنایع دستی که مرکز دایر کرد، توجه مردم به این نوع هنر زیاد شد."

حق نشر عکس BBC World Service

مرکز فرهنگی "باختر" از نخستین روزهای فعالیت خود نمایشگاههای نقاشان شناخته شده و انواع مختلف برنامه‌های کنسرتی، چه موسیقی مردمی و چه آهنگهای مدرن، برگزار می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service

جشنواره‌های نظم، هفته‌های فیلمهای اروپایی و فیلمهای کشورهای دیگر جهان و ملاقات هنرمندان سرشناس تئاترهای آسیای مرکزی در این مرکز زیاد دایر شده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

همچنین، این مرکز هنرمندان مردمی را به تدریس علاقه‌مندان نوعهای مختلف هنر و فرهنگ به جوانان جلب می‌کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مرکز فرهنگی "باختر" در تاجیکستان تصمیم گرفته است روز ۱۴ دسامبر از دهمین سالگرد تأسیس خود تجلیل کند.

پیروز‌ی کوهنوردان در کوههای مصنوعی

برای اولین بار پس از فروپاشی شوروی بیش از ۶۰ نفر از جوان‌پسران و دختران از شهر و نواحی مختلف در سالن استخر شهر دوشنبه برای رسیدن به قله کوههای مصنوعی مسابقه کردند.

حق نشر عکس BBC World Service

الینا لارینس، رئیس هیئت داوران مسابقه کوهنوردی و معاون رئیس فدراسیون کوهنوردی تاجیکستان می‌گوید که در چند سال اخیر توجه جوانان دوباره به این نوع ورزش افزایش یافته است.

حق نشر عکس BBC World Service

خانم لارینس می‌گوید: "متاسفانه، ورزشگاه مجهز با امکانات فناوری کوهنوردی که در کوهستانهای کنار شهر دوشنبه در گذشته این فدراسیون داشت، از جانب افراد جداگانه خریداری شده است و ورزشگران اکنون به این تمرینگاه دسترسی ندارند."

حق نشر عکس BBC World Service

مسابقه مذکور ۳ و ۴ دسامبر در سالن استخر و یا حوض شناوری شهر دوشنبه، واقع در ورزشگاه مرکزی پایتخت، برگزار شد.

حق نشر عکس BBC World Service

در این مسابقه در برابر ورزشگران حرفه‌ای همچنین خواهشمندان نوکار نیز مهارت کوهنوردی خود را سنجیدند.

حق نشر عکس BBC World Service

خالمراد نبی‌اف، سابقه دار ورزش و یکی از تماشاچیان این مسابقه، در صحبت با ما گفت که برای کشوری مثل تاجیکستان که ۹۳ درصد آن از کوهستان عبارت است، از ورزش کوهنوردی می‌توان در بنیاد نیروگاهها، راهها و نقبها استفاده کرد.

عصام خیرالدین اف، تاجر ترانه‌سرا

در مهمانی ما این هفته عصام خیرالدین اف، آوازخوانی است که نمی‌خواهد در صحنه ظاهر شود.

عصام فارغ‌التحصیل بخش شرق‌شناسی دانشگاه ملی تاجیکستان است. هنوز از اوان دانشجویی شعر می‌نوشت و با گیتار در محفلهای دانشجویی و خانوادگی برای دوستان و نزدیکان ترانه اجرا می‌کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

عصام می‌گوید که نزدیک دویست آهنگ دارد ، تنها ۳۰ آهنگش در دو آلبوم به دست علاقه‌مندان هنرش رسیده است. هشت آهنگ دیگر برای ضبط تصویری دارد، امّا در ضبط تصویری این آهنگها نمی‌خواهد که خودش ظاهر شود.

ضبط نخستین آلبوم آهنگهایش با نام "افتاب و مهتاب" هفت سال طول کشید. وقتی از عصام علت این همه به درازا کشیدن ضبط آلبومش را پرسیدم، گفت:

حق نشر عکس BBC World Service

"در برابر کار تجارت بعضاً وقت می‌یابم و می‌روم به استودیوی گروه "شمس". آنجا چند آهنگی که برای آلبوم "افتاب و مهتاب" ضبط نموده بودم، یک شب در آتش سوزی نابود شدند."

"من هرگز از پی شعر و سرود نرفتم، اما در بعضی اوقات روزها و حتی هفته‌ها مصرعهای شعری در ذهنم چرخ می‌زند و تا این مصرعها را ننویسم و یا ثبت نکنم، مرا آرام نمی‌گذارد."

حق نشر عکس BBC World Service

حالا عصام در صدد انتشار آلبوم جدید آهنگهایش است که بزودی به دست هواداران هنرش خواهد رسید.

او می‌گوید: "من دوست دارم که هر آهنگی که اجرا می‌کنم، برای شنونده قصه‌ای را تعریف کند، حالا بگذار، این قصه عشقی باشد و یا قصه دیگری. آهنگهایی نیز دارم که کمی بحث برنگیزند و شاید این آهنگها را در رادیو و یا تلویزیونها پخش نکنند."

"اما برای من این مهم نیست، زیرا من هرگز دعوای آوازخوانی و یا دعوای شاعری را ندارم. من برای تسکین دل خودم چیزی می‌نویسم و بعضی وقت سرودخوانی می‌کنم."

مطالب مرتبط