'جدائی نادر از سیمین' در میان نامزدهای جایزه گلدن گلوب

جدائی نادر از سیمین حق نشر عکس oo
Image caption جدایی نادر از سیمین به نمایندگی از سینمای ایران در اسکار امسال شرکت دارد

فیلم "جدایی نادر از سیمین" به کارگردانی اصغر فرهادی نامزد دریافت بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب ۲۰۱۲ شد.

این فیلم برای گرفتن جایزه بهترین فیلم خارجی با فیلم های "در سرزمین خون و عسل" به کارگردانی آنجلینا جولی، "گل های جنگ" به کارگردانی ژانگ ییمو، "پسری با دوچرخه به کارگردانی"برادران داردن، و فیلم "پوستی که در آن زندگی می کنم"، به کارگردانی پدرو آلمودوار رقابت می کند.

"جدایی نادر از سیمین" تاکنون چندین جایزه سینمایی جهانی از جمله جایزه "سینمای جهان" شبکه ۴ بی بی سی، جایزه "هیئت ملی نقد آمریکا (ان بی آر)"، جایزه "بهترین فیلم خارجی انجمن منتقدین فیلم نیویورک" و جایزه "آسیا اقیانوسیه" را برده است.

این فیلم برای شرکت در هشتاد و چهارمین مراسم اسکار، به عنوان نماینده سینمای ایران در این آکادمی انتخاب شده است.

فیلم "هنرمند"، با نامزد شدن در شش رشته از جمله بهترین فیلم در صدر فهرست نامزدهای جوایز گلدن گلوب سال ۲۰۱۲ قرار دارد.

در فهرست نامزدهای این جوایز، دو فیلم "فرزندان" و "کمک" با نامزد شدن در پنج بخش، از جمله بهترین فیلم، در رده دوم قرار گرفتند.

فیلم "درخت زندگی" به کارگردانی ترنس مالیک، کارگردان شناخته شده آمریکایی در هیچ بخش گلدن گلوب کاندیدای دریافت جایزه نشده است.

فیلم های دراما

فیلم های "هیوگو"، "نیمه مارس"، "مانیبال" (Moneyball) و "اسب کارزار" دیگر کاندیداهای بهترین فیلم درام جوایز گلدن گلوب هستند.

در این بخش وودی آلن برای فیلم "نیمه شب در پاریس"، جرج کلونی برای کارگردانی "نیمه مارس"، میشل هازاناویسیوس برای کارگردانی "هنرمند"، الکساندر پین برای فیلم "فرزندان" و مارتین اسکورسیزی برای "هیوگو" کاندیدای دریافت جایزه بهترین کارگردانی شده اند.

در بخش بهترین بازیگر مرد جورج کلونی، براد پیت، لئوناردو دی کاپریو، مایکل فاسبیندر و رایان گاسلینگ با یکدیگر رقابت می کنند.

در بخش بهترین بازیگر زن، مریل استریپ با گلن کلوز، وایولا دیویس، رونی مارا و تیلدا سوئینتون رقابت می کند.

فیلم های کمدی و موزیکال

در بخش فیلم های کمدی و موزیکال فیلم های "ساقدوش ها"، "نیمه شب در پاریس"، "هفته من با مریلین" و ۵۰/۵۰" در کنار "هنرمند" نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم شده اند.

رقابت برای دریافت بهترین بازیگر مرد در این قسمت بین ژان دو ژاردن، براندن گیلسن، جوزف گوردون لویت، رایان گاسلینگ و اوئن ویلسن است.

در بخش بهترین بازیگر زن هم جودی فاستر با چارلیز ترون، کریستین ویگ، میشل ویلیامز و کینت وینسلت رقابت می کند.

نامزدهای جوایز گلدن گلوب توسط انجمن رسانه های خارجی هالیوود انتخاب می شوند که عموما خبرهای صنعت فیلمسازی در هالیوود را پوشش می دهند.

برندگان این جایزه که حدود یک ماه پیش از مراسم اسکار معرفی می شوند، معمولا شانس بالایی برای برنده شده جایزه اسکار دارند.

با این حال در شش سال گذشته تنها فیلمی که توانست پس از برنده شدن جایزه بهترین فیلم گلدن گلوب به اسکار بهترین فیلم هم دست یابد "فیلم میلیونر زاغه نشین" در سال ۲۰۰۸ بود.

در مراسم جوایز گلدن گلوب سال ۲۰۱۲، مورگان فریمن هنرپیشه کهنه کار سینمای آمریکا برای یک عمر فعالیت هنری جایزه معتبر سسیل بی دومیل را دریافت خواهد کرد.

مراسم شصت و نهمین دوره جوایز گلدن گلوب روز ۱۶ ژانویه در لس آنجلس برگزار می شود و ریکی جرویز، کمدین، مجری این مراسم برای سومین سال پیاپی خواهد بود.

مطالب مرتبط