نامزدهای دریافت یازدهمین دوره جایزه ادبی گلشیری معرفی شدند

هوشنگ گلشیری حق نشر عکس reza deghati
Image caption بنیاد گلشیری، یک بنیاد ادبی است که پس از مرگ هوشنگ گلشیری نویسنده سرشناس ایرانی با کوشش فرزانه طاهری، همسر او و شاگردانش تاسیس شد و بنا دارد و هر سال یک جایزه ادبی به نام این نویسنده به بهترین آثار ادبی در زمینه های مختلف اعطا کند

بنیاد گلشیری اسامی نامزدهای دریافت یازهمین دوره جوایز این بنیاد را اعلام کرد. اعضای کمیته این دوره جایزه، یونس تراکمه، علی خدایی و محمد حسن شهسواری بودند و مجموعه داستان های چاپ اول سال ۸۸ و ۸۹ توسط برگزیدگان این افراد بررسی شد.

با اینکه بعد از برگزاری دوره نهم جایزه گلشیری، بنیاد گلشیری اعلام کرده بود که این جایزه از این پس به صورت دو سالانه به برندگان اعطا می شود، کمیته دوره یازدهم تصمیم گرفته است جریان برگزاری این مناسبت فرهنگی را به روال سابق برگرداند و آن را بار دیگر سالانه کند.

اسامی نامزدهای دریافت جایزه گلشیری در بخش مجموعه داستان از نویسندگانی که قبلا مجموعه داستان منتشر کرده اند، بر اساس آنچه در سایت رسمی این بنیاد منتشر شده به قرار زیر است:

آدمها، احمد غلامی، ثالث

ابر صورتی، علیرضا محمودی ایرانمهر، چشمه

برو ولگردی کن رفیق، مهدی ربی، چشمه

بماند، بهناز علی­پور عسگری، چشمه

تو هیچ گپ نزن، محمدحسین محمدی، چشمه

کتاب ویران، ابوتراب خسروی، چشمه

نامزدهای بخش مجموعه‌ داستان اول از نویسندگانی که پیش‌تر مجموعه‌ داستان منتشر نکرده‌اند عبارتند از:

آستین­های رنگی، تایماز افسری، نی

پرتره­ مرد ناتمام، امیرحسین یزدان­بد، چشمه

خواب با چشمان باز، ندا کاووسی­فر، چشمه

خویش­خانه، آیت دولتشاه، افکار

در ماهی می­میریم، سعید شریفی، افراز

شکار حیوانات اهلی، علی شروقی، چشمه

و حالا عصر است، طیبه گوهری، ثالث

در بخش رمان که شامل داستان بلند و مجموعه‌های داستان به‌هم‌پیوسته است نامزدهای دریافت جایزه به قرار زیر هستند:

خنده شغال، وحید پاک­طینت، نشر چشمه

رام ­کننده، محمدرضا کاتب، نشر چشمه

لب بر تیغ، حسین سناپور، نشر چشمه

ماه کامل می­شود، فریبا وفی، نشر مرکز

در قسمت رمان اول که شامل داستان بلند و مجموعـه‌ها‌ی داستان به‌هم‌پیوسته از نویسندگانی است که پیش‌تر رمان، داستان بلند یا مجموعه‌های داستان به‌هم‌پیوسته منتشر نکرده‌اند این آثار به عنوان نامزد معرفی شده اند:

بهار برایم کاموا بیاور، مریم حسینیان، کتابسرای تندیس

پنجره­ زودتر می­میرد، پوریا عالمی، علم

زیر آفتاب خوش­خیال عصر، جیران گاهان، چشمه

شبیه عطری در نسیم، رضیه انصاری، آگه

یکشنبه، آراز بارسقیان، چشمه

در بیانیه‌ ای که به مناسبت معرفی نامزدهای دریافت این جایزه منشر شده آمده است: با جمع‌بندی امتیازهایی که دو گروه ارزیابان و نظردهندگان به آثار داده بودند، از میان مجموعه‌های داستان دو سال ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ و رمان‌های منتشرشده در سال ۱۳۸۹، آثاری که به حد نصاب تعیین‌شده رسیده و بالاترین امتیاز را آورده‌اند، به عنوان نامزدهای این دوره اعلام می‌شوند. در مرحله‌ بعد، داوران این دوره در چهار بخش مجموعه‌ داستان، مجموعه‌ داستان اول، رمان، و رمان اول آثار نامزد دریافت جایزه را بررسی و برندگان را اعلام خواهند کرد. بنیاد امیدوار است بتواند در مراسمی درخور همراه با اعلام برندگان این دوره، داوران را نیز معرفی کند.

داوران جایزه ادبی هوشنگ گلشیری در دوره دهم اعطای این جوایز ، "نگران نباش" نوشته مهسا محب‌علی را در بخش رمان و "احتمالاً گم شده‌ام" نوشته سارا سالار را در بخش رمان اول به‌عنوان برگزیدگان دهمین دوره جایزه ادبی بنیاد گلشیری معرفی کردند.

این در حالیست که سال گذشته جایزه به صورت دو سالانه بود و فقط رمان های دو سال قبلش ارزیابی شد و داستان های کوتاه به همین دلیل اصلا ارزیابی نشدند.

در مراسم پایانی دهمین جایزه‌ گلشیری که در لواسان برگزار شد علی‌اشرف درویشیان از اعضای کانون نویسندگان ایران تقدیر به‌عمل آمد.

مطالب مرتبط