ویژه برنامه رادیویی و تلویزیونی بی‌بی‌سی برای یلدای ۹۰

Image caption علی همدانی و بهزاد بلور مجریان برنامه ویژه شب یلدا

برای طولانی‌ترین شب سال، در رادیو و تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی، تدارک‌های ویژه‌ای دیده شده است.

در رادیوی بی‌بی‌سی دو ساعت، مهمانی رادیویی خواهیم داشت. بهزاد بلور و علی همدانی، میزبان چندین و چند مهمان هنرمند، از سراسر جهان خواهند بود:

سیمین بهبهانی:

بانوی غزل ایران، از شبهای یلدایش می‌گوید. سیمین بهبهانی برای ما توضیح خواهد داد که چرا شب یلدا، برایش، شبی پر از احساس بوده و الهام بخش بسیاری از غزل هایش.

معین:

در برنامه ویژه شب یلدا، معین از دوری‌ها و دوستی‌های این شب دراز صحبت می‌کند و به یادش می‌خواند. همچنین، معین جدید ترین ترانه‌اش را، برای اولین بار به ما داده تا در مهمانی رادیویی شب یلدا، پخش کنیم.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جدیدترین ترانه معین در برنامه ویژه شب یلدا پخش خواهد شد

شهرام صولتی

شهرام صولتی بعد از اتمام آلبوم جدید خود و چند روز پیش از کنسرت‌های ایام کریسمس در اروپا و آمریکا ، روی خط تلفن خواهد آمد تا از آثار جدید این آلبوم و از سحرخیزی‌ها و اتفاقات جدید زندگی خود برای ما صحبت کند.

سپیده:

از ترانه جدیدش می‌گوید و از طولانی بودن شبی که می‌تواند هم عاشقانه باشد، هم نه!

آرش سبحانی:

اعضای گروه کیوسک، سه روز قبل از شب یلدا به لندن آمده بودند و کنسرت برگزار کردند. یک روز بعد از این کنسرت، سراغشان رفتیم تا هم از آلبوم جدیدشان بگویند و هم از شب یلدای امسال و شب‌های یلدای گذشته خاطره تعریف کنند.

Image caption آرش سبحانی از گروه کیوسک درباره آلبوم تازه خود حرف خواهد زد

گروه فلوتیلا:

امیر کنجانی، مارال محمدی و فدریکا موسونه با ویولن سل و چنگ به استودیوی بی‌بی‌سی می‌آیند و با صدای احمد شاملو برای شنوندگان برنامه فال حافظ می‌گیرند.

حسین تهی:

حسین تهی از رپرهای ایرانی است که به تازگی از دوبی به لندن مهاجرت کرده. از تغییراتی که در زندگی روزمره‌اش شکل گرفته، می‌پرسیم و نقشه‌هایش برای شب یلدا و فردای شب یلدا.

آرمین ( از آکادمی گوگوش)

بسیاری آرمین را از آکادمی موسیقی گوگوش می شناسند. ما اما، او را بیشتر می شناسیم. از دف نوازی‌اش گرفته تا گیتار و صدای خوشش... همه و همه در شب یلدا، یک جا جمع می‌شوند که هم به ما بیشتر خوش بگذرد هم به شما.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حسین تهی، رپر ایرانی اولین شب یلدایش در لندن را با شنوندگان بی‌سی‌سی می‌گذراند

هنرمندان دیگری هم در استودیوی برنامه ویژه شب یلدا با ما خواهند بود. شما هم، اگر می‌خواهید در برنامه ویژه شب یلدای ما شرکت کنید، می‌توانید در صفحه ویژه شب یلدا در نوبت شما، پیغام بگذارید.

اطلاعات بیشتر در مورد برنامه را، بهزاد بلور در یادداشتی در وبلاگ گزارشگران بی‌بی‌سی، نوشته.

برنامه رادیویی ویژه شب یلدا، چهارشنبه ۳۰ آذر، ۲۱ دسامبر از ساعت ۱۶:۰۰ تا ۱۸:۰۰ به وقت گرینویچ، ۱۹:۳۰ تا ۲۱:۳۰ به وقت ایران پخش خواهد شد. این برنامه را می توانید از طریق همین صفحه روی وب سایت فارسی بی‌بی‌سی، از طریق کانال رادیویی بی‌بی‌سی فارسی روی ماهواره هاتبرد ، فرکانس ۱۱۷۲۷، ۳.۴، ورتیکال، نام کانال BBC WS Persian

و همچنین از طریق موج متوسط (MW) رادیویی ۱۴۱۳ کیلوهرتز پخش می شود. این برنامه در یک ساعت اول، از طریق امواج کوتاه رادیویی، ۳۱ و ۴۹ متر فرکانس های ۹۸۱۰، ۵۸۷۵و ۶۱۵۵ پخش می شود. در ساعت دوم، صدای برنامه ویژه شب یلدا از طریق امواج کوتاه رادیویی ۳۱ و ۴۹ متر، فرکانس های ۹۷۹۰ و ۶۱۰۰ کیلوهرتز پخش خواهد شد.

در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی هم، نیمه شب یلدا، گفتگوی بهزاد بلور با معین، ستاره پاپ ایرانی پخش خواهد شد. معین در این گفتگو چند ترانه ویژه شب یلدا را هم اجرا خواهد کرد.